Oyuncu Alec Baldwin'in rol aldığı "Rust" filmi çekimleri sırasında görüntü yönetmenini silahla vurmasına ilişkin New Mexico eyalet mahkemesinde görülen karar duruşmasında, sette kullanılan silahlardan sorumlu Hannah Gutierrez-Reed 18 ay hapis cezasına çarptırıldı. 

Gutierrez-Reed, mart ayında jüri tarafından görüntü yönetmeni Halyna Hutchins'in ölümünde "kasıtsız öldürme" suçundan mahkum edilmişti ve bir aydan fazla bir süredir ceaevinde tutuluyor.

Filmin başrol oyuncusu ve ortak yapımcısı Baldwin'in elindeki silah, Hutchins'e doğrulttuğu sırada ateş almış ve Hutchins'in ölümüne, yönetmen Joel Souza'nınsa yaralanmasına sebep olmuştu. 

"Kasıtsız öldürme" suçlamasını kabul etmeyen Baldwin'in temmuz ayında yargılanması bekleniyor. 

Setteki silahlardan sorumlu Gutierrez-Reed, savcılık tarafından açıkça yasak olduğu halde "Rust" setine farkında olmadan gerçek mühimmat getirmekle ve temel silah güvenliği protokollerine uymamakla suçlandı. 

İki hafta süren duruşmanın ardından jüri, kararını vermek üzere yaklaşık üç saat müzakere etti.

Hutchins'in menajeri Craig Mizrahi pazartesi günkü duruşmada görüntü yönetmeninin yaratıcılığından bahsederken ve onu Hollywood'da yükselen bir yıldız olarak tanımlarken Gutierrez-Reed gözyaşlarını tutamadı. 

Savcıdan 'ciddi şiddet suçlusu' olarak belirleme talebi

Yönetmen Souza'nın da aralarında bulunduğu arkadaşları ve ailesi, mahkemeye görüntü yönetmeninin başına gelenler için adalet aradıklarını söyledi.

Savunma avukatları, belirli koşulların yerine getirilmesi halinde daha fazla hapis cezası almasını önleyecek ve sicilinden suç hükmünün silinmesini sağlayacak olası bir şartlı tahliye de dahil olmak üzere cezada hafifletme talebinde bulundu.

Gutierrez-Reed, "Rust" soruşturmasında delilleri kararttığı iddiasıyla yargılandığı davadan ise beraat etti. Ayrıca ateşli silahların yasak olduğu bir bara silah taşıdığı iddiasıyla ilgili ayrı bir suçlamayı da kabul etmedi.

Avukatları, Gutierrez-Reed'in "nispeten genç yaşına ve ağır bir suçun ileride hayatı üzerinde yaratacağı yıkıcı etkiye" vurgu yaptı. 

26 yaşındaki Gutierrez-Reed'in üst düzey bir aktörle paralel olarak yargılanması nedeniyle yoğun medya ilgisinden sonsuza kadar olumsuz etkileneceğini ve bunun sonucunda endişe, korku ve depresyondan muzdarip olduğunu belirttiler. 

Özel savcı Kari Morrissey, sanığın "Rust" setindeki davranışlarını son derece pervasız olarak nitelendirerek, hakimi en yüksek hapis cezasını vermeye ve Gutierrez-Reed'i daha sonra ceza indirimine uygunluğunu sınırlamak için "ciddi şiddet suçlusu" olarak belirlemeye çağırdı.

Morrissey pazartesi günü hakime, Gutierrez-Reed'in bir ay boyunca hapishaneden yaptığı yaklaşık 200 telefon görüşmesini incelediğini ve sanığın olanların sorumluluğunu üstleneceği ya da gerçek bir pişmanlık ifade edeceği bir an olmasını umduğunu söyledi.

Morrissey sözlerini, "O an hiçbir zaman gelmedi, Gutierrez, Halyna Hutchins'in ölümündeki rolünün sorumluluğunu kabul etmeyi reddetmeye devam ediyor." şeklinde sürdürdü. 

Hutchins'in ölümüne ilişkin hapis cezası alan ilk isim

"Rust" filminin yardımcı yönetmeni ve güvenlik koordinatörü Dave Halls geçtiğimiz yıl, ateşli silahı ihmalle kullanma suçunu kabul etmedi ve altı aylık denetimsiz serbestlik cezasını tamamladı.

Sette ateşli silahlarla ilgili sorumluluğu olan Sarah Zachry ise iş birliği karşılığında kovuşturmadan kaçınmak için savcılarla bir anlaşma imzaladı.

Gutierrez-Reed'in çocukluk arkadaşı Sean Kridelbaugh mahkemeye sunduğu yazılı belgede, onun vurulma olayından duyduğu pişmanlıktan dolayı sürekli ağladığını ve daha fazla hapsedilmesinin kanser hastası bir akrabasına bakma çabalarını engelleyeceğini ifade etti.

Diğer arkadaşları ve eski meslektaşları da hakimi cezadan ziyade rehabilitasyona vurgu yapmaya çağırdı.

Aile, sorumlu herkesin cezalandırılmasını istiyor

Ölen Hutchins'ın ailesi ise bu kararın yetersiz olduğunu, suçlu olan herkese gerekli cezaların verilmesini beklediklerini aktardı.

65 yaşındaki Baldwin’in "kasıtsız insan öldürme" suçlamasıyla ilgili davası ise Temmuz ayında görülecek.

New Mexico eyaletinde 22 Ekim 2021 tarihinde yaşanan olayda gerçek mermi ile yaralanan Halyna Hutchins, helikopterle hastaneye kaldırılmış, ancak kurtarılamayarak hayatını kaybetmişti.

Sette silahlardan sorumlu olan Hannah Gutierrez-Reed, avukatları aracılığıyla yaptığı açıklamada gerçek mermilerin nereden geldiğini bilmediğini kaydetmişti.

Aynı açıklamada, yapımcıları, iş yeri güvenliğini tehlikeye atacak adımlar atmakla suçladı.

Alec Baldwin, 19'uncu yüzyıl kovboy filminde hem başroldeydi hem de filmin prodüktörüydü.

Mahkeme kayıtlarına göre, Baldwin'e silahı yönetmen yardımcılarından biri verdi ve verirken de "soğuk silah" ifadesiyle dolu olmadığını söyledi.

Dave Halls isimli yönetmen yardımcısı da silahta gerçek mermi olduğunu bilmediğini ifade etmişti.

Halls'a silahı, setin silah sorumlusu Hannah Gutierrez-Reed'in verdiği biliniyor.

Gerçek merminin nasıl olup da sete geldiği polis soruşturmasının merkezinde yer alıyordu.