banner590

11 Kasım 2010

LPG'de ÖTV artışına Danıştay engeli


Anadolu LPG Sanayicileri ve İşadamları Derneği, Bakanlar Kurulu'nun 31 Aralık 2009 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan kararıyla sanayide ve evde kullanılan LPG'den (otogaz hariç) alınan ÖTV'yi artıran bölümlerin yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle Danıştay'da dava açmıştı. Danıştay 7. Dairesi, yürütmeyi durdurma istemini reddetti. Derneğin ret kararına itiraz etmesi üzerine dosya Danıştay Vergi Dava Daireleri Kurulu'nca görüşüldü. Kurul, derneğin yaptığı itirazı oyçokluğuyla kabul ederek, Bakanlar Kurulu kararıyla sanayide ve evde kullanılan LPG'den (otogaz hariç) alınan ÖTV'yi artıran bölümlerin yürütmesini durdurdu. Kurul, gerekçeli kararında, Bakanlar Kurulu'nun 'vergileri, her bir mal itibarıyla en yüksek vergi tutarının yarısına kadar artırmaya, sıfıra kadar indirmeye, bu sınırlar içinde mal cinsleri, özellikleri, kullanım yerleri veya ithalatın şekline göre farklı tutarlar tespit etmeye' yetkili olduğu ifade edildi.

Bakanlar Kurulu'nun bu yetkilerini 'yasalarda öngörülen amaç dışında ve hiçbir neden gösterilmeksizin kullanmasının hukuka uygun düşmediği' kaydedilen kararda, "Vergi Usul Kanunu'nun mükerrer 298. maddesinin (B) fıkrası uyarınca yayımlanan 392 sayılı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği'nde, 2009 için yüzde 2,2 olarak belirlenen yeniden değerleme oranı düzeyinde artış, yasa yapıcının öngördüğü maktu vergi tutarının korunmasını ve vergi yükünün adil ve dengeli dağılımı konusundaki iradesine göre kurulan dengenin devamını sağlayacağı halde (I) sayılı listedeki mallar için uygulanan maktu vergi tutarlarının, bu orandaki artıştan daha fazla artırılmasını gerekli ve haklı kılan başka bir neden gösterilmediğinden yapılan düzenleme hukuka uygun düşmemektedir." denildi. Danıştay 7. Dairesi, düzenlemeye ilişkin iptal başvurusunu ise daha sonra karara bağlayacak.
 

AA

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.