Halk arasında corona virüs olarak adlandırılan covid-19 virüsünün tüm dünyada yaygınlaşması, büyük korku ve paniğe neden oldu. Seyahat etmek için en çok tercih edilen yurtdışı rotalarından İtalya ve Almanya’da okullar tatil edildi, Suudi Arabistan kabe ziyaretlerini durdurdu ve birçok noktadan ülkemize yapılacak uçuşlar kaldırıldı.

Bu gelişmenin ardından, önceden planladıkları yurtdışı turlarını iptal etmek isteyen tüketiciler, tur şirketleri ile sorun yaşamaya başladılar, tur şirketleri tüketicinin erteleme ve/veya iptal isteklerini geri çevirmekteler. Son zamanlarda bu tür şikâyeti olan tüketici sayısının artması, bu yazıyı yazma gereğini doğurdu.

Öncelikle ve önemle belirtmeliyiz ki, Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan, koruyucu maskelerle ilgili yaptığı açıklama sırasında korona virüsünün paket turların iptalinde mücbir sebep olarak kabul edilmesi gerektiğini ifade etmiştir.

Peki bu durumda tüketici ne yapabilir? Hakları nelerdir?

Mevzuattan kısaca söz edelim. 28.05.2014 tarihinde yürürlüğe giren 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında çıkarılan “PAKET TUR SÖZLEŞMELERİ YÖNETMELİĞİ”, 14.01.2015 tarih ve 29236 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Kanunun “Paket Tur Sözleşmeleri” başlıklı 51. Ve 84. maddelerine dayanılarak hazırlanan yönetmelik, paket tur organizasyonlarında gerek yüz yüze yapılan gerekse mesafeli olarak kurulan paket tur sözleşmelerinde uyulması zorunlu hükümleri taşımaktadır.

Corona Virüs nedeniyle daha önceden satın aldığı paket turu iptal etmek isteyen tüketicinin yararlanacağı hüküm, “PAKET TUR SÖZLEŞMELERİ YÖNETMELİĞİ”nin ‘Sözleşmenin feshi’ başlıklı 16. Maddesinin 4 fıkrasıdır, buna göre; “Katılımcının gerekli tüm özeni göstermesine rağmen öngöremediği ve engelleyemediği bir durum veya mücbir sebep nedeniyle paket turun başlamasına otuz günden daha az bir süre kala fesih bildiriminde bulunması halinde, ödenmesi zorunlu vergi, harç ve benzeri yasal yükümlülüklerden doğan masraflar ile üçüncü kişilere ödenip belgelendirilebilen ve iadesi mümkün olmayan bedeller hariç olmak üzere, herhangi bir kesinti yapılmaksızın katılımcının ödemiş olduğu bedel kendisine iade edilir.” Bu madde kapsamında yapılacak bedel iadelerinin, fesih bildiriminin paket tur düzenleyicisi veya aracısına ulaşmasından itibaren on dört gün içerisinde katılımcıya yapılması zorunludur.

Sorun yaşayan tüketici, her seyahat acentesinin üyesi olduğu, “TÜRKİYE SEYAHAT ACENTALARI BİRLİĞİ”ne ivedilikle durumu bildirmelidir.

Paket Turlar ile ilgili sorun yaşayan tüketicinin,

a) 6.920 (altıbindokuzyüzyirmi) Türk Lirasının altında bulunan uyuşmazlıklarda İlçe Tüketici Hakem Heyetlerine,

b) Büyükşehir statüsünde olan illerde 6.920 (altıbindokuzyüzyirmi) Türk Lirası ile 10.390 (onbinüçyüzdoksan) Türk Lirası arasındaki uyuşmazlıklarda İl Tüketici Hakem Heyetlerine,

c) Büyükşehir statüsünde olmayan illerin merkezlerinde 10.390 (onbinüçyüzdoksan) Türk Lirasının altında bulunan uyuşmazlıklarda İl Tüketici Hakem Heyetlerine,

ç) Büyükşehir statüsünde olmayan illere bağlı ilçelerde 6.920 (altıbindokuzyüzyirmi) Türk Lirası ile 10.390 (onbinüçyüzdoksan) Türk Lirası arasındaki uyuşmazlıklarda İl Tüketici Hakem Heyetlerine,

başvurması gereklidir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ahmet Demir 8 ay önce

Sayın Tur Şirketi K.Y.

