banner613
banner590

15 Aralık 2017

MEHİL İÇİNDE HACİZ İHBARNAMESİ GÖNERİMESİ TALEBİNİN REDDİNE İTİRAZ

T.C.
YARGITAY
12. HUKUK DAİRESİ
E. 2016/19385
K. 2017/11050
T. 20.9.2017

* MEHİL İÇİNDE HACİZ İHBARNAMESİ GÖNERİMESİ TALEBİNİN REDDİNE İTİRAZ ( İİK. Md. 36/1 Uyarınca İcra Müdürlüğünün Tehiri İcra Kararı Getirilmesi İçin Verdiği Mehil İçinde Takibin Duracağı ve Hiç Bir İcra Takip İşlemi Yapılamayacağı/Bu Sebeple Alacaklının Mehil İçinde Haciz İhbarnamesi Gönderme Talebinin İcra Müdürlüğünce Reddine Dair Kararı Hukuka Uygun Olup Alacaklının Bu Kararın İptali İstemi İle İlgili Şikayetin Reddine Karar Verilmesi Gerektiği )

* İCRANIN GERİ BIRAKILMASI ( İcra Müdürlüğünün Tehiri İcra Kararı Getirilmesi İçin Verdiği Mehil İçinde Takibin Duracağı ve Hiç Bir İcra Takip İşlemi Yapılamayacağı/Alacaklının Mehil İçinde Haciz İhbarnamesi Gönderme Talebinin İcra Müdürlüğünce Reddine Dair Kararı Hukuka Uygun Olup Alacaklının Bu Kararın İptali İstemi İle İlgili Şikayetin Reddine Karar Verilmesi Gerekirken Tehiri İcra Kararı Almak İçin Getirilen Teminat Mektubunun Şarta Bağlı Olduğu Gerekçesi İle İstemin Kabulünün İsabetsizliği )

* TEHİRİ İCRA KARARI ALMAK İÇİN GETİRİLEN TEMİNAT MEKTUBUNUN ŞARTA BAĞLI OLDUĞU GEREKÇESİ İLE MEHİL İÇİNDE HACİZ İHBARNAMESİ GÖNDERİLMESİ ( İİK. Md. 36/1 Uyarınca İcra Müdürlüğünün Tehiri İcra Kararı Getirilmesi İçin Verdiği Mehil İçinde Takibin Duracağı ve Hiç Bir İcra Takip İşlemi Yapılamayacağı/Alacaklının Mehil İçinde Haciz İhbarnamesi Gönderme Talebinin İcra Müdürlüğünce Reddine Dair Kararı Hukuka Uygun Olup Alacaklının Bu Kararın İptali İstemi İle İlgili Şikayetin Reddine Karar Verileceği )
2004/m.36,89

ÖZET : Alacaklının icra mahkemesine yaptığı başvuruda, borçlu şirketin alacağı olduğu üçüncü kişilere İİK'nun 89. maddesinde yazılı haciz ihbarnamesi gönderilmesi talebiyle icra müdürlüğüne başvurduğunu, icra müdürlüğünce taleplerinin ret olunduğunu, bu işlemin iptal edilerek İİK'nun 89/2 maddesi gereğince haciz ihbarnamesi gönderilmesini talep ettiği, mahkemece istemin kabulüne karar verildiği anlaşılmaktadır. Somut olayda; alacaklı tarafından borçlu aleyhine genel haciz yolu ile ilamsız icra takibi başlatıldığı, borçlunun itirazı üzerine itirazın iptali davası açıldığı, itirazın iptali davasının kabulüne karar verildiği bu kararın borçlu tarafından 11.08.2015 tarihinde tehiri icra talepli olarak temyiz edildiği, borçlu vekiline 26.8.2015 tarihinden itibaren 90 gün mehil verildiği, mehil süresi içinde 26.10.2015 tarihinde icranın geri bırakılmasına karar verildiği anlaşılmaktadır. İİK 36. maddesinin birinci fıkrası uyarınca icra müdürlüğünün tehiri icra kararı getirilmesi için verdiği mehil içinde takip durur ve hiç bir icra takip işlemi yapılamaz. Bu sebeple alacaklının mehil içinde 1.9.2015 tarihinde haciz ihbarnamesi gönderme talebinin icra müdürlüğünce reddine dair kararı hukuka uygun olup alacaklının bu kararın iptali istemi ile ilgili şikayetin reddine karar verilmesi gerekirken tehiri icra kararı almak için getirilen teminat mektubunun şarta bağlı olduğu gerekçesi ile istemin kabulü isabetsizdir.

DAVA : Yukarıda tarih ve numarası yazılı mahkeme kararının müddeti içinde temyizen tetkiki borçlu tarafından istenmesi üzerine bu işle ilgili dosya mahallinden daireye gönderilmiş olup, dava dosyası için Tetkik Hakimi tarafından düzenlenen rapor dinlendikten ve dosya içerisindeki tüm belgeler okunup incelendikten sonra işin gereği görüşülüp düşünüldü :

KARAR : Alacaklının icra mahkemesine yaptığı başvuruda, borçlu şirketin alacağı olduğu üçüncü kişilere İİK'nun 89. maddesinde yazılı haciz ihbarnamesi gönderilmesi talebiyle icra müdürlüğüne başvurduğunu, icra müdürlüğünce taleplerinin ret olunduğunu, bu işlemin iptal edilerek İİK'nun 89/2 maddesi gereğince haciz ihbarnamesi gönderilmesini talep ettiği, mahkemece istemin kabulüne karar verildiği anlaşılmaktadır.

Somut olayda; alacaklı tarafından borçlu aleyhine genel haciz yolu ile ilamsız icra takibi başlatıldığı, borçlunun itirazı üzerine itirazın iptali davası açıldığı, itirazın iptali davasının kabulüne karar verildiği bu kararın borçlu tarafından 11.08.2015 tarihinde tehiri icra talepli olarak temyiz edildiği, borçlu vekiline 26.8.2015 tarihinden itibaren 90 gün mehil verildiği, mehil süresi içinde 26.10.2015 tarihinde Yargıtay 9. Hukuk Dairesince icranın geri bırakılmasına karar verildiği anlaşılmaktadır. İİK 36. maddesinin birinci fıkrası uyarınca icra müdürlüğünün tehiri icra kararı getirilmesi için verdiği mehil içinde takip durur ve hiç bir icra takip işlemi yapılamaz. Bu sebeple alacaklının mehil içinde 1.9.2015 tarihinde haciz ihbarnamesi gönderme talebinin icra müdürlüğünce reddine dair kararı hukuka uygun olup alacaklının bu kararın iptali istemi ile ilgili şikayetin reddine karar verilmesi gerekirken tehiri icra kararı almak için getirilen teminat mektubunun şarta bağlı olduğu gerekçesi ile istemin kabulü isabetsizdir.

SONUÇ : Borçlunun temyiz itirazlarının kabulüyle mahkeme kararının yukarda yazılı sebeplerle İİK'nun 366. ve HUMK'nun 428. maddeleri uyarınca (BOZULMASINA), peşin alınan harcın istenmesi halinde iadesine, ilamın tebliğinden itibaren 10 gün içinde karar düzeltme yolu açık olmak üzere, 20.09.2017 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.

kazancı.com.tr 

Anahtar Kelimeler:
YargıtayHukuk
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.