banner649

26 Eylül 2018

RABAT (AA) - KHALID MEJDOUB / MUHANNED EBU CEHİŞE - Fas'ta "ammice" olarak bilinen fasih Arapçadan türemiş halk diline ait bazı ifadelerin ders kitaplarında yer alması geniş tartışmalara yol açarken, kimileri bunun şahsi tercihlerden kaynaklandığını kimileri ise bu girişimle Arapçanın zayıflatılarak, Fransızcanın etkin hale getirilmesinin amaçlandığını savunuyor.

Eğitim döneminin başlamasıyla bazı aktivistlerin kitaplardaki ammice kelimeleri fotoğraflayıp sosyal medyada paylaşmasıyla patlak veren geniş çaplı tartışmalar, üst düzey isimlerden gelen açıklamalarla devam etti.

Fas Eğitim Bakanlığı, ülkeye özgü tatlı, yemek ve kıyafet isimlerinin ilköğretimde halk diliyle kullanılmasına karar verdiklerini, bunu pedagojik açıdan daha uygun bulduklarını kaydetti. Ancak Eğitim Bakanlığının ders kitaplarına ammice ifadelerin yer almasıyla ilgili ortaya çıkan tartışmaya verdiği yanıt ilgili tarafları ikna etmedi, bilakis bu çevreler sorumlu kişilerin hesap vermesini istedi.

Fas Başbakanı Sadeddin el-Osmani ise kendisinin de halk dilinin okul müfredatında kullanılmasına karşı olduğunu ifade etti. Osmani'nin açıklaması da bu girişimin arkasında tam olarak kimin olduğuna dair yeni bir tartışma başlattı.

Osmani, katıldığı bir programda "ammice eğitimi başlatan isim" olduğu söylenen Eğitim, Öğretim ve Bilimsel Araştırma Yüksek Kurulu Üyesi Nureddin Ayuş'u da eleştirmişti.

AA muhabirine konuşan Fas için Arap Dili Ulusal Koalisyonu Koordinatörü Fuad Ebu Ali, bu konunun idari sorumluluğunun Eğitim Bakanlığında, siyasi sorumluluğunun ise hükümette olduğunu söyledi.

Hükümetin dil konusunu görmezden gelmesi nedeniyle siyasi sorumluluğun onda olduğuna değinen Ebu Ali, "Bugün istenen şey, sadece o ifadelerin değiştirilmesi değil, bu kavramların sisteme girmesini kimin denetlediğinin de soruşturulması. Bu konunun tekrarlanmaması için sorumlu yargılanmalıdır." dedi.

- Frankofon lobisi

Ebu Ali, "Ammice kavramların eğitim sisteminde kullanılması masum bir adım değil. Bu, ancak Fas'taki Frankofon lobisinin, Fransızcayı yerleştirmek amacıyla yürüttüğü proje kapsamındadır." diye konuştu.

Fas toplumunun, söz konusu girişimlere tepki gösterdiğini ifade eden Ebu Ali, kamuoyunun, bu tür kimlik tartışmalarında hoşgörü göstermeyeceğine dair güçlü bir mesaj verdiğini dile getirdi.

Dil araştırmacısı Ahmed el-Kari, halk dili ve eğitim çevresinde dönen bu tartışmanın Fas parlamentosunun eğitim alanındaki uygulamaları ve kararları inceleme konusunda sorumluluğunu üstlenmesi için bir fırsat olduğunu ifade etti.

Kari, tartışmanın aynı zamanda meclisin Avrupa'da olduğu gibi dili korumak için katı yasalar çıkarması konusunda da vesile olduğuna değindi.

Dil araştırmacısı Kari, eğitim işleri, halktan uzak Frankofon grubunun elinden alınarak, halkın iradesini temsil eden seçilmişlere verilmeli." diye konuştu.

-Amaç Arapçayı zayıflatmak

Kari, "Halk dilinin Arapça müfredata dahil edilmesiyle, Arapçanın zayıflatılması, Fransızcanın ise etkin hale getirilmesi amaçlanıyor." ifadelerini kullandı.

Bu hedefin arkasındaki nedenin, Frankafonların ülkede kültür ve dil açısından benimsedikleri dışlayıcı zihniyetlerinde kendini gösterdiğine işaret eden Kari, "Fransızca dışlayıcı bir dil. Diğer dillerle bir araya getirilmiyor. Bu durum Fransa'nın kendi topraklarında başka bir dili neden tanımadığını izah ediyor. Fas'taki Frankafonlar da ancak Arapçayı zayıflatarak hedeflerine ulaşabileceklerini düşünüyor." dedi.

Ammice lafızların okul kitaplarında yer almasının, "sadece ülkede yabancı bir dilin etkin hale getirilerek birinci dil konumuna getirilmek istenmesiyle sınırlı olmadığını belirten Kari, eğitimde ammiceyi destekleyenlerin, Fas halkının ulusal değerlerine alternatif yeni değerler sistemi oluşturmayı planladığını savundu.

-Toplum uyanık ve bilinçli

Kari, ammice bazı ifadelerin ders kitaplarında yer almasının kamuoyunda tepkilere neden olduğuna işaret ederek, toplumun bu meseleyi karanlık ellere bırakmayacağını belirterek, "Halk, bu konuda bilinçli ve uyanık. Toplum, Arapçanın zayıflatılması girişimlerine karşı dikkatli ve bu gibi planlarla mücadeleye hazır." ifadesini kullandı.
Anahtar Kelimeler:
FasHalk Dili
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.