Ne kadar süreceğini bilmediğim bu yazı dizisinin konusu: “Dünyadaki yoksulluğu azaltmak amacıyla kurulan, İsveç parlamentosu ve hükümeti adına çalışan ‘İsveç Kalkınma Ajansı(SIDA)’nın finanse ettiği, Türkiye Barolar Birliği’nin de projenin paydaşı olduğu Arabuluculuk kurumunun nasıl suistimal edileceği/edildiği”dir.

Biraz düşünelim:

Alacaklılardan mal kaçırmak istiyorsunuz. Borcun nevi önemli değil. Ticari bir borç da olabilir, müstakbel “eski eşiniz”den gelecek bir mal paylaşımlı boşanma davası da olabilir, farketmez.

Normalde hepimizin bildiği, meşhur olan yol neydi?

Senin borçlu, çok güvendiğin bir arkadaşının da lehtar olduğu bir senet düzenle, hemen icra takibi yapsın, takip kesinleşsin, mallarımıza herkesten önce haciz koyalım, kimse bir şey alamasın! Bu, yıllardır kullanılan ve en meşhur olan yol...

En büyük sorunu ise çok masraflı olması.

Normalde 1.000.000 TL(birmilyon) tutarında bir icra takibi için, 31.40 TL başvurma harcı ve binde 5 oranında (5.000 TL) peşin harç ödemeniz gerekiyor.

İsveçli dostlarımız ise tıpkı o hantal ve ağır mobilyaları ortadan kaldırıp, paketlenmiş dandik mobilyaları kucağımıza attığı gibi yepyeni, hızlı, kolay, güvenilir bir yol sunuyorlar.

Hemen bir arabulucu bulup durumu anlatıyorsunuz. Arabulucu huzurunda anlaşmış gibi yapıyorsunuz. Sonra o evrakı koşa koşa Sulh Hukuk Hakiminin önüne götürüyorsunuz.

“Hakim” denince insan bir tereddüt ediyor ama o konuda da rahat olun, paketli mobilya aşığı dostlarımız Türk Hakimlerine bu sistemi esastan inceleme hakkı verecek değildi.

Hakim sadece, ‘uyuşmazlık konusu’ üzerinde taraflar serbestçe tasarruf edebilir mi; tutanak cebri icraya elverişli mi değil mi, buna bakabiliyor. İşin esasına giremiyor.

Tam bu noktada yine sağolsun Viking dostlarımız güzel bir “çözüm” öngörmüş.

Arabuluculuk tutanağını arabulucu, taraflar ve tarafların avukatları hep birlikte imzalar ise Sulh Hukuk Hakimi ile de uğraşmanıza da gerek kalmıyor.

Peki buradaki amaç ne? Elimizdeki Arabuluculuk son tutanağını “ilam niteliğinde belge” yapmak. Bu sayede üst paragrafta bahsettiğim binde 5 tutarındaki (ki bir milyonluk alacakta beş bin TL yapıyor) peşin harcı ödemekten kurtulmak.

Hepi topu 5 dakikada, sadece 31.40 TL’ye milyonluk alacaklarınızı icra takibine konu edebilir, Devletin münhasıran sahip olduğu cebri icra yetkisini kirli emellerinize alet edebilirsiniz.

İlla dolandırıcılık kastıyla da hareket etmeniz gerekmez.

Birisi sizden borç mu istedi? Senetle uğraşma, arabulucuda bu işi tutanağa bağla.

Burası Türkiye, yarın öbür gün ne olacağı belli olmaz, elinde ilam niteliğinde belge olsun.

Sadece harcı ödemekten kurtulmazsın, borçlunun bir çok itiraz imkanını elinden alırsın, borçluya “ödeme emri” değil “icra emri” gönderirsin; yetki ile ilgili bir sorunun olmaz,

Türkiye’deki tüm icra daireleri senin için yetkili hale gelmiş olur.

Alternatif Uyuşmazlık Çözüm yolları modern tıbbın karşısındaki alternatif tıp gibidir.

Avukatlık modern tıp ise arabuluculuk üfürükçülüktür, sülük tedavisidir.

