banner590

19 Mayıs 2016

BAŞKASINA AİT BANKA VEYA KREDİ KARTININ İZİNSİZ KULLANILMASI
banner580
TCK--MADDE 245
Banka veya kredi kartlarının kötüye kullanılması
(Değişik: 29/6/2005 – 5377/27 md.) 

(1) Başkasına ait bir banka veya kredi kartını, her ne suretle olursa olsun ele geçiren veya elinde bulunduran kimse, kart sahibinin veya kartın kendisine verilmesi gereken kişinin rızası olmaksızın bunu kullanarak veya kullandırtarak kendisine veya başkasına yarar sağlarsa, üç yıldan altı yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır. 

(2) Başkalarına ait banka hesaplarıyla ilişkilendirilerek sahte banka veya kredi kartı üreten, satan, devreden, satın alan veya kabul eden kişi üç yıldan yedi yıla kadar hapis ve onbin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır.

(3) Sahte oluşturulan veya üzerinde sahtecilik yapılan bir banka veya kredi kartını kullanmak suretiyle kendisine veya başkasına yarar sağlayan kişi, fiil daha ağır cezayı gerektiren başka bir suç oluşturmadığı takdirde, dört yıldan sekiz yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır. 

(4) Birinci fıkrada yer alan suçun; 

a) Haklarında ayrılık kararı verilmemiş eşlerden birinin, 

b) Üstsoy veya altsoyunun veya bu derecede kayın hısımlarından birinin veya evlat edinen veya evlâtlığın, 

c) Aynı konutta beraber yaşayan kardeşlerden birinin, 

Zararına olarak işlenmesi hâlinde, ilgili akraba hakkında cezaya hükmolunmaz.

(5) (Ek: 6/12/2006 – 5560/11 md.) Birinci fıkra kapsamına giren fiillerle ilgili olarak bu Kanunun malvarlığına karşı suçlara ilişkin etkin pişmanlık hükümleri uygulanır.


T.C.
YARGITAY
8. CEZA DAİRESİ
ESAS NO. 2015/11967
KARAR NO. 2016/2361
KARAR TARİHİ. 7.3.2016


5237/m. 245

ÖZET : Başkasına ait banka veya kredi kartının izinsiz olarak kullanılması suretiyle yarar sağlamak suçundan sanık hakkında hüküm kurulmuştur. Başkasına ait banka hesabıyla ilişkilendirilerek sahte banka veya kredi kartı üretilmesi, satılması, devredilmesi, satın alınması veya kabul edilmesi ile sahte banka veya kredi kartını kullanarak kendisine veya bir başkasına yarar sağlanmasının birbirinden bağımsız ve ayrı suçları oluşturmaktadır. Aynı bankaya ait sahte olarak oluşturulan kredi kartı nedeniyle sanık hakkında ayrıca Banka veya Kredi Kartlarının Kötüye Kullanılması suçu uyarınca da ceza tayin edilmesi gerektiğinin gözetilmelidir. Eylem kül halinde değerlendirilerek hüküm kurulamaz.

DAVA : Başkasına ait banka veya kredi kartının izinsiz olarak kullanılması suretiyle yarar sağlamak suçundan sanık ...'un, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 245/3, 43/1, 62 ve 52. maddeleri uyarınca 4 yıl 2 ay hapis ve 500,00 Türk Lirası adli para cezası ile cezalandırılmasına dair ... Asliye Ceza Mahkemesinin 28.03.2013 tarihli ve 2012/350 esas, 2013/240 sayılı kararını kapsayan dosya incelendi. Başkasına ait banka hesabıyla ilişkilendirilerek sahte banka veya kredi kartı üretilmesi, satılması, devredilmesi, satın alınması veya kabul edilmesi, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 245/2. maddesinde; sahte banka veya kredi kartını kullanarak kendisine veya bir başkasına yarar sağlanması ise, anılan maddenin 3. fıkrasında düzenlenen birbirinden bağımsız ve ayrı suçları oluşturduğu cihetle; aynı bankaya ait sahte olarak oluşturulan kredi kartı nedeniyle sanık hakkında ayrıca Türk Ceza Kanunu'nun 245/2. maddesi uyarınca da ceza tayin edilmesi gerektiğinin gözetilmeden, eylem kül halinde değerlendirilerek yazılı şekilde hüküm kurulmasında isabet görülmemiş ise de, olağanüstü ve istisnaî kanun yolu olan kanun yararına bozmanın aleyhe tesir etmeyeceği ve sonuca etkili bir durum meydana getirmeyeceği değerlendirilerek yapılan incelemede, Sanık hakkında hükmolunan temel hapis cezasının alt sınırdan tayin edildiği halde, aynı gerekçelerle adli para cezasına esas birim gün sayısının alt sınırın üstünde belirlenmesi suretiyle hükümde çelişkiye neden olunmasında isabet görülmediğinden bahisle 5271 sayılı CMK.nun 309. maddesi uyarınca anılan kararın bozulması lüzumu Yüksek Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğünün 04.01.2016 gün ve 5737 sayılı kanun yararına bozma istemine atfen Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının 20.01.2016 gün ve ... sayılı ihbarnamesi ile dairemize tevdii kılınmakla incelendi. Gereği görüşülüp düşünüldü:

