Venezuela'yı insanlığa karşı işlenmiş olası suçlar nedeniyle soruşturan Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM), ülkenin başkenti Caracas'ta ofis açtı. 

UCM Savcısı Karim Khan, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro ile yaptığı görüşmenin ardından, söz konusu anlaşma ile UCM'nin Venezuela ile "daha yakın" çalışmayı ve yargı reformlarının uygulanmasına yardımcı olarak ülkede "daha fazla adalet" sağlamayı umduğunu söyledi.

'Ofisin olumlu uygulamalar katacağından eminim'

Devlet Başkanı Maduro da, "Bu ofisin olumlu uygulamalar katacağından eminim. Kesinlikle çok olumlu etkisi olacaktır" dedi.

Yetkili, operasyon ve ofisin sahip olacağı personel sayısı hakkında ise bilgi vermedi.

Kurum, Kasım 2021'de Maduro hükümetindeki yetkililer tarafından 2017'den bu yana işlendiği iddia edilen olası insanlığa karşı suçlara ilişkin bir ön soruşturma başlattığını duyurdu. Maduro ise o dönemde bu karara saygı duyduğunu ancak görüşü paylaşmadığını söylemişti.

Birleşmiş Milletler müfettişlerinden oluşan bir ekip, Venezuela yargı sisteminin Maduro'ya yönelik muhalefeti bastırmaya yönelik bir devlet politikasının parçası olarak insan hakları ihlallerini sürdürdüğünü söyledi.