banner648

29 Nisan 2022

3.618 Sözleşmeli Zabıt Katibi Uygulama Sınav Metinleri ve Değerlendirme Kriterleri

ZABIT KÂTİBİ UYGULAMALI SINAV DEĞERLENDİRME KRİTERLERİ

A) Genel Bilgiler

1- Zabıt kâtibi uygulamalı sınavlarının Bilgi İşlem Genel Müdürlüğünce geliştirilen Onparmak Klavye Programı ile yapılacağı kararlaştırılmıştır.

2- Program; internet bağlantısı olan her yerde kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

3- Uygulamalı sınav metinleri Genel Müdürlüğümüzce programa daha önceden kaydedilen metinler arasından sistem tarafından otomatik olarak seçilir. Komisyonlarca metin seçimi, eklemesi ya da düzenlemesi yapılamamaktadır.

4- Uygulamalı sınav süresi 3 dakika (180 saniye)'dir.

5- Uygulamalı sınav tamamlandıktan sonra sonuçlar, veri tabanında saklanmak üzere program tarafından otomatik olarak kaydedilecektir.

6- Uygulamalı sınavda ekrana gelecek metinlerin tamamı küçük harfle hazırlanmış ve noktalama işareti kullanılmamıştır. Aday karşısına çıkan metne sadık kalarak noktalama, rakam veya metin dışı bir ibare eklemeksizin metni yazmalıdır.

7- Yazılacak metin ve yazım alanı ekranda sabit olup, yazım alanının sonuna doğru gelindiğinde, program yazılacak metni otomatik olarak yukarı doğru kaydırmaktadır.

8- Uygulamalı sınavın bitmesini müteakip sınav sonuç tutanağı iki adet çıkartılacaktır. Tutanaklar aday ile teslim alan görevli tarafından imzalanacak ve tutanaklardan biri adaya verilecektir.

B) Değerlendirme Kriterleri

Uygulamalı sınav sonuç tutanağında, hem kelime bazlı hem de vuruş bazlı sonuç yer almaktadır. Değerlendirmede kelime bazlı sonuç dikkate alınacak olup, vuruş bazlı sonuçlar bilgi mahiyetindedir.

Değerlendirme kriterleri aşağıdaki şekildedir:

- Fazla Vuruş Hatası: Kelimede yer alan bir harfin birden fazla yazılması halinde bu hata türü uygulanır ve 1 (bir) kelime hatası olarak değerlendirilir.
Örnek-1: adalet => adalett
Örnek-2: adalet=>aadalet

- Eksik Vuruş Hatası: Kelimede yer alan bir harfin eksik yazılması halinde bu hata türü uygulanır ve 1 (bir) kelime hatası olarak değerlendirilir.
Örnek-1: adalet => adale
Örnek-2: adalet=>adaet

- Harf Yer Değiştirme Hatası: Kelimede yer alan iki harfin yer değiştirilerek yazılması sonucu bu hata türü uygulanır ve 1 (bir) kelime hatası olarak değerlendirilir.
Örnek: adalet => adalte

- Karakter Hatası: Kelimede yer alan harf yerine noktalama işareti, rakam gibi karakter yazılması durumunda bu hata türü uygulanır ve 1 (bir) kelime hatası olarak değerlendirilir.
Örnek: adalet => .dalet

- Kelime Bölme Hatası: Kelimenin birden fazla parçaya ayrılarak yazılması durumunda bu hata türü uygulanır.
Kelime doğru yazılmak şartıyla birden fazla parçaya ayrılmış ise 1 (bir) kelime hatası olarak değerlendirilir.
Kelime yanlış yazılmak şartıyla birden fazla parçaya ayrılmış ise bölünen her parça 1 (bir) kelime hatası olarak değerlendirilir.
Örnek-1: adalet => ad al et (1 hata)
Örnek-2: adalet => ada al et (3 hata)
Örnek-3: birleştirme => bir leşş tir me (4 hata)

- Kelime Birleştirme Hatası: İki kelime arada boşluk bırakılmayarak birleştirilerek yazılırsa bu hata türü uygulanır ve 1 (bir) kelime hatası olarak değerlendirilir.
Örnek-1: adalet bakanlığı => adaletbakanlığı (1 hata)
Örnek-2: adalet bakanlığı => adaltebaknlığı (1 hata)
Örnek-3: adalet bakanlığı => adaletbaknlığı (1 hata)

- Fazla Boşluk Hatası: Metin yazılırken art arda birden fazla boşluk bırakılması halinde bu hata türü uygulanır ve 1 (bir) kelime hatası olarak değerlendirilir.
Örnek: adalet bakanlığı => adalet bakanlığı

- Karışık Hata: Yukarıda belirtilen hata türleri dışında meydana gelen tüm hatalarda bu hata türü uygulanır. Özellikle adayın metne sadık kalmaksızın noktalama işareti, rakam veya metin dışı bir harf vb. eklemesi halinde bu durum karışık hata kabul edilir ve 1 (bir) kelime hatası olarak değerlendirilir.
Örnek-1: adalet => adlemt
Örnek-2: adalet=>adalet.
Örnek-3: adalet=>adalet,
Örnek-4: adalet=>ada2let

- Eksik Son Kelime: Metnin son kelimesi yazılırken süre bitmesi halinde eksik kalan bu son kelime “Eksik Son Kelime” olarak tespit edilir, ancak kelime hatası olarak değerlendirilmez.

- Atlanan Kelime: Sınav metninde bulunmasına rağmen yazılmayan kelime, atlanan kelime kabul edilir ve kelime hatası olarak değerlendirilmez. Ancak ayrı ayrı veya peş peşe toplamda 14 (on dört) kelime atlanması halinde sınav başarısız sayılacaktır.

>> UYGULAMALI SINAV METİNLERİ İÇİN TIKLAYINIZ.

banner626
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.