Gazeteci İsmail Saymaz hakkında, bir savcının doktorunu tehdit ettiği iddiasıyla haber yaptığı ve “kişisel verileri ele geçirmek ve yaymak” gerekçesiyle 9 yıla kadar hapis istemiyle dava açılmıştı. 

Niğde 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen bugünkü davada, İsmail Saymaz bir kez daha hakim karşısına çıktı. 

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF) de davayı takip ederken, İsmail Saymaz'a destek oldu.

İsmail Saymaz'ın avukatı Serdar Laçin, “Kişisel verilerin bizzat davacı tarafından hem İstanbul hem Kayseri’ye gönderildiği 20 Ocak tarihli ihtarnameyle alenileşmiştir” derken Saymaz’ın diğer avukatı Aslı Kazan da, "Kayseri Acıbadem Hastanesi’ne ait olayla ilgili kamera kayıtlarını talep ediyoruz" dedi.

Talebi reddeden mahkeme, davayı 28 Haziran'a erteledi.

OLAY NEYDİ

İsmail Saymaz'ın davaya konu olan haberi ise şu şekildeydi:

"Niğde’de savcı olan ... ile ..., tüp bebek yapmaya karar verdi. Çift, Kayseri Özel Acıbadem Hastanesi’nden Dr. Çağlar Y.’na başvurdu. Savcının 20 Ocak’ta noter yoluyla hastaneye gönderdiği ihtarnamesine göre, operasyon için 13 Ocak’a gün verildi. Savcı saat 08.30’da sperm örneği alınacağını söylenmesine rağmen 55 dakika bekletildiğini savundu. Saat 09.30’da gittiği sperm odasında hijyen sorunu olduğunu iddia etti. Ameliyathanede olan eşinin kendisini arayıp “Doktora hakaret etmişsin. Özür dilemezsen operasyonu yapmayacak” dediğini ileri süren Savcı, “Eşim hijyen sıkıntısı olabilecek ve soğuk bir ameliyathanede, operasyon süresi hariç 1 saat 40 dakika bekletilmiş, hürriyetinden yoksun bırakılmıştır” dedi. Bu suçun 4 yıldan 14 yıla kadar hapsi gerektirdiğini savundu.

Savcı, “Hastanenizin güvenli olduğunu varsayarak, yanıma koruma polisi almadım” dedi. Tüp bebek için ödediği ücretin kendisine geri ödendiğini belirten Savcı, doktor ve ekibinin işten atılmasını istedi.

Dr. Y., kendisini arayan savcı eşinin “Eşim sperm vermek için geldi. Kimse ilgilenmedi” deyince işlemin gerçekleştirildiğini söyledi. Y., “Hasta kabul yetkilisi, savcının kendisini azarlayıp ‘Odada her yerde sperm bulaşıkları var. Çağlar denen artiste söyleyin, hemen beni arasın’ diye bağırdığını söyledi” dedi. Y. daha sonra ameliyathaneye inip operasyonu gerçekleştirdiğini belirtti. Savcının sperm odasına vaktinden 2 saat önce ve temizlik yapılmadan girdiğini öne sürdü. Ailenin odasına girdiğini kaydeden Y., şöyle devam etti: “Kim olduğumu biliyor musun? Savcıyım. Terör davalarına bakıyorum. İstersem yarım saatte özel harekâtı buraya yığarım’ diye bağırdı. Üzerime yürüdü.”

NE OLMUŞTU

Gazeteci İsmail Saymaz hakkında savcının Kayseri’de hastane olayını haberleştirdiği gerekçesiyle “kişisel verileri ele geçirmek ve yaymak” iddiasıyla 9 yıla kadar hapis istemiyle dava açılmıştı. Davanın Niğde 2. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen Aralık ayındaki celsesine Saymaz ve avukatları İstanbul’dan SEGBİS ile bağlanmıştı. Saymaz, savunması sırasında dosyanın müştekisi olan Savcının duruşmaya getirilmemesine tepki göstermişti. Saymaz, “Savcı kendi meslekten gelen gücünü nasıl bir noktada hastanede kullanmış ise de şu an Niğde’de dava açtırarak kendi kişisel gücünü benim üzerimde kullanıyor. Bir meslektaş dayanışması olduğunu görüyoruz. Savcı beyin kendisi bir kez olsun duruşmaya gelmemiştir. Kendisi ile hiç yüzleşmedik” demişti. Duruşma savcısı da Saymaz’ın bu sözlerinin mahkemeye hakaret olduğunu öne sürerek suç duyurusunda bulunulmasını talep etmişti. Talebe karşı söz alan Saymaz, “Bunlar meslek dayanışmasıdır. Hakim ve savcıyı reddedeceğiz” demişti.

Savcının talebini kabul eden Mahkeme Hakimi de Saymaz hakkında Niğde Başsavcılığına suç duyurusunda bulunmuştu.

KABUL ETTİ

Suç duyurusu üzerine başlatılan ve Hakim ile Savcının mağdur olarak yer aldığı soruşturma kapsamında savcılık takipsizlik kararı verdi. Bu kararın ardından Hakim, takipsizlik kararında mağdur sıfatının bulunması ve bu haliyle mahkeme hakimi olarak davaya bakmasının tarafsızlığını şüpheye düşüreceği gerekçesiyle dosyadan çekinme talebinde bulundu. Niğde 1. Ağır Ceza Mahkemesi de talebi yerinde bularak geçen hafta Hakimin davadan çekinmesine karar verdi. (Odatv)