banner590

26 Mart 2021

Bitcoin Nedir, Nasıl Alınır? Kaç para?

Bitcoin, blok çözümleme sonrasında ödül olarak kazanılabildiği gibi sanal para borsaları içerisinde gerçek paralar karşılığında da satın alınması mümkün olmaktadır. Piyasa değerinin yükselmesi ile birlikte gerçek paraların da değer kazanacağı bir yatırım haline dönüşebilmektedir.

Bitcoin, sürekli olarak yükselen ve her geçen gün ivme kazanarak ilerleyen bir kripto para birimidir. Bu nedenle sanal dünyada yatırım yapmak isteyenler için en güvenilir dijital para birimi olarak da ifade edilebilmektedir.

Dijital para dünyası ile daha önce tanışmamış olanlar için Bitcoin satın alma süreçlerinin sanal para borsaları üzerinden yapılması önerilmektedir. Fakat tecrübesi olmayanların güvenilirlik konusunda risk oluşturmayan siteleri tercih etmeleri önerilmektedir.

Bitcoin, blok kırılarak kazanılmak istendiğinde ise bu işlemlerin yapılabilmesi için uygun donanım ekipmanına ve elektrik alt yapısına sahip olunması gerekmektedir. Bu nedenle sanal madencilik alanında gerekli teknik bilginin alınması ve uygun çalışma alanının oluşturulması gerekmektedir.

Bitcoin satın alma sürecinde öncelikli olarak piyasa güncel değerlerinin ve beraberinde ileri dönem tahminlerinin de incelenmesi bu alanda kazanç sağlamak için oldukça önemlidir. Bu nedenle öncelikle küçük miktarlarda yatırım yapılarak piyasalara alışılması önemli olmaktadır.

Bitcoin Ne Şekilde Ortaya Çıktı?

Bitcoinin ortaya çıkma şekli piyasa içerisinde bulunan kripto paralarda olduğu gibi öncelikle bir proje olarak belirlenmiştir. Satoshi Nakamoto olarak bilinen isim tarafından bahsedilen projenin 3 Ocak 2009 itibariyle fikir olarak yayılmasından sonra proje alt yapısı üzerine çalışılmaya devam etmiştir.

Bitcoin üzerinden ilk transfer işlemlerinin yapılması ise 22 Mayıs 2010 yılında gerçekleşmiştir. Bu transferin yapılma sürecinde 10.000 Bitcoin değerinin karşılığı ortalama olarak bir porsiyon pizza tutarına karşılık gelmekteydi. Bu nedenle ilk işlem de pizza satın alma işlemi olarak gerçekleştirildi.

Bu transfer işlemlerinin yapılmasından sonra dünya ülkeleri tarafından çok fazla talep görmekte olan Bitcoin hızlı bir biçimde değer kazanmakta olup günümüzde en yüksek değere sahip kripto para olarak bilinmektedir.

Bitcoin Nasıl Satın Alınır?

Bitcoin satın alma yöntemleri öncelikli olarak bir sanal borsa hesabının açılması olarak bilinmektedir. Bitcoin alım satım işlemlerinin yapıldığı sanal para borsaları üzerinden öncelikli olarak üyelik oluşturulması gerekmektedir.

Borsa siteleri üzerinden hesap açma işlemlerinde en önemli adım kimlik doğrulama olarak bilinmektedir. T.C kimlik numarasının girilmesinin ardından kimlik belgesinin fotoğraflarının da sistem üzerinden tanımlanması halinde güvenli bir biçimde işlem yapılabilmektedir.

Bitcoin alım satım işlemlerinin yapılabilmesi için dolar üzerinden hesap içerisinde aktif para bulundurulması gerekmektedir. Bu nedenle hesap açıldıktan sonra mevcut para biriminin dönüştürülmesi gerekmektedir.

