DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, virüsün 70'ten fazla ülkeye yayıldığını duyurdu.

BM'ye bağlı sağlık örgütü, başta Avrupa olmak üzere maymun çiçeği virüsünün 70'ten fazla ülkede yayıldığını, "salgınının artık küresel bir acil durum olarak nitelendirilebilecek 'olağanüstü' bir durum olduğunu" bildirdi. 

Küresel acil durum ilan edilmesi, salgınının daha fazla ülkeye yayılabilecek ve koordineli bir küresel müdahale gerektiren "olağanüstü bir durum" olduğu anlamına geliyor. 

DSÖ'nün acil durum ilanı çoğunlukla salgına daha fazla küresel kaynak ayrılması ve dikkat çekmesi için bir savunma işlevi görüyor. 

Dünya Sağlık Örgütü Acil Durum Komitesi, maymun çiçeğini ele almak üzere daha önce iki kez toplanmıştı. 

Geçen ay düzenlenen toplantıda, dünya çapındaki maymun çiçeği salgınının henüz uluslararası bir acil durum teşkil etmediği yönünde görüş beyan edilmiş ancak panel durumu değerlendirmek üzere bu hafta yeniden toplanmıştı.

Son olarak Amerika Birleşik Devletleri'nde ilk kez iki çocukta Maymun Çiçeği virüsüne rastlanmıştı. 

DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, örgütün Cenevre'deki merkezinde düzenlenen basın toplantısında, maymun çiçeği salgınına dair son durumu değerlendirmişti.

Küresel çapta 14 bin maymun çiçeği vakası tespit edildiğini belirten DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, hastalık nedeniyle Afrika'da 5 kişinin öldüğünü dile getirmişti. 

Ayrıca Ghebreyesus, vakaların çoğunun Avrupa'da eşcinsel ilişki yaşayan erkeklerde tespit edildiği bilgisini paylaşmıştı.

Neden küresel acil durum ilan edildi?

DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, Maymun Çiçeği için küresel acil durum ilan ederken şu nedeni gerekçe gösterdi: 

"Virüse dair bilimsel kriterler, deliller ve diğer türlü bilgiler yetersiz olup bizi birçok bilinmezin içinde bırakmıştır. Bu sebeplerden ötürü maymun çiçeği virüsünün Uluslararası Halk Sağlığı Acil Durumu teşkil ettiği kararına vardım"

Ghebreyesus, DSÖ'nün şimdiye kadar 75 ülkeden 16 binin üzerinde maymun çiçeği vakasını doğruladığını belirterek, virüs nedeniyle 5 kişinin yaşamını yitirdiğini aktardı.

Acil Durum Komitesi toplantısında virüsün risk durumuna ilişkin bütün görüşleri dinlediğini kaydeden Ghebreyesus, "Komite, maymun çiçeği salgınının Uluslararası Halk Sağlığı Acil Durumu teşkil ettiğine dair fikir birliğine varamadı." ifadesini kullandı.

Ghebreyesus, Komite üyelerinden 6'sının maymun çiçeğinin PHEIC ilan edilmesi yönünde oy kullandığını, 9 üyenin ise olumsuz oy kullandığı bilgisini paylaştı.

"Virüse dair çok bilinmeyen var"

Komitenin tavsiyelerine karşın virüsün dolaşımı ve risk boyutuna ilişkin durumun net olmadığına dikkati çeken Ghebreyesus, "Virüse dair bilimsel kriterler, deliller ve diğer türlü bilgiler yetersiz olup bizi birçok bilinmezin içinde bırakmıştır." değerlendirmesinde bulundu.

Virüsün birçok ülkede ilk defa görülmeye başladığını da hatırlatan Ghebreyesus, "Virüs, yeni bulaşma şekilleriyle dünyada hızla yayılıyor ve buna dair çok az şey biliyoruz." şeklinde konuştu.

Ghebreyesus ayrıca, virüsün dünyada makul seviyede yayılmasına rağmen Avrupa'da çok daha hızlı yayıldığını da vurgulayarak, "Bu sebeplerden ötürü maymun çiçeği virüsünün Uluslararası Halk Sağlığı Acil Durumu teşkil ettiği kararına vardım." dedi.

DSÖ, maymun çiçeği virüsünün PHEIC ilan edilmesini ele almak üzere ilk olarak 23 Haziran'da toplanmıştı.