HAKKARİ (AA) - SAYİM HARMANCI - Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde yaklaşık 500 çocuk, Gençlik ve Spor Bakanlığının yaz spor okullarında 12 farklı branşta açılan kurslarda eğitim görüyor.

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından öğrencilerin tatillerini daha verimli geçirebilmesi için düzenlenen yaz spor okullarında hem toplumdaki spor kültürü güçlendiriliyor hem de öğrenciler sportif faaliyetleriyle tanışma imkanı buluyor.

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü bünyesinde Gençlik Merkezinin spor salonlarında açılan futbol, basketbol, voleybol, masa ve kort tenisi, paten (kayak), tekvando, güreş, wushu, badminton, atletizm ve satranç kurslarına kayıt yaptıran 5-18 yaş aralığındaki yaklaşık 500 öğrenciye, profesyonel eğitmenler tarafından eğitim veriliyor.

Yoğun ilgi gören kurslarda, değerlendirmeler sonucunda başarılı olan ve yeteneği keşfedilenler, spor kulüplerine yönlendirilerek profesyonel spor yaşamlarına ilk adımlarını atıyor.


- "Kurslara yoğun ilgi var"


Gençlik Merkezi Müdürü İlhan Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, okulların yaz tatiline girmesi ile 12 farklı branşta kurslar açıldığını söyledi.

Çocukların hizmete açılan tenis kortundan da faydalandıklarını belirten Yılmaz, "Bazı kurslarımıza da orada devam etmekteyiz. Basketbolundan tutun voleyboluna kadar, pateninden badmintonuna kadar, güreş, tekvando gibi 12 farklı branşta kurslarımız sürüyor. Çocuklarımız bu kurslardan ve Gençlik Merkezi'nin varlığından çok memnun." dedi.

Çocukların bu kurslarda yeteneklerini en güzel şekilde sergilediklerine vurgu yapan Yılmaz, "Burada kendi yetenekleri doğrultusunda çocuğumuz hangi alanda iyiyse öğretmenlerimiz, eğitmenlerimiz ve spor uzmanlarımız, çocuklarımızı o alana yönlendiriyor. Çocuklarımız da o alanda çalışarak spor hayatına adım atıyor." diye konuştu.

Yaz spor okullarının, çocukların geleceği ve spor alanında kariyer yapması noktasında önemli bir proje olduğuna dikkati çeken Yılmaz, şunları kaydetti:

"Bu anlamda Bakanlığımıza çok teşekkür ediyoruz, çocuklarımıza böyle bir imkanı sundukları için. Kurslara yoğun ilgi var. Çocuklarımız burada çeşitli spor dallarıyla tanışma fırsatı buldu. Kaymakamlığımız bize burada sınırsız imkanlar sağlıyor. Özellikle çocuklarımızın sportif kıyafetleri olsun, malzemesi olsun, ayakkabısından tutun eşofmanına kadar Sayın Kaymakamımız bize veriyor. Araç noktasında da belediyemizin araçlarından istifade ediyoruz. Bizim burada araç ve gereç noktasında hiçbir sıkıntımız yok. Tüm gençlerimizin buradaki faaliyetlerden yararlanmasını istiyoruz. "

Kurslarda yaklaşık 500 çocuğun eğitim aldığını belirten Yılmaz, "Kurslara müracaat eden hiçbir çocuğun geri gönderilmemesi için yoğun çaba sarf ediliyor. Geçlik merkezimiz akşam geç saatlere kadar açık kalıyor. SODES kapsamında kütüphanemize 5 bin kitap getirdik. Kütüphanemizde gençlerimiz geç saatlere kadar etüt yapıp çalışıyor. Önümüzdeki haftadan itibaren başlayacak şekilde piknik programlarımız olacak." ifadelerini kullandı.

Öğrencilerden Rumeysa Demir, paten eğitimi aldığını anlatarak, "Ayrıca tenis oynuyorum. Zamanın burada nasıl geçtiğini anlatamam. Zaman çok güzel geçiyor. Basketbol oynayamıyordum, buraya geldim artık oynayabiliyorum." diye konuştu.

Rojbin Babat ise istedikleri birçok şeyi bu kurslarda yapabildiklerini kaydederek, "Geleceğimize ve spor hayatımıza katkı sağlıyor. Voleybol için buraya geliyorum. Burası açıldığından beri öğrenci olsun, halk olsun herkes buraya geliyor." şeklinde görüş belirtti.