Her şey parayı cebe indirene kadar değil mi? Birde gelmişsin artistlik yapıyorsun sen yargı hakkında burada ne demek istiyorsun. Yargı kafasına göre mi karar veriyor. Yargısına güvenmediğin ülkede ticaret yapma o halde, insanlar tur aldılar diye gidip hastamı olsun ölelim mi yani. Sonuna kadar mahkemeye vereceğim sizin gibileri ben bu vatanın yargısına güvenmiyorsam burada işim yok. Sende güvenmiyorsan burada ticaret yapma. Batmamak için insanları dolandırmayı kendinize hedef bilmişsiniz sizin gibilerin alayı batsın.... (Ahmet DEMİR)

Avatar
K.Y. 8 ay önce

Kanunda turu satan için sorumsuzluk hali de düzenlenmiş, bundan bahsetmemişsiniz. Keza Türsab ın 4 mart tarihli kamuoyu duyurusunu dikkate almamışsınız. Mücbir sebep sadece mahkeme kararı ile tespiti mümkün olup, her bir tur için turun yapılacağı ülke şartlarına göre değerlendirme yapılır. Uçuş firmasının, otelin, idari makamların mücbir sebep saymadığı olayı sadece tur düzenleyenler için mi mücbir sebep sayacaksınız? Hangi hakla? Mahkemelerde ya tutarsa mantığı ile açıkan davalar o kadar fazlaki, yargının buna müsade etmemesi gerekiyor. Tur şirketleri battığı zaman, gelip Siz mi yardım edeceksiniz hukuki bilginiz ile?

Avatar
Azra Ekinci 8 ay önce

Harika bir yazı olmuş, çok teşekkür ederim. 15 gün sonra İtalya turum var ve tur şirketim iptal etmiyor. Kanuni hakkımı arayacağım, gerekli cevabı kanun, mahkeme verecek. Yukarıdaki tur şirketinin yaptığı yoruma katılmıyorum. Bırakın da son kararı yargı versin.

Avatar
Kayra Şenocak 8 ay önce

Tur şirketleri batmasın diye tüketicinin parası boşa gitsin o zaman, öyle mi Sayın K.Y?

Avatar
Gizem Özderici 8 ay önce

Merhaba,
Benim 30 gün sonra Belçika, Hollanda, Lüksemburg'u kapsayan yurtdışı turum var ve iptal etmek istiyorum. Tur şirketi yalnizca 15 gün hastalık raporu getirirseniz para iadesi yaparım diyor. Tüketici Heyeti'ne şikayet edeceğim. Tursab telefonlarımı açmıyor. Tursab'in tek görevi acenteyi korumak mıdır?

Avatar
Kayra Şenocak 8 ay önce

Tur şirketleri batmasın diye tüketicinin parası boşa gitsin o zaman, öyle mi Sayın K.Y?

Avatar
Rana Konal 8 ay önce

Sayın K.Y,
Yazımda açıkça belirttiğim gibi, "Katılımcının gerekli tüm özeni göstermesine rağmen öngöremediği ve engelleyemediği bir durum veya mücbir sebep nedeniyle paket turun başlamasına otuz günden daha az bir süre kala fesih bildiriminde bulunması halinde, ödenmesi zorunlu vergi, harç ve benzeri yasal yükümlülüklerden doğan masraflar ile üçüncü kişilere ödenip belgelendirilebilen ve iadesi mümkün olmayan bedeller hariç olmak üzere," yani kanun metni gayet açık.
Taraflı bir yazı olarak düşünmeyin, bilgilendirici bir yazı yazmak amacımız. "iadesi mümkün olmayan bedeller hariç olmak üzere" şeklinde belirtildi.
İyi günler dilerim.

Avatar
Ahmet Demir 8 ay önce

Avukat Hanım gerçekten mükemmelsiniz sizin sayenizde mağdur olmayacağız Allah sizden razı olsun.