Yükselen kiralar nedeniyle kira tahliye davaları günde 60’a kadar yükseldi. Devlet memurları yüksek kiralar nedeniyle kente gelmek istemezken; mevcut kiradakiler ise başka illere tayin istiyor.

Son açıklanan resmi rakamlara göre; kent genelinde 177 bin yabancının geçici veya normal ikamet izni bulunuyor. Bunların 51 binini Ruslar, 20 bine yakınını da Ukraynalılar oluşturuyor. 3 veya 6 aylık vizelerle gelip, kentte yaşamını sürdüren toplam yabancı sayısının ise 200 bini aştığı, Rus ve Ukraynalıların toplamının da 100 bini bulduğu tahmin ediliyor.

Kent genelinde yabancıların ikamet ettiği konut sayısı da 120 bin civarında olduğu belirtildi. Konut fiyatlarındaki artışın getirdiği ekonomik endişelere, demografik yapının bozulması tedirginliği de eklenince; Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Slav halklarına yönelik toplu ulaşım e-uygulamasını tanıttığı Rusça billboard’lar tartışmaya yarattı.

Sosyal medya kullanıcıları, Ruslar nedeniyle kiralarının yüzde 200 arttığını belirtti.

Antalya Baro Başkanı Hüseyin Geçilmez, “Kira tahliye davaları arttı. 10 ay sonraya duruşma tarihi veriliyor. Duruşmalar gece saatlerine kadar sürüyor. Günde 60’a yakın dava görülüyor” diye konuştu. (Hürriyet)