İZMİR (AA) - İzmir'deki "askeri casusluk" soruşturmasında, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) üyelerinin sahte delil üreterek kumpas kurdukları iddialarına ilişkin 15'i tutuklu 83 sanığın yargılandığı davaya devam edildi.

İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile kayıt alınan duruşmaya bazı tutuklu ve tutuksuz sanıklar, müştekiler ile taraf avukatları katıldı.

Silivri Cezaevinde tutuklu bulunan, "askeri casuslukta kumpas" davasıyla birleştirilen "Emniyet Genel Müdür Yardımcılarına kumpas" davasının tutuklu sanıklarından eski İzmir Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şube Müdür Yardımcısı Nazmi Ardıç, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile savunma yaptı.

Üçü İstanbul'da olmak üzere 4 ayrı davadan yargılanan Ardıç, hakkındaki iddiaları reddederek eski Emniyet Genel Müdür yardımcıları Celal Uzunkaya ve Mustafa Gülcü'ye düzenlenen kumpasta rol almadığını ve müdür yardımcıları hakkında bilgi notlarını KOM görevlilerinin hazırlamadığını öne sürdü.
Ardıç, hayatı boyunca devlet aleyhine bir şey yapmadığını savunarak, "Kimse bana ülkeye ihanet etti diyemez. Hain konumuna getirilmekten çok mustaribim. Yaralanıyorum. Soruşturmayı satır satır okuyun. Cevabımı veremeyeceğim bir şey yok. İddialarla alakam yoktur. Asıl bize kumpas kuruluyor. Bu yapıyla hiç ilişkim olmadı. İddianamede hakkımda yer alan suçlamalar bireyselleştirilmedi. Ben namusumla, şerefimle yaşadım. Karalamak bu kadar mı kolay? Bu yargılamaların sonunda ben beraat edeceğim. Adım gibi eminim. Biz görevimizi yaptık. 22 yıl boyunca emniyet teşkilatında görev yaptım. Bir adam 22 yıl takdir edilip sonradan 60 soruşturma geçirebilir mi?" diye konuştu.

Celal Uzunkaya ve Mustafa Gülcü'ye önleme dinlemesinin Ankara istihbarat tarafından yapıldığını iddia eden Ardıç İzmir KOM Şube olarak herhangi bir dinleme faaliyeti yapılmadığını öne sürdü.

Dava ve iddianame

"Askeri gizli bilgi ve belge bulundurma" iddialarına ilişkin İzmir Emniyet Müdürlüğüne 10 Ağustos 2010'da gelen ihbar e-posta üzerine başlatılan ve aralarında muvazzaf askerlerin de bulunduğu 357 sanık ve üst düzey askeri yetkili, devletin gizli bilgi ve belgelerini yabancı istihbarat servislerine vermekle suçlanmıştı. İzmir 5. Ağır Ceza Mahkemesi, şubat ayında tüm sanıkların beraatine hükmetmişti.

Sahte deliller üretilerek kumpas kurulduğu iddiaları üzerine başlatılan soruşturmada ise 25 kişi tutuklanmış, 5 zanlı daha sonra tahliye edilmişti. Soruşturmaya ilişkin İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan ve Fetullah Gülen'in bir numaralı sanık olarak yer aldığı 68 sanıklı iddianame İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilmişti.

İddianamede, sanıklar hakkında Türk Ceza Kanunu'nun ilgili maddeleri kapsamında, "silahlı terör örgütü kuruculuğu, yöneticiliği, üyeliği, örgüt faaliyetleri kapsamında devlet ve ülkenin bütünlüğünü bozmak, hukuka aykırı kişisel verileri kaydetmek, iftira, kamu görevlisinin resmi evrakta sahteciliği, kişisel verileri hukuka aykırı ele geçirmek ve yaymak, özel hayatın gizliliğini ihlal, suç delillerini yok etmek, gizlemek, değiştirmek ve suç uydurmak" gibi suçlamalar yer alıyor.

Mevcut dosya 10 Temmuz 2017'de Emniyet Genel Müdür Yardımcılarına Kumpas davası ile birleştirilmiş, sanık sayısı 83'e yükselmişti.