banner613
banner590

16 Haziran 2021

Alışveriş Fişini Attım/Kaybettim. Şimdi Ne Olacak? İade Hakkım Yok Mu?

Alışveriş fişi/faturası olmasa da, tüketicinin iade hakkı vardır.

Mala ait fatura ve benzeri belgeyi, bu makbuz ekinde geri isteyen; 3065 Sayılı K.D.V. Kanunu 54 Seri No.lu KDV tebliği yürürlükten kaldırılmıştır.

Yeni Düzenleme;

KDV Genel Uygulama Tebliğinin I/B-11.1. bölümüdür.

İlgili bölümde bu durum şöyle açıklanmıştır;

“İade edilen mala ait fatura veya benzeri belgenin fiili imkânsızlıklar nedeniyle ibraz edilemediği durumlarda, aynı şekilde üzerine alış belgesinin ibraz edilemediği açıkça belirtilmek suretiyle gider makbuzu düzenlenmesi mümkündür.”

Yukarıda yapılan açıklamalar ve ilgili mevzuat çerçevesinde; fatura veya fişi kaybolan bir ürünün, Tüketici Kanunu ve diğer mevzuattaki şartlar aşılmamışsa, sırf fatura veya fiş olmadığı için satıcı tarafından kabul edilmemesinin hukuki dayanağı yoktur.

Maliye Bakanlığının, belge düzenine ilişkin mevzuatı, iadeye engel değildir.

Dolayısıyla pek çok işletmenin, “fişiniz yok, ilgili mevzuata göre iade alamayız” şeklinde mazereti geçerli bir mazeret olarak kabul edilemez.

Hukuki Dayanaklar

Yürürlükten Kaldırılan;

3065 Sayılı K.D.V. Kanunu 54 Seri No.Lu KDV Tebliği

“Tüketiciler tarafından malların iade edilip bedellerinin geri verilmesinin istendiği durumlarda, satıcı tarafından ödenen bedellerin katma değer vergisi dâhil tutarları tüketiciye iade edilecektir.

Satıcılar işlemlerinin düzeltilmesi için iade edilen mal nedeniyle gider makbuzu düzenleyecekler ve tüketiciden iade edilen mala ait fatura ve benzeri belgeyi bu makbuz ekinde geri alacaklardır.

Gider makbuzunda iade edilen malın katma değer vergisi satış bedelinden ayrı gösterilecek ve bu miktar indirim konusu yapılmak suretiyle işlem düzeltilecektir.”

Yeni Düzenleme;

KDV Genel Uygulama Tebliğinin I/B-11.1. Bölümü

“İade edilen mala ait fatura veya benzeri belgenin fiili imkânsızlıklar nedeniyle ibraz edilemediği durumlarda, aynı şekilde üzerine alış belgesinin ibraz edilemediği açıkça belirtilmek suretiyle gider makbuzu düzenlenmesi mümkündür.”

KAYNAKÇA

https://vergidosyasi.com/2017/01/12/fis-veya-fatura-olmadan-urun-iade-edilir-mi-edilemez-mi-faturasiz-fissiz-iade/

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.