KARAR : Hükümlü hakkında 5237 sayılı TCK.nun 245/3 maddesi uyarınca temel hürriyeti bağlayıcı ceza alt sınırdan tayin edilmesine karşın, hürriyeti bağlayıcı ceza yanında tayin olunan adli para cezalarının farklı gerekçe göstermeksizin alt sınırın üstünde tayini suretiyle çelişkiye neden olunması,

SONUÇ : Yasaya aykırı ve Adalet Bakanlığı'nın kanun yararına bozma istemine dayalı Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın ihbarname içeriği bu itibarla yerinde görüldüğünden ... Asliye Ceza Mahkemesi'nin 28.03.2013 gün, 2012/350 esas, 2013/240 sayılı hakkındaki kararının CMK.nun 309. maddesi uyarınca (BOZULMASINA), hükümlü hakkında 5237 sayılı TCK.nun 245/3 madde ve fıkrası uyarınca hapis cezası yanında tayin olunan adli para cezasına esas alınan 25 günü 5 güne, TCK.nun 43. maddesi uyarınca 1/4 artırım yapılarak bulunan 31 günü 6 güne, TCK.nun 62. maddesi uyarınca 1/6 indirim yapılarak hesaplanan 25 günü 5 güne ve TCK.nun 52. maddesi uyarınca tayin olunan 500 TL'nin 100 TL'ye indirilmesine, dosyanın Adalet Bakanlığı'na gönderilmek üzere Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na tevdiine, 07.03.2016 gününde oybirliğiyle karar verildi.

Anahtar Kelimeler:
YargıtayKREDİ KARTI
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Burakzade 1 yıl önce

Biraz saçma gelebilir ama benim banka kartım kayboldu adamlar 1,5 saat sonra şifreyi çözmeye çalışırken bankadan mesaj geldi bende iptal ettirdim kartı kamera kaydı filan var dava aç sam sonuç nasıl sonuçlanır adamların şifre çözme saati hangi atm kayıtların hepsi elimde var

Avatar
mustafa 4 yıl önce

internet ve mobil bankacılık şifrem kulanılarak yaklaşık 7500 tl dolandırılıdım bankaya itirazda bulundugumda işlemlerin tamamen benim bilgilerimle şifremle yapıldıgı bankanın bir sorumlulugunun olmadıgı söylendi olayla ilgil hiçbir bilgimin olmadıgını söylemmem üzerine yapılan araştırmada iişlemlerin oldugu saatlerii ögrendikten sonra bulundugumm ortamdaki güvenlik kamerası kayıtları nı filaşa indirip evde izledigimde 18 yıldır tanıdıgım şahıs tlfonumu ve cuzdanımı alıp kullanmaya başladı gını gördüm bana gelen tüm bilgilendirme onay kodu gibi mesajların hiç birini görmememin nedeninide anladım tüm bu delileri daha önce itiraz dilekçemle savcıya verdigim dilekçeye ek olarak delil olması için ikinci bir dilekçe olarak verdim tam iki ay oldu açıkçası hiç bir ilerleme göremiyorum bankadan daha teferruatlı bir araştırma ve gun saat dakıka olarak tüm işlemlerin bilgisinin verilmesini istedigimde vermediler . bu deliller ne kadar işe yarar

Avatar
mehmet kocak 3 yıl önce

kredi kartlarımı [4 adet] isteyerek borçlarını ve ödesin diye kullandırttım.
ama şimdi param yok diye ödeme yapmıyor ve 1 yılı geçti 16 ay oldu. ne yapabilirim

Avatar
Zeynep 2 yıl önce

Merhaba bnm kartım var ve benim iznim olmadan annem elimden alıyor kartı vermiyor bana ne yapabilirim gidip şikayet mi edeyim şifreyi değişsemde kartı tekrar elimden alır diye korkuyorum ne yapabilirim Yardımcı Olabilirmisiniz? Lütfenn