Hâkimler ve Savcılar Kurulu Birinci Dairesi tarafından, Adli ve İdari Yargı 2024 Yılı Ana Kararnamelerine ilişkin çalışmalar tamamlanarak karara bağlandı.

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK), 2024 Yılı Adli ve İdari Yargı Kararnamesi'ni yayımladı.

Kararnameyle 4 bin 9’u adli, 290’ı idari yargı olmak üzere toplam 4 bin 299 hakim ve savcının görev yeri değiştirildi.

Kararname ile; Aksaray Cumhuriyet Başsavcısı Adem Aydemir, Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığına, Sakarya Cumhuriyet Başsavcısı Osman Köse, Aksaray Cumhuriyet Başsavcılığına, Sivas Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Uğurlu, Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığına, Çankırı Cumhuriyet Başsavcısı Oğuz Şükrü Ener, Kırşehir Cumhuriyet Başsavcılığına, Kilis Cumhuriyet Başsavcısı Selçuk Akman, Karabük Cumhuriyet Başsavcılığına, Nevşehir Cumhuriyet Başsavcısı İsmet Çınar, Uşak Cumhuriyet Başsavcılığına, Bayburt Cumhuriyet Başsavcısı Huzeyfe Yücedağ, Çankırı Cumhuriyet Başsavcılığına, Bitlis Cumhuriyet Başsavcısı Durmuş Ali Karakoca, Nevşehir Cumhuriyet Başsavcılığına, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcıvekili Erdal Şenol, Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcılığına, Siverek Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Rüfai Şahin, Bartın Cumhuriyet Başsavcılığına, Sungurlu Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Çepni, Kars Cumhuriyet Başsavcılığına, Kırıkhan Cumhuriyet Başsavcısı Osman Öztürk, Kilis Cumhuriyet Başsavcılığına, Çerkezköy Cumhuriyet Başsavcısı Burak Yılmaz, Bayburt Cumhuriyet Başsavcılığına, Ortaca Cumhuriyet Başsavcısı Emre Genç, Bitlis Cumhuriyet Başsavcılığına, Anamur Cumhuriyet Başsavcısı Meriç Dede, Iğdır Cumhuriyet Başsavcılığına, Yargıtay Cumhuriyet savcısı İbrahim Cansever, Bolu Cumhuriyet Başsavcılığına, Ereğli Cumhuriyet Başsavcısı Akın Çetin, Kırıkkale Cumhuriyet Başsavcılığına, Samsun Cumhuriyet Başsavcıvekili Mehmet Akif Aktaş, Sivas Cumhuriyet Başsavcılığına, Seferihisar Cumhuriyet Başsavcısı Ebru Cansu, Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığına ve Tunceli Cumhuriyet Başsavcısı Enver Eroğlu, Kırklareli Cumhuriyet Başsavcılığına atandı.

Kars Cumhuriyet Başsavcısı Abdullah Amanvermez, Menderes Cumhuriyet Başsavcılığına, Iğdır Cumhuriyet Başsavcısı Serkan Başaran Aliağa, Cumhuriyet Başsavcılığına, Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcısı Soner Gül, İzmir Cumhuriyet Başsavcıvekilliğine, Bartın Cumhuriyet Başsavcısı Faruk Kaynak, Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcıvekilliğine görevlendirildi.

Bolu Cumhuriyet Başsavcısı Ali Keleş, Erzurum Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Tuncel, Kırıkkale Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Keskin, Kırşehir Cumhuriyet Başsavcısı Soner Aygün, Uşak Cumhuriyet Başsavcısı Serdar Durmuş, Kırklareli Cumhuriyet Başsavcısı Hazım Aslancı ile Karabük Cumhuriyet Başsavcısı Koray Kesgin ise Yargıtay savcısı olarak atandı.

ADLİYEDE 'TUVALET' TARTIŞMASI 

Antalya'nın Kaş Adliyesi'nde avukat Hakan Tüzen'in, koruma polisi zoruyla tuvaletten çıkarmasıyla gündeme gelen Kaş Başsavcısı Gökhan Feyzoğlu, tenzili rütbe ile Cumhuriyet Savcısı olarak Afyonkarahisar’a atandı.

SİNAN ATEŞ CİNAYETİ

Eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş cinayetine ilişkin soruşturmayı yürütürken görevden alınan Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili Durdu Özer, Ankara Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Savcılığı'na atandı.

'CEPHANELİK'LE GÜNDEME GELMİŞTİ

İzmir Adliyesi’nde bulunan dinlenme odasında 'cephaneliğini' sergilediği fotoğraflarla gündem olan Oktay Tabur, İzmir Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı görevinden alınarak tenzili rütbe ile Karşıyaka Hakimliği'ne atandı.

Silifke Cumhuriyet Başsavcısı Selman Eskiler ise Aksaray Cumhuriyet Başsavcılığında Cumhuriyet Savcılığı'na atandı.

BAŞSAVCIVEKİLİ

Ankara Cumhuriyet savcısı Namık Kemal Saltık, Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcıvekili Tuncay Bozdoğan ve Edirne Cumhuriyet Başsavcıvekili Eşref Çağdaş Bal Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili oldu.

Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili Adnan Gümüş Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcılığına atanırken, Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili Erkan Yüksel ise Ankara Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet savcısı olarak görevlendirildi.

ADLİ YARGI

Ayrıca 45 ilçenin Cumhuriyet başsavcısı da değişti. Vakfıkebir, Germencik, Çivril, Mut, Pazarcık, Gerede ve Şereflikoçhisar adliyelerine ilk defa Cumhuriyet Başsavcısı ataması yapıldı.

