banner590

28 Nisan 2021

ANNENİN ÇOCUĞUNUN KENDİ SOYADINI ALMASI İSTEMİNDE DAVANIN NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜ YANINDA BABASINA KARŞI DA AÇILMASININ GEREKTİĞİ

YARGITAY

2. HUKUK DAİRESİ

Esas Numarası: 2021/184

Karar Numarası: 2021/176

Karar Tarihi: 28.01.2021

ANNENİN ÇOCUĞUNUN KENDİ SOYADINI ALMASI İSTEMİNDE DAVANIN NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜ YANINDA BABASINA KARŞI DA AÇILMASININ GEREKTİĞİ - Davacı Annenin Davalı Olarak Sadece Nüfus Müdürlüğünü Göstermiş Olduğu - Çocuğun Babasının Yokluğunda Davanın Görülmüş ve Karar Verilmiş Olduğu - Davanın Sonucunda Verilecek Kararın, Küçüğün Babasının Hukuki Durumunu da Etkileyeceği - Babanın Davaya Dahil Edilmesi, Gösterdiği Takdirde Delillerinin Toplanması ve Tüm Deliller Birlikte Değerlendirilerek Gerçekleşecek Sonucu Uyarınca Bir Hüküm Kurulması Gerektiği

ÖZETİ: Davacı anne davalı olarak sadece Nüfus Müdürlüğünü göstermiş, çocuğun babasının yokluğunda dava görülmüş ve karar verilmiştir. Dava sonucunda verilecek karar, küçüğün babasının hukuki durumunu da etkileyeceğinden, davaya dahil edilmesi, gösterdiği takdirde delillerinin toplanması ve tüm deliller birlikte değerlendirilerek gerçekleşecek sonucu uyarınca bir hüküm kurulması gerekir.

Taraflar arasındaki davanın yapılan muhakemesi sonunda, mahalli mahkemece verilen hükmün kanun yararına bozulması Adalet Bakanlığının yazısı üzerine; Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından istenilmekle, evrak okunup gereği görüşülüp düşünüldü.

Davacı, velayeti kendisinde olan çocuğu U. D.'in G. olan soyadının kendi soyadı olan E. olarak değiştirilmesini talep ve dava etmiş, mahkemece davanın kabulüne karar verilmiş, karar 20.12.2018 tarihinde kesinleştirilmiş, Adalet Bakanlığının 10.09.2020 tarihli yazısı üzerine Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının 2020/83751 sayılı ve 04.01.2021 tarihli yazısı ile, karar ile ilgili kanun yararına bozma talebinde bulunulmuş, dosya Dairemize gönderilmiştir.

Somut olayda; davacı anne davalı olarak sadece … Nüfus Müdürlüğünü göstermiş, çocuğun babasının yokluğunda dava görülmüş ve karar verilmiştir. Dava sonucunda verilecek karar, küçüğün babasının hukuki durumunu da etkileyeceğinden, davaya dahil edilmesi, gösterdiği takdirde delillerinin toplanması ve tüm deliller birlikte değerlendirilerek gerçekleşecek sonucu uyarınca bir hüküm kurulması gerekirken, eksik hasım ve inceleme ile hüküm kurulması doğru görülmemiş, bozmayı gerektirmiştir.

SONUÇ: Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının Hukuk Muhakemeleri Kanununun 363/1. maddesine dayalı kanun yararına bozma isteğinin açıklanan sebeple kabulü ile hükmün sonuca etkili olmamak üzere BOZULMASINA oybirliğiyle karar verildi. 28.01.2021 (Per,).

legalbank.net


Anahtar Kelimeler:
Yargıtay
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.