12 Nisan 2010

Danıştay\'dan sözleşmeli öğretmenlere müjde
banner580
Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Eğitim-Bir-Sen\'in, sözleşmeli öğretmenlerin 30 günü aşan hastalık izni kullanmaları halinde sözleşmelerini fesheden Hizmet Sözleşmesi\'nin 11. maddesinin (b) fıkrasında geçen \"30 günü geçmemek üzere\" ibaresinin ve \"Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esasların\" 10. maddesinde yer alan \"30 günü geçmemek üzere\" ibaresinin iptali için açtığı davada, yürütmenin durdurulması kararını verdi.

Buna göre, sözleşmeli öğretmenlerin 30 günü aşan rapor alması halinde hizmet sözleşmesi feshedilmeyecek. Bu konuda kadrolu öğretmenlerin tabi olduğu hükümler sözleşmeli öğretmenler için de uygulanacak. Söz konusu karar uyarınca, 30 günü aşan rapor aldığı gerekçesiyle hizmet sözleşmesi feshedilen sözleşmeli öğretmenler de görevine dönebilecek.

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu\'nun bu kararı, sözleşmeli öğretmenleri, üniversitelerde çalışan sözleşmeli personeli ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan \"tüm sözleşmeli personeli\" ilgilendiriyor. Bu kararla, \"Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esasların\" 10. maddesinde yer alan, \"30 günü geçmemek üzere\" ibaresi hakkında da yürütmenin durdurulması kararı verildiğinden, sözleşmeli öğretmenlerin yanında diğer kurumlarda çalışan tüm sözleşmeli personelin 30 günü aşan raporu alması halinde sözleşmesi feshedilemeyecek.

ETYEMEZ: MAĞDUR ÖĞRETMENLERİN DURUMUNUN DÜZELTİLMESİ İÇİN BAKANLIĞA BAŞVURDUK

Eğitim-Bir-Sen Genel Sekreteri Halil Etyemez, bu konuda mağdur olan öğretmenlerin durumunun düzeltilmesi için Milli Eğitim Bakanlığı\'na yazılı girişimde bulunduklarını ifade ederek, \"Sözleşmeli öğretmenlerin sözleşmesinden bu ibarenin çıkarılarak, sağlık raporu konusundaki mahkeme kararının gereğinin yapılmasını istedik.\" dedi.

Öte yandan, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu\'nun verdiği yürütmeyi durdurma kararında, \"Gerek \'Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar\'ın davaya konu 10. maddesinde, gerekse bu esaslar\'a dayanılarak hazırlanan sözleşmeli öğretmenlerin Hizmet Sözleşmesi\'nin 11. maddesinin birinci fıkrasının ikinci bendinde \'Resmi tabip raporu ile kanıtlanan hastalıklar için yılda 30 günü geçmemek üzere ücretli izin verilebilir.\' düzenlemesine yer verilmiş ise de insan sağlığı ve çalışma verimi bakımından en önemli mazeretlerden olan, aynı zamanda öngörülmeyen hastalık hali için izin süresinin 30 günle sınırlandırılması yolunda kurallar getiren düzenlemede, 657 sayılı Yasa\'da yer alan ve farklı düzenlemeyi içeren hastalık iznine ilişkin hükme uyarlık bulunmadığı açıktır. Diğer yandan, Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar ile sözleşmeli öğretmenlerin Hizmet Sözleşmesi\'nin hiçbir maddesinde yılda 30 günü geçen hastalık halinde sözleşmenin yenilenmeyeceğine ilişkin bir düzenlemeye de yer verilmemiştir. Bu durumda, hukuka aykırı olduğu sonucuna varılan değinilen düzenlemelere dayanılarak davacının hizmet sözleşmesinin yenilenmemesine ilişkin işlemde de hukuka uyarlık bulunmamaktadır.\" denildi.

(CİHAN)


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.