Polonya'da Ulusal Savcılık Ofisi, Belarus'a sığınan hakimin yabancı bir istihbarat servisi adına hareket ettiği yönündeki şüpheleri araştırdığını söyledi.

Belarus devlet medyasına göre Yargıç Tomasz Szmydt, Belarus'un başkenti Minsk'te gazetecilere, mevcut yetkililerle yaşadığı anlaşmazlıklar nedeniyle Polonya'yı terk etmek zorunda kaldığını söyledi.

Başbakan Donald Tusk'ın Avrupa Birliği yanlısı hükümeti, sağcı Hukuk ve Adalet Partisi'nin sekiz yıllık iktidarının ardından demokratik normları yeniden tesis etme sözü vererek aralık ayında iktidara gelmişti.

2015'ten 2023'e kadar iktidarda olan Hukuk ve Adalet Partisi, partiye mahkemeler ve yargı organları üzerinde daha fazla yetki veren ve demokratik güçler ayrılığını aşındıran bir dizi kanuni değişiklik gerçekleştirdi.

Varşova'daki eyalet idare mahkemesinde yargıç olan Szmydt, 2019 yılında kendisi ve o zamanki eşi Hukuk ve Adalet Partisi tarafından yapılan yargı değişikliklerini eleştiren yargıçlara karşı karalama kampanyası başlatmasıyla ün kazanmıştı. (euronews)