UCM’den yapılan açıklamada Putin'in çocukların yasa dışı sınır dışı edilmesi ve Ukrayna'nın işgal altındaki bölgelerinden Rusya Federasyonu'na yasa dışı olarak nakledilmesinden sorumlu tutulduğu bildirildi.

Açıklamada yine aynı suçlamalardan dolayı Rusya Federasyonu Devlet Başkanlığı'na bağlı Çocuk Hakları Ofisi Temsilcisi Lvova-Belova, hakkında da tutuklama kararı çıkartıldığı bildildi.

Açıklamada, Ukraynalı çocukların Rusya'ya hukuka aykırı olarak götürülmesi suçuna her iki şüphelinin de iştirak ettikleri belirtilerek Putin'in kontrolü altındaki kişilerin bu suçu işlemesine engel olmadığı gerekçesiyle sorumlu tutulduğu ifade edildi.

Putin ve Lvova-Belova'nın Ukraynalı çocukların sınır dışı edilmesi suretiyle savaş suçu işledikleri yönünde yeterli şüphenin bulunduğu aktarılan açıklamada, yakalama kararının UCM Başsavcılığının 22 Şubat 2023 tarihli talebi üzerine verildiği kaydedildi.

Açıklamada, yakalama kararının mağdurları korumak adına başta gizli tutulmasının düşünüldüğü ancak halihazırda suçların işlenmeye devam etmesini göz önünde bulunduran Mahkemenin yeni suç işlenmesini önlemek amacıyla kararı kamuya açıkladığı belirtildi.

Rusya mahkemeyi tanımıyor

Rusya, bu mahkemenin yargı yetkisini tanımadığı ve vatandaşlarını iade etmediği için bu kişilerin mahkemeye çıkartılması uzun ve karışık, kısa zamandan gerçekleşmeyecek hukuki bir süreç olarak görülüyor.

Ukrayna bu mahkemenin üyesi olmamakla birlikte kendi topraklarında UCM’nin yargılama yetkisini tanıdığını açıklamış ve geçen yıl soruşturmayı başlatan UCM savcısı Karim Khan’ın dört kez ülkeyi ziyaret etmesine olanak sağlamıştı.

Moskova tepkili, Kiev memnun

Rusya Dışişleri Bakanlığı UCM kararını "anlamsız“ ve ”önemsiz" olarak niteledi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova, “Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin kararlarının ülkemiz açısından hiç bir hukuki hükmü yoktur.” dedi.

Rusya’nın eski Devlet Başkanı Medvedev, mahkeme kararını “tuvalet kağıdı” diyerek tepki gösterdi.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ise yaptığı açıklamada Kiev’in kararı büyük memnunlukla karşıladığını bildirdi. (Euronews)