banner514

Yargıtay'dan 'İstanbul Bildirgesi' açıklaması: 'Hukukçuların hassasiyet duymaları gereken asıl nokta...'

hukukihaber.net yazarı Prof. Dr. Ersan Şen'de bildiriye ilişkin 'Yargıtay’ın İstanbul Bildirgesi ve Mahkeme Dostları' başlıklı bir yazı yazmıştı. Yargıtay'dan yapılan cevap nitelikteki açıklama şöyle;

KAMUOYUNA DUYURU

İstanbul Bildirgesinin 3’üncü maddesi ile ilgili olarak Türkiye Barolar Birliğinden ve İstanbul Barosundan gelen eleştiriler ile özellikle avukatlar tarafından sosyal medyada konunun değerlendirme ve algılanma şekli dikkate alınarak aşağıdaki açıklamanın yapılması zorunlu görülmüştür.

Yargıda Şeffaflığa İlişkin İstanbul Bildirgesinin 3’üncü maddesindeki “Mahkemeler avukatlık yetkisi olmayan uygun kişilerin mahkeme nezdinde tarafları temsil etmesine izin verebilir.” ifadesi ile İstanbul Bildirgesi (Etkin) Uygulama Tedbirlerinin 3’üncü maddesinin 11’inci bendindeki “Yargı; Koşulların gerekli kıldığı durumlarda, ruhsatsız uygun kişilerin mahkemede bir tarafa yardımcı olmasına izin vermelidir.” cümlesinin Bildirge’ye yönelen eleştirilerin odağında olduğu anlaşılmaktadır.

“Yargıtay Etik, Şeffaflık ve Güven Projesi” kapsamında, Yargıtay’ın ev sahipliğinde Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ile yapılan iş birliği çerçevesinde 11-12 Ekim 2018 tarihlerinde, “4’üncü Uluslararası Yüksek Mahkemeler Zirvesi” düzenlenmiştir. Beş kıtadan ve 30 ülkeden yüksek mahkeme başkanları ve temsilcileri ile uluslararası uzmanların katıldığı Zirve sonucunda, Yargıtay’ın ev sahipliğinde düzenlenen 3’üncü Uluslararası Yüksek Mahkemeler Zirvesinde onaylanan Yargıda Şeffaflığa İlişkin İstanbul Bildirgesi bir kez daha teyid edilmiş, ayrıca 20 Ekim 2017 tarihinde Ankara’da gerçekleştirilen İstanbul Bildirgesi Uygulama Tedbirleri Uzmanlar Grubu Toplantısı sonucunda hazırlanan “İstanbul Bildirgesi Uygulama Tedbirleri Taslağı” da bazı düzeltmeler yapılarak kabul edilmiştir.

“Yargıtay Etik, Şeffaflık ve Güven Projesi” kapsamında yapılan tüm çalışmalar, Yargıtay’ın (www.yargitay.gov.tr/kategori/94) adresli internet sitesinde toplumun erişimine açıktır. Ayrıca, “4’üncü Uluslararası Yüksek Mahkemeler Zirvesi” kapsamında yapılan tüm faaliyetler ve yayınlar Yargıtay’ın büyük önem verdiği şeffaflık ve topluma karşı hesap verebilirlik anlayışı çerçevesinde ulusal ve uluslararası kamuoyunun denetimine açık şekilde yürütülmüş ve bu amaçla oluşturulan ( https://www.summitofhighcourts2018.com/tr/home.html ) internet sitesinde yayınlanmıştır. Eleştiri konusu yapılan İstanbul Bildirgesinin 3’üncü maddesine ilişkin olarak uzmanların görüş ve tartışmaları belirtilen internet sitesinde Türkçe ve İngilizce olarak yayınlanan İstanbul Bildirgesi Uygulama Tedbirleri Uzmanlar Grubu Toplantısı (20 Ekim 2017) Kitabının 34 ve devamı maddelerinde yer almaktadır. 

Öncelikle, İstanbul Bildirgesi ve İstanbul Bildirgesi (Etkin)Uygulama Tedbirleri Yargıtay’ın öncülüğünde geliştirilen yargıda şeffaflığa ilişkin ilk uluslararası metindir. Bu metin sadece Türkiye’ye özgü bir metin olmayıp, Birleşmiş Milletlere üye çok farklı coğrafik bölge ve hukuk sistemleri dikkate alınarak hazırlanan ve yargıda şeffaflığa ilişkin asgari standartları öngören bir rehber niteliği taşımaktadır. Bu sebeple, 11-12 Ekim 2018 tarihli Zirveye beş kıtadan, çok farklı coğrafyalardan ve hukuk sistemlerinden 30 ülke katılım sağlamıştır.

