Senato'nun kabul ettiği tasarı, sessizlik ya da pasif kalmanın rıza anlamına gelmediğini, ayrıca rızaya dayalı olmayan cinsel ilişkinin de saldırganlık olarak değerlendirilmesi ve şahsın 15 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmasına imkan veriyor. 

Bir diğer deyişle bu, "Rıza dışında gerçekleşen her türlü cinsel ilişkinin tecavüz sayılması" anlamına geliyor.

Ayrıca tecavüz vakaları için de eşik, şiddet ya da tehdit olaylarının ötesine geçecek şekilde genişletilecek.

Daha önceden, cinsel saldırı mağdurları kendilerine tehdit veya şiddet uygulandığını kanıtlamak zorunda kalıyordu.

Kamuoyunda "sadece evet, evet demektir" yasası (solo si es si) olarak bilinen tasarı, mayıs ayında İspanya Parlamentosu tarafından da desteklenmişti. 

İçeriğinde kısmi değişiklik yapılan tasarı, önümüzdeki aylarda (ekim) yasalaşmadan önce son kez oylama için Parlamento'nun onayına sunulacak.

Söz konusu tasarı, 2016 yılında Pamplona kentinde yaşanan ve geniş çaplı kitlesel protestolara yol açan "La Manada" ("Kurt Sürüsü") toplu tecavüz olayının ardından Sosyalist hükümet tarafından önerilmişti. 

Kendilerini "Wolf Pack" olarak adlandıran beş erkek, Pamplona'da boğa koşusu festivali sırasında 18 yaşında bir kadına toplu tecavüzde bulunmuştu. 

Şahısların tecavüz yerine cinsel istismar suçundan daha hafif hapis cezalarına çarptırılması kamuoyunda büyük tepki yaratmış, yasa tasarısının hazırlanmasına ivme kazandırmıştı.

Zira bu cinsel saldırıda genç kadın, rıza göstermediğini kanıtlayamamıştı. 

Mahkumiyet kararlarına verilen kitlesel protestolar, küresel #MeToo hareketinin ardından uluslararası dikkatleri İspanya'ya çekmiş, kararın temyizi için 2019'da başvurulan Yüksek Mahkeme, beş erkeğin tecavüz ettiğine hükmederek haklarında daha uzun süreli (15 yıl) hapis cezaları vermişti. 

Tasarının yasalaşması halinde cinsel saldırı mağdurları artık kendilerine şiddet uygulandığını kanıtlamak zorunda kalmayacak. (Euronews)