banner613
banner590

29 Haziran 2018

KİRALANANIN TAHLİYESİ - KİRA SÖZLEŞMESİNE AYKIRILIĞIN GİDERİLMESİ

T.C.
YARGITAY
3. HUKUK DAİRESİ
E. 2017/8658
K. 2018/173
T. 16.1.2018

* KİRALANANIN TAHLİYESİ ( Davacı Kiraya Veren Tarafından Gönderilen İhtarname İle Kiralananın Üçüncü Kişi Tarafından Kullanılmasının Akde Aykırılık Teşkil Ettiği Belirtilerek İhtarnamenin Tebliğinden İtibaren 15 Gün İçinde Akde Aykırılığın Giderilmesi İstenildiği - Dava Konusu Kiralanan Çatılı İşyeri Niteliğinde Olduğundan Davacı Tarafından Davalıya En Az 30 Gün Süreli İhtar Gönderilmesi Gerekirken 15 Gün Süre Verilmesinin Doğru Olmadığı ve Bu Sebeple Davanın Reddine Karar Verileceği )

* KİRACININ KİRALANANI SÖZLEŞMEYE UYGUN OLARAK ÖZENLE KULLANMAK VE KİRALANANIN BULUNDUĞU TAŞINMAZDA OTURAN KİŞİLER İLE KOMŞULARA GEREKLİ SAYGIYI GÖSTERME YÜKÜMLÜLÜĞÜ ( Kiracının Bu Yükümlülüğe Aykırı Davranması Durumunda Sözleşmeye Aykırılık Sebebiyle Tahliyesine Karar Verilebilmesi İçin Kiraya Verenin Konut ve Çatılı İşyeri Kirasında Kiracıya En Az Otuz Gün Süre Vererek Aykırılığın Giderilmesini Aksi Takdirde Sözleşmeyi Feshedeceğini Yazılı Olarak Bildirmesi Gereği )

* KİRA SÖZLEŞMESİNE AYKIRILIĞIN GİDERİLMESİ ( Kiracının 6098 S.K. 316 Md.sindeki Yükümlülüğe Aykırı Davranması Durumunda Sözleşmeye Aykırılık Sebebiyle Tahliyesine Karar Verilebilmesi İçin Kiraya Verenin Konut ve Çatılı İşyeri Kirasında Kiracıya En Az Otuz Gün Süre Vererek Aykırılığın Giderilmesini Aksi Takdirde Sözleşmeyi Feshedeceğini Yazılı Olarak Bildirmesi ve Tanınan Bu Süre İçerisinde de Akde Aykırılığın Giderilmemiş Olması Gerektiği )

6098/m.316

ÖZET : Akde aykırılık nedenine dayanılarak açılan davada tahliye kararı verilebilmesi için akde aykırı davranışın önemli ve doğrudan doğruya kiralananın bizzat kullanılması ile ilgili olması gerekir. Taraflar arasında 01/08/2012 tarihli kira sözleşmesi konusunda uyuşmazlık bulunmamaktadır. Davacı kiraya veren tarafından gönderilen 20/07/2015 tarihli ihtarname ile; kiralananın üçüncü kişi tarafından kullanılmasının akde aykırılık teşkil ettiği belirtilerek ihtarnamenin tebliğinden itibaren 15 gün içinde akde aykırılığın giderilmesi istenilmiştir. Dava konusu kiralanan çatılı işyeri niteliğinde olduğundan davacı tarafından yukarda açıklanan esaslar çerçevesinde, davalıya en az 30 gün süreli ihtar gönderilmesi gerekirken 15 gün süre verilmesi doğru değildir. Bu sebeple davanın reddine karar verilmesi gerekir.