Hacamattır.

Bir sonraki yöntem haftaya...


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Kubilay Hasan Gürcan 2 yıl önce

Taraf avukatlarına ödenecek ücret ile arabulucuya ödenecek ücret gözönüne alındığında ekonomik olmadığı görülecektir

Misafir Avatar
Avukat 2 yıl önce @Kubilay Hasan Gürcan

Arabuluculuk Kanunu'nun ücret ile ilgili maddesi "aksi kararlaştırılmadıkça" arabuluculuk asgari ücret tarifesinin uygulanacağını söylüyor.
Yalnızca alt hukuk normu olan tebliğ'de asgarinin üzerinde ücret kararlaştırılamayacağı yazıyor.
Sanırım yazıda bahsedilen arabuluculuk yöntemi, zorunlu olan değil ihtiyari olan arabuluculuk yöntemi.
Adalet Bakanlığı'nın haberi mi olacak:)

Beğenmedim! (0)
Avatar
Ali DENİZ 2 yıl önce

Devamını bekliyoruz. Gayet güzel bir yazı

Avatar
Haydar Yüksel 2 yıl önce

İhtiyari arabuluculukta olsa portaldan açıp son tutanağı yine bakanlığa gönderiyorsun. Bakanlığın haberdar olmaması gibi bir durum söz konusu değil. Harçtan kurtuldun peki anlaşma tutarının en az %6 sı olan arabuluculuk ücreti ne olacak. Avukatlık ücreti yine aynı..sadece karşı vekalet ücreti yok bazı görüşmelerde diğer taraf onu da ödemeyi kabul edebiliyor.

Avatar
Halil Badem 2 yıl önce

Eleştiriyi anlamak mümkün ancak sürece düşman düşmanlık yapılmasını anlamak mümkün değildir?

Avatar
Hasan Ali 2 yıl önce

Tamamen taraflı ve arabuluculuk sistemine güvensiz, gerekli araştırma ve titizliği göstermeden yazdığınız bu yazıyı okuyunca şok oldum. Sizi biraz bilgiye ve bunun için tarafsız bir araştırmaya davet ediyorum. Insanların hukuka ve hukuka hizmet eden arabuluculuk kanununa güvenini zedelemeyin. Bu bir hukukçuya yakışmıyor.

Avatar
Cuneyt 2 yıl önce

Yazınızın ciddi bir kısmında; kanıtlanmış bir borcun tahsilinin zorlaştırılması, borç ilişkisinde haksız olan kişiye avantaj sağlanması, haklı olanın hakkını aramasının zorlaştırılması gerektiğini savunuyorsunuz. Malesef arabuluculuk konusunda yeterli araştırmayı yapmadan ve mevzuattan bihaber olarak verdiğiniz yanlış bilgiler hukukçu olmayan pek çok insanı yanlış yönlendirecektir. Bir hukukçu olarak böyle bir lüksümüz yok. Arabuluculuk bir senede kanıtlandığı üzere gerçekten çok daha ekonomik, hızlı ve barışçıl. Tek sıkıntı 100 liralık davada 3 senenin sonunda 15 lira kazanacak bazı meslektaşların bir saatlik toplantı sonunda da 15 lira kazanmak istemesi, bu mümkün olmayınca müvekkilinin çıkarını ikinci plana atarak arabuluculuk sürecini ve arabuluculuğu sabote etmeye çalışması... Müvekkilinin çıkarını gözeten ve kendi emeğinin kıymetini bilen her meslektaş için arabuluculuk çok önemli bir hukuki düzenleme.

Avatar
Ahmet Yılmaz 2 yıl önce

Birkaç kötüniyetli süreci kötüye kullanabilir diye tüm sürece kötülemek doğru mu?

Avatar
Dursun 2 yıl önce

Arabuluculugun Isveç ile çok hatta nerdeyse hiç bir ilgisi yoktur. Arabuluculugun 2000 yıl öncesine dayanır. Modern anlamda arabuluculuk 70li yıllarda ABD de geliştirilmiş ve uygulanmaya başlamıştır.