Bitcoin alım satım işlemlerinin online ortamda kolay bir biçimde yapılması mümkün olmaktadır. Düşük olan tutarlar halinde satın alma işlemleri yapıldıktan sonra yükselme olması durumunda satış verilere kar sağlanabilmektedir.

Bitcoin piyasası düzenli olarak yükselişte olan bir piyasa olması nedeniyle alından Bitcoinin satışa sunulmadan bekletilmesi de uzun vadede kar sağlayan bir durum olarak bilinmektedir. Bu nedenle yatırımcıların dijital para piyasasında uzun vadeli yatırım hedeflemeleri mümkün olmaktadır.

Bitcoin alım satım işlemleri esnasında sanal para cüzdanlarının kullanılması da güvenlik açısından önerilmekte olan kullanımlar olarak bilinmektedir. Anahtar kullanım özellikleri sayesinde bu cüzdanlar üzerinden güvenli bir biçimde transfer işlemlerinin gerçekleştirilmesi sağlandığı için özellikle yüksek tutarlı işlemlerde kullanımı avantaj sağlayabilmektedir.

Bitcoin ve diğer kripto paralar ile ilgili https://buldumz.com/kripto-paralar/ buradaki içerikleri de inceleyebilirsiniz.

Bankalardan Bitcoin Alım Satımı Yapılabilir Mi?

Bankalardan Bitcoin alım satım işlemlerinin yapılması için Türkiye bankalarının kullanılması mümkün olmamaktadır. Türkiye bankaları BDDK kapsamında çalışmalarını sürdürdüğü için Bitcoin hesapları ile işlem yapılması için uygun bir kanun bulunmamaktadır.

Bitcoin piyasasını bankalar üzerinden takip etmek için uluslararası bankacılık faaliyetleri ile iletişime geçilebilmektedir. Fakat farklı ülkelerin de yasal mevzuatları kapsamında bu işlemlerin yapılamama durumları ile karşılaşılabilmektedir.

Bankalardan Bitcoin alım satım işlemlerinin yapılamaması nedeniyle bazı yatırımcılar piyasa üzerinden yapmış oldukları alım satımları gerçek paraya dönüştürerek bankalar transfer işlemlerini yapmaktadırlar. Bu sayede yapılan işlemler sonrasında mevcut paraların uzun vadeli güvenli bir biçimde saklanması mümkün olmaktadır.

ATM Üzerinden Bitcoin Gönderme İşlemleri Yapılabilir Mi?

ATM üzerinden Bitcoin gönderme işlemlerinin yapılması sürecinde göndericinin kimlik bilgilerine ve bu bilgilerin doğruluğuna erişim sağlanamaması nedeniyle izin verilmemektedir. Kripto para piyasası kapsamında kimlik bilgileri işlem güvenliği açısından önem arz ettiği için öncelikli olarak bilgilerin teyit edilebileceği bir platform olması gerekmektedir.

ATM cihazları üzerinden yalnızca kişilerin kendi banka hesaplarına para gönderme işlemleri yapılabilmekte olup bu işlemlerin sonrasında kripto borsasına mevcut miktarın aktarımı sağlanabilmektedir. Bu sayede Bitcoin alım satımları da bu para birimi üzerinden gerçekleştirilebilmektedir.

Türkiye sınırları içerisinde henüz dijital para kullanımına ilişkin yeterli mevzuat bulunmamaktadır. Bu nedenle yapılacak işlemlerle ilgili alt yapı çalışmalarının da tamamlanmamış olması kurumsal ağlardan işlem yapılmasını engelleyen durumlar arasında gösterilmektedir.

Bitcoin Piyasa Değerinin Yükselme Nedenleri Nelerdir?

Bitcoin piyasa değerlerinin yükselme nedenleri kripto para borsalarına olan talebin artış göstermesi olarak bilinmektedir. Bu piyasa içerisinde henüz işlem yapılmadığı dönemlerde Bitcoin çok daha düşük tutarlarda iken güncel olarak elde edilen kazançlar nedeniyle daha fazla yatırım söz konusu olmakta ve bu sayede de değerlerde yükseliş meydana gelmektedir.