Ağır ceza mahkemesi başkanı olarak ise 152 atama gerçekleştirildi. Bunlardan 43'ü başkanken yer değişikliği yapılarak bir başka yer ağır ceza mahkemesi başkanlığına, 109'u farklı görevlerden ağır ceza mahkemesi başkanlığına atandı.

Torbalı, Anamur, Çerkezköy, Çeşme, Dörtyol, Milas, Polatlı, Birecik, Ergani ve Reyhanlı ilçelerine ilk kez ağır ceza mahkemesi kurularak faaliyete geçirilmesi planlandı. Bu ilçelere ağır ceza mahkemesi başkanı ataması yapıldı.

Bölge adliye mahkemelerinde mevcut dairelere ilave olarak 17'si ceza dairesi, 28'i hukuk dairesi olmak üzere toplam 45 daire faaliyete geçirilecek. Bölge adliye mahkemelerine 354'ü üye hakim, 48'i Cumhuriyet savcısı, 73'ü daire başkanı ve 2'si bölge adliye mahkemesi başkanı olmak üzere toplam 477 atama gerçekleştirildi.

Yargıtaya ise 45 tetkik hakimi ve 14 Cumhuriyet savcısı ataması gerçekleştirildi. Yargıtaydan ise 10'u bölge adliye mahkemelerine, 12'si ilk derece mahkemelerine olmak üzere 22 tetkik hakiminin ataması yapıldı. Yargıtay Cumhuriyet savcılarından birinin ataması Cumhuriyet başsavcılığına, ikisinin ataması ise talepleri üzerine bölge adliye mahkemesi Cumhuriyet savcılıklarına yapıldı.

İDARİ YARGI

İdari yargı ana kararnamesi 290 hakim ve savcıdan oluştu. Adana, Bursa, Erzurum ve İzmir Bölge İdare Mahkemelerine birer idari dava dairesi, Gaziantep Bölge İdare Mahkemesine iki idari dava dairesi, Ankara Bölge İdare Mahkemesine ise bir vergi dava dairesi başkanı atandı.

Bölge idare mahkemelerine 58'i ilk derece mahkemelerinden, 2'si Danıştay tetkik hakimliğinden olmak üzere ilave olarak 60 üye ataması yapıldı.

Bölge idare mahkemesi başkanlıklarında herhangi bir değişiklik yapılmazken, Adana, Ankara, Bursa, Erzurum, Gaziantep, İstanbul ve İzmir Bölge İdare Mahkemesi daire başkanlıklarına toplam 11 ünvanlı ataması gerçekleştirildi.

Bunlar dışında ilk derece mahkemelerinde 44 ünvanlı ataması daha yapıldı. Ünvanlı atamaların 19'u halihazırda başkanken yer değişikliği yapılarak bir başka yer mahkeme başkanlığına, 25'i ise hakimlikten terfi ettirilerek mahkeme başkanlığına atandı.

Adli ve İdari Yargı 2024 Yılı Ana Kararnamelerine İlişkin Duyuru

Hâkimler ve Savcılar Kurulu Birinci Dairesi tarafından, Adli ve İdari Yargı 2024 Yılı Ana Kararnamelerine ilişkin çalışmalar, 13 Haziran 2024 tarihi itibarıyla tamamlanarak karara bağlanmıştır.

Kararname ile atananlardan yeniden inceleme talebinde bulunmak isteyen meslektaşlarımızın, durumlarının bir an önce kesinleştirilmesini sağlamak amacıyla tebligat yapılmasını beklemeksizin, taleplerini en geç 24 Haziran 2024 Pazartesi günü mesai bitimine kadar UYAP personel ekranından “Hâkim Savcı Atanma Talep Formu” başlığı altında yer alan açıklama kısmını doldurmak suretiyle göndermeleri gerekmektedir.

Meslektaşlarımızın ayrıca fiziki dilekçe göndermelerine gerek bulunmamaktadır. (Görev mahallinde bulunmayanların bulundukları yerlerdeki adliyeler aracılığıyla mutlaka UYAP üzerinden göndermeleri gerekmektedir.)

Meslektaşlarımızın yeniden inceleme talepleri Kararname Bürosuna ulaştıktan sonra, atanma talep formlarının ulaştığına ilişkin bilgi, ilgililere 24 saat içinde (hafta sonu ve resmi tatil gününe denk gelmesi halinde takip eden ilk mesai günü) formda bildirdikleri telefon numaralarına mesaj yoluyla bildirilecektir.

Kararname ile ataması yapılmayan meslektaşlarımızın, yeniden inceleme hakları bulunmamaktadır.

Meslektaşlarımızın müstemir yetki taleplerinin alınmasına ilişkin ilan, kararnamenin yeniden inceleme talepleri sonuçlandıktan sonra ayrıca yapılacaktır.

Meslektaşlarımızın atama tebligatlarının 01 Temmuz 2024 Pazartesi gününden itibaren gönderilmesi planlanmaktadır.

Ataması yapılan meslektaşlarımıza yeni görev yerlerinde başarılar diler, kararnamelerin meslektaşlarımıza, ailelerine, yargı teşkilatımıza ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ederiz.

Saygıyla duyurulur.

EK: 1- Adli Yargı Kararnamesi 

EK: 2- İdari Yargı Kararnamesi

EK: 3- Yeniden İnceleme Taleplerinin Gönderilmesi Yöntemi