Hekim Birliği Sendikası Genel Başkanı Uz. Dr. Hatice Çerçi Balcı; “SABİM 184 Hattı artık hakaret, küfür, tehdit ve şiddet hattına dönüşmüştür. ALO 184 SABİM Hattı’nın 2021 verilerine göre; 27.560 başvuru ve mesaj bu şekildedir. Sağlık Bakanlığı ile ilgili her türlü sorun, öneri ve talepleri dinleyip, değerlendirerek, iletilen sorunlara anında ve yerinde müdahaleler ile çözüm üretme amacıyla kurulan Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi (SABİM) Alo 184 Hattı; artık Hekimler üzerindeki baskı ve disiplin araçlarından biri durumunda, Hekimler’e gözdağı vermek, anında disiplin soruşturması açmak, şiddet uygulanacağını önceden bildirmek için kullanılmaktadır.

SABİM HATTI KAPATILSIN…

Dr. Hatice Çerçi Balcı; Biz Hekimler, dayak yiyeceğimize, dövüleceğimize veya öldürüleceğimize dair mesajların Bakanlığımız 184 Sabim Hattı’na yazılmasına, sesli mesaj bırakılmasına ve de sonrasında sahipsiz, korumasız bırakılmamıza çok üzgün, kırgın, kaygılı, huzursuz ve de mutsuzuz. 184 Sabim Hattı acilen kapatılmalıdır! dedi.

ALO 147 KAPATILDI SIRA ALO 184’TE …

Genel Başkan Dr. Balcı; “Millî Eğitim Bakanı’nın talimatıyla, Alo 147 Hattı kamuoyunda “şikâyet hattı” olarak algılanan ve öğretmenlerin şikâyet konusu edildiği gerekçesiyle,(ki bu cümle aynen Bakanlık web sayfasında yazmakta) kaldırıldı ve MEB. İletişim Merkezi, artık “Öğretmen” odaklı olarak hizmet vermekte. Hal böyle iken; hemen hergün, “O Doktoru Öldüreceğim”, “Hekimler Dayağı Hakediyorlar”, “Dövmeyip De Napalım?” mesajlarının bırakıldığı 184 Sabim Hattı’nın da kapatılması gerektiğini” belirtti.

SAĞLIK SİSTEMİNDEKİ SORUNLAR İÇİN;

HEKİM SENDİKALARI’NI DİNLEYİN…

Sağlık Bakanlığı’nın karar verme süreçlerine halkın ve tüm paydaş katılımını sağlamak olarak ifade edilebilecek bir misyon taşımasına rağmen SABİM, artık, vatandaşın nezdinde bir “Şikâyet Hattı”