Bitcoin piyasasındaki yükseliş yalnızca kişisel anlamda yapılan yatırımlar değil aynı zamanda kurumsal olarak belirli şirketler tarafından da verilmekte olan desteklerdir. Bu nedenle dünya çapında verilmiş olan her destek adımı ile birlikte Bitcoin piyasasında da yükseliş meydana gelmektedir.

Bitcoin değerlerindeki yükselme bazı yorumculara göre Elon Musk tarafından verilmekte olan destekle açıklanmaktadır. Elon Musk tarafından yapılan Bitcoin piyasasına yönelik olumlu söylemler, bu piyasanın ileriye dönük de yükselme göstereceğine dair ön tahminlerin gelişmesini sağladığı için yatırımlar da bu doğrultuda şekillenmiştir.

Bitcoin bir sanal maden olarak piyasa içerisinde yer almaktadır. Bu nedenle sınırlı sayıda Bitcoin olduğu bilinmektedir. Piyasa içerisinde sınırlı sayıda yer alması da bu alana olan yatırımların hızlı bir biçimde değer kazandırması sonuçlarını doğurmaktadır.

Bitcoin değerinin daha ne kadar yükseleceği ile ilgili olarak da farklı tahminler bulunmaktadır. Bu tahminlerin içeriğinde belirli bir noktadan sonra yükselmenin duracağına dair fikirler bulunsa da bir süre daha artış ivmesinin devam edeceği düşünülmektedir.

Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Bitcoin Madenciliği yapılabilmesi için işlemlere uygun olan bilgisayarların edinilmesi gerekmektedir. Bilgisayarların hız ve işlemci bakımından da bu çalışma için uygun olması en temel kriterlerden birisi olarak bilinmektedir.

Bitcoin Madenciliği Mining olarak adlandırılmakta olup sanal anlamda belirlenmiş olan blok zincirlerinin kırılmasını gerektirmektedir. Blok zincirlerinin kırılması sürecinde aynı zamanda belirli şifre çözümlemelerinin de gerekli olması nedeniyle teknik bilgilerin bu anlamda alınmış olması gerekmektedir.

Bitcoin Madenciliği yapmak isteyenlerin yalnızca donanım desteği değil yeterli düzeyde elektrik sağlayıcısına da sahip olmaları gerekmektedir. Cihazların çalışma süreci esnasında çok fazla elektrik kullanımı sağlandığı için bu anlamda yeterli sermaye olması önemlidir.

Bitcoin Madenciliğine yeni başlayanlar için öncelikli olarak işlemlerin nasıl yapılacağına dair geçmiş deneyimlerin öğrenilmesi önemli olmaktadır. Bu sayede yapılacak işlemlerde de hangi adımların takip edilmesi gerektiği belirlenebilmektedir.

Blok zincirlerin kırılması olarak bilinen bu madencilik yöntemi içerisinde blok zinciri çözümlemeleri birbirini destekler şekilde sürdürülmektedir. Daha önce kırılmış olan bloklar ile ilgili veriler tüm cihazlar üzerinden erişilebilmekte olup yeni bir çözümleme olması durumunda da diğer madencilerin veri kaynakları içerisinde bu işlem adımları entegre bir biçimde sürdürülmektedir.

Sanal madencilik işlemleri içerisinde önemli bir yeri bulunan Bitcoin Madenciliği merkezi olmayan bir işlem alt yapısı olması nedeniyle internet kullanım olanağı bulunan herkesin bu işlemleri yapması mümkün olmaktadır. Fakat yeterli donanım olmaması halinde istenen sonuçlara ulaşılamamaktadır.

Donanım üzerinden madencilik yapmak istemeyenler için bulut madenciliği seçeneği de bulunmaktadır. Bulut madenciliği donanım yeterliliği olmayanlar için alternatif bir alan olarak bilinmekle beraber güvenlik açıkları olması nedeniyle herkes tarafından tercih edilmemektedir.