Tüm hukukçular tarafından bilindiği üzere, uluslararası nitelikteki insan hakları metinlerinin hiçbir hükmü, daha yüksek standarttaki bir ulusal uygulamayı etkilemez, sınırlandırmaz ya da bu yüksek standartların daha aşağıya çekilmesine yol açacak şekilde yorumlanamaz. Nitekim, bu temel hukuk ilkesine bazı uluslararası metinlerde de açıkça yer verilmiştir (Örneğin, Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi m.41; Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi m.53). Ayrıca, işin doğasından kaynaklanan bu mantıksal sonuca varmak için açık bir hükme de ihtiyaç bulunmamaktadır.

Yargıtay’ın liderliğinde büyük çaba ve özveri ile oluşturulan ve uluslararası toplum tarafından da kabul gören İstanbul Bildirgesi ve İstanbul Bildirgesi (Etkin) Uygulama Tedbirleri, Birleşmiş Milletlere üye devletlerin hukuk sistemlerinin Bildirgede öngörülen tüm standartları karşılamasını amaçlamaktadır. Bu sebeple, insan haklarına ve hukuka gönülden bağlı hukukçuların hassasiyet duymaları gereken asıl nokta, İstanbul Bildirgesinde yer alan asgari standartların üzerindeki ulusal kanun ve uygulamalar değildir. Tam aksine, asıl çaba gösterilmesi gereken konular, İstanbul Bildirgesindeki asgari standartların altında kalan ulusal uygulamalardır.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
? 5 ay önce

Şimdi bu yargıtay ne demiş ben bişey anladım. Konu başlığını okuyunca aklımın aydınlanacağını düşünmüştüm ki daha çok kafam karıştı.

Avatar
Avukat hakları 5 ay önce

"Hukuk okumayanlar idare ve vergi mahkemelerinde danıştay da hakim olabiliyorsa niye avukat olamasınlar ki"" diyor yargıtay anlayacağımız üzere... Hukuk fakültesi kimin umurunda, avukatlık kimin umurunda...

Avatar
STANDART SAPMA!!! 5 ay önce

asıl karşı çıkmamız gereken "asgari standartların altında kalan ulusal uygulamalarmış"
standart üstü çok uygulamamız varmış gibi olay hukuk dışına çıkmış standart tartışmasına dönmüş . Her zamanki gibi sapla samanı karıştırmada üstümüze yok...

Avatar
Yargıtay üyeleri de ilahiyatçı olsun baari!!! 5 ay önce

Mahkemeler avukatlık yetkisi olmayan uygun kişilerin mahkeme nezdinde tarafları temsil etmesine izin verebilir.” se Yargıtay da da izin verebilir!
HATTA TARAFLAR DA YARGITAY HAKİMLERİNİN HUKUK MEZUNU OLMASINA GEREK DUYMAYABİLİR. YARGITAY ÜYELERİ İLAHİYAT MEZUNU OLSUN DİYEBİLİR Mİ?

Avatar
Ali Haydar 5 ay önce

İş mecrasından çıkmış. Kapıyı araladın mı olay şeriat hukukunun uygulanmasına kadar gider. Yargıda avukatın yerine başkalarını koyarsanız bu ilk adımın ardında neler gelir neler. Anlasanıza olayın nereye varacağını.

Avatar
Ne yazık ki hukukçu 5 ay önce

Birşey anladıysam Arap olayım.. kendileri de anlamamış, top çevirmiş.. bir hukukçu bu hale geliyorsa yazıklar olsun.. imam hatip mezunları ile kadılar geliyor yaşasın başkanlık sistemi

Avatar
Avukatlık sınavı 5 ay önce

Avukatlık sınavı derhal gelmelidir.

Avatar
Mehmet seyhan 5 ay önce

Kiymetli Arkadadlar Anlasildigi Uzere Targitay Biryerlerden
Aldigi Emir Uzerine
HUKUK MESLEGI.ni Bitirip
Yerine KADILIK Getirmeyi
Amaclamakta Ve Bu Cok Net
Olarak Gorulmektedir
Bunun Icin Basta
ISTANBUL ANKARA IZMIR
BURSA ANTALYA ADANA
BAROLARARI OLARAK
BU TURK YARGISI.ni BITIRME
GIRISIMI.ne IVEDI ve
COK ACIL OLARAK
DUR DENILMELIDIR