DAVA : Taraflar arasındaki kiralananın tahliyesi davasının mahkemece yapılan yargılaması sonucunda, davanın kabulüne yönelik olarak verilen hükmün, süresi içinde davalı vekili tarafından temyiz edilmesi üzerine; temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra, dosya içerisindeki kağıtlar okunup gereği düşünüldü:

KARAR : Davacı, taraflar arasında, 01/08/2012 tarihli kira sözleşmesi düzenlendiğini, sözleşmeye aykırı olarak kiralananın davalı kiracı yerine üçüncü bir kişi tarafından kullanıldığını, davalı kiracıya sözleşmeye aykırılığın giderilmesi için 20/07/2015 tarihli ihtarname ile süre verildiğini, verilen sürede sözleşmeye aykırılığın giderilemediğini belirterek kiralananın tahliyesine karar verilmesini istemiştir.

Davalı, davanın reddini istemiştir.

Mahkemece, davanın kabulüyle kiralananın tahliyesine karar verilmiş, hüküm davalı tarafından temyiz edilmiştir.

Türk Borçlar Kanununun 316.maddesi hükmü uyarınca kiracı kiralananı sözleşmeye uygun olarak özenle kullanmak ve kiralananın bulunduğu taşınmazda oturan kişiler ile komşulara gerekli saygıyı göstermekle yükümlüdür. Kiracının bu yükümlülüğe aykırı davranması durumunda sözleşmeye aykırılık sebebiyle tahliyesine karar verilebilmesi için kiraya verenin konut ve çatılı işyeri kirasında kiracıya en az otuz gün süre vererek aykırılığın giderilmesini, aksi takdirde sözleşmeyi feshedeceğini yazılı olarak bildirmesi ve tanınan bu süre içerisinde de akde aykırılığın giderilmemiş olması gerekir. Diğer kira ilişkilerinde ise, kiraya veren, kiracıya önceden bir ihtarda bulunmaksızın, yazılı bir bildirimle sözleşmeyi hemen feshedebilir. Konut ve çatılı işyeri kirasında, kiracının kiralanana kasten ağır bir zarar vermesi, kiracıya verilecek sürenin yararsız olacağının anlaşılması veya kiracının bu yükümlülüğe aykırı davranışının kiraya veren veya aynı taşınmazda oturan kişiler ile komşular bakımından çekilmez olması durumlarında kiraya veren, yazılı bir bildirimle sözleşmeyi hemen feshedebilir.

Akde aykırılık nedenine dayanılarak açılan davada tahliye kararı verilebilmesi için akde aykırı davranışın önemli ve doğrudan doğruya kiralananın bizzat kullanılması ile ilgili olması gerekir Taraflar arasında 01/08/2012 tarihli kira sözleşmesi konusunda uyuşmazlık bulunmamaktadır. Davacı kiraya veren tarafından gönderilen 20/07/2015 tarihli ihtarname ile; kiralananın üçüncü kişi tarafından kullanılmasının akde aykırılık teşkil ettiği belirtilerek ihtarnamenin tebliğinden itibaren 15 gün içinde akde aykırılığın giderilmesi istenilmiştir. Dava konusu kiralanan çatılı işyeri niteliğinde olduğundan davacı tarafından yukarda açıklanan esaslar çerçevesinde, davalıya en az 30 gün süreli ihtar gönderilmesi gerekirken 15 gün süre verilmesi doğru değildir. Bu sebeple davanın reddine karar verilmesi gerekirken yazılı şekilde davanın kabulüne karar verilmesi usul ve yasaya aykırı olup bozmayı gerektirmiştir.

SONUÇ : Yukarıda açıklanan esaslar gözönünde tutulmaksızın yazılı şekilde hüküm tesisi isabetsiz, temyiz itirazları bu sebeplerle yerinde olduğundan kabulüyle hükmün HUMK'nun 428.maddesi gereğince davalı yararına BOZULMASINA ve peşin alınan temyiz harcının istenmesi halinde temyiz edene iadesine, 6100 Sayılı HMK'nun geçici madde 3 atfıyla 1086 Sayılı HUMK.nun 440.maddesi gereğince kararın tebliğinden itibaren 15 günlük süre içerisinde karar düzeltme yolu açık olmak üzere, 16.01.2018 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.

kazanci.com.tr

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.