Her madencilik işleminde blok kırılmasından sonra ödül olarak elde edilmiş olan Bitcoin değerlerinin borsalar üzerinden gerçek paraya dönüştürülmesi mümkün olurken bunun yanı sıra sanal cüzdanlar içerisinde Bitcoinler saklanarak daha uzun vadeli yatırımlara dönüştürülmesi mümkün olmaktadır. Sınırlı sayıda Bitcoin olduğu bilindiği için bu işlemlerin tamamlanması durumunda mevcut Bitcoin değerlerinin de daha fazla yükselmesi gibi sonuçlar ortaya çıkabilmektedir.

Bitcoin Madenciliğinde Yasal Bir Engel Var Mı?

Bitcoin Madenciliğinde yasal bir engel Türkiye standartları içerisinde bulunmamaktadır. Dünya üzerinde de yapılan işlemlerle ilgili herhangi bir kontrol sağlanamadığı için yapılan işlemler yasal çerçevede kabul edilmektedir.

Bitcoin Madenciliği başta olmak üzere sanal paraların kazanılması ya da kullanılması ile ilgili olarak herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır. Aynı zamanda bu sınırlamaların uygulanabilir bir alt yapısı da olmadığı için işlemler sürdürülebilir olarak devam etmektedir.

Dijital para uygulamaları ile ilgili olarak yasalar içerisinde yerleşmiş olan yeni konu başlıkları bulunsa da henüz güncel olarak sosyal hayatın içerisinde kullanılmaya başlanmamasından kaynaklı yeni yaptırımların da olmadığı bilinmektedir.

Bitcoin Yatırımları Hala Kar Sağlıyor Mu?

Bitcoin yatırımlarının kar sağlaması blok zincirlerin çözülmeye devam etmesi ile birlikte süreceği ön görülen bir kazanç alanı olarak bilinmektedir. Ortalama olarak Bitcoin Madenciliğinin 2140 yılına kadar devam etmesi ön görüldüğü için süre içerisinde iniş çıkış olsa bile değerlenmeye devam etmesi beklenmektedir.

Bitcoin yatırımlarının değerlenmesi aynı zamanda ülkeler çapında bu birimlerin gerçek paralarda olduğu gibi ödeme işlemlerinde kullanılmaya başlanmasıyla da değişiklik gösterebilmektedir. Bazı ülkelerde maaş ödemeleri şeklinde kullanılmaya başlanan Bitcoinlerin uzun vadede kar sağlamaya devam edeceği ön görülmektedir.

Bitcoin yatırımları uzun süreli yatırımlar olarak da bilinmektedir. Bu nedenle kısa vadede kısmi olarak zarar durumları söz konusu olsa da yatırımların bekletilmesi sonucunda yüksek oranda kar getirileri olabilmektedir.

Bitcoin yatırımları yapılırken kar sağlaması için güvenilir borsalar üzerinden işlem yapılması önemli olmaktadır. Bu sayede paranın uzun vadeli olarak saklanmasına yönelik de alan açılabilmektedir. Fakat güvenilir olmayan borsalarda ise mevcut paraların güvenlik ihlalleri nedeniyle ele geçirilmesi gibi durumlarla karşılaşılacağı için risk durumları oluşabilmektedir.

Uzun vadeli Bitcoin yatırımlarında mümkün olduğunca sanal para cüzdanlarının kullanılması önerilmektedir. Bu sayede yapılacak olan işlemlerle ilgili olarak da güvenlik risklerinin en minimum düzeyde tutulması sağlanabilmektedir. Tüm bu bilgilerle ilgili olarak daha ayrıntılı içeriklere ulaşmak için https://buldumz.com/bitcoin-nasil-alinir/ adresi ziyaret edilebilir ve bu bilgiler ışığında daha güvenli yatırımlar yapmanız da mümkün olabilmektedir.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.