Resmi Gazete'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla yayımlanan atama kararına göre, TÜİK Başkanlığı görevini yürüten Marmara Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Sait Erdal Dinçer'in görevi sonlandırıldı. Dinçer'den boşalan TÜİK Başkanlığı'na Erhan Çetinkaya atandı. TÜİK Başkan Yardımcılığı'na ise Doç. Dr. İbrahim Demir atandı.

Atamanın 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2 ve 3'üncü maddeleri gereğince yapıldığı belirtildi.

KILIÇDAROĞLU'NA RANDEVU VERMEDİ

TÜİK, bir süredir enflasyon rakamları ile tartışma konusu olmuştu. Bu tartışmaların ardından CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Aralık ayı başında TÜİK'ten randevu istemiş, talebine karşılık alamayınca da gittiği TÜİK binasına alınmamıştı.

Kılıçdaroğlu burada yaptığı açıklamada açıklanan enflasyon rakamlarının güven vermediğini kaydetmişti.

Dinçer, Kılıçdaroğlu'nun görüşme talebini kabul etmemesiyle ilgili olarak ilk açıklamayı Habertürk yazarı Kemal Öztürk'e yapmıştı: "Kurumu siyasi tartışmaların bir parçası haline getirmek istemedim. Bu kurum siyasetten uzak, tartışmalardan uzak kalıp, ülkenin en kritik verilerini üretmeli. Çok hayati bir iş bu. Görüşmeme nedenimiz budur."

19 YILIN EN YÜKSEK ENFLASYONU

Bu tartışmaların ardından gözler özellikle asgari ücret için kritik veri olan Aralık ayı enflasyon rakamlarına çevrilmişti. Yıllık yüzde 36.08 enflasyon son 19 yılın en yükseği olarak kayıtlara geçti. Bu enflasyonun ardından asgari ücret de yüzde 50 seviyesinde artarak 4 bin 253 TL oldu.

YENİ BAŞKAN ERHAN ÇETİNKAYA KİMDİR?

Erhan Çetinkaya, 1981 yılında Malatya’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Malatya’da tamamladı. Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden 2004 yılında mezun oldu.

2004-2005 yılları arasında Cybersoft Enformasyon Teknolojileri’nde analist ve proje mühendisi olarak çalıştı. 2005 yılında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nda göreve başlayarak 2012 yılına kadar Denetim ve Risk Yönetimi dairelerinde banka denetimi ve bankacılık mevzuatı konularında çalıştı. Daha sonra ABD’de Duke Üniversitesi The Fuqua School of Business’tan MBA (İşletme Yüksek Lisansı) diplomasını alarak 2014 yılında tekrar BDDK’daki görevine döndü. 2015 yılında Risk Yönetimi Daire Başkanı olarak görevlendirildi.

İsviçre’de yer alan Basel Committee on Banking Supervision bünyesindeki çalışma gruplarında Türkiye’yi temsil etti. CFA (Certified Financial Analyst) ve FRM (Financial Risk Manager) sertifikaları sahibi olup Eylül 2017’den Aralık 2019’a kadar Vakıf Katılım Bankası A.Ş.’de Operasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görevini sürdürdü. 20 Aralık 2019 tarihi itibarıyla BDDK Başkan Yardımcısı olarak atandı. 28 Ocak 2022 tarihli Cumhurbaşkanı kararı ile Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkanlığı'na atandı.