Irak'ta kabul edilen 'fuhuşla mücadele' yasası kapsamında eşcinsel ilişkiye girenler 15 yıla kadar hapis cezası alabilecek. Eşcinselliği teşvik edenlere 10 yıla kadar hapis öngörülen yasa ile eşcinselliği teşvik eden örgüt ve kuruluşların faaliyetleri de yasaklandı. 

Irak’ta 'Fuhuşla Mücadele Yasası'nda değişiklik yapılmasını öngören yasa teklifi parlamentoda oy çokluğu ile kabul edildi. Parlamento yasayı 'dini değerleri korumaya yönelik bir adım' olarak nitelendirirken insan hakları örgütleri, 'LGBT haklarına yönelik saldırı' olarak tanımladı.

Parlamentoya ilk sunulduğunda eşcinsel ilişkiler için ömür boyu hapis veya ölüm cezası öneren tasarı yapılan değişikliklerin ardından oylamaya sunuldu. Oy çokluğu ile kabul edilen yasada ölüm ve ömür boyu hapis, 10 ile 15 yıl hapis cezası olarak değiştirildi. 

Kabul edilen yasa ayrıca 'eşcinselliği herhangi bir şekilde' teşvik edenlere de en az 7 yıl hapis ve para cezası verilmesini hükme bağladı. Yasayla cinsiyet değiştirenler ile operasyonu yapan doktorların da 3 yıla kadar hapsi öngörüldü. 

İnsan Hakları İzleme Örgütü LGBT Hakları Programı Direktör Yardımcısı Rasha Younes, Reuters'a yaptığı açıklamada kabul edilen yasayı, "Irak, LGBT bireylere yönelik korkunç hak ihlalleri sicilini onaylamış oldu ve temel insan haklarına ciddi bir darbe vurdu” sözleriyle eleştirdi.

Eşcinsel ilişki dünya çapında 60'tan fazla ülkede suç sayılırken, 100'den fazla ülkede ise yasal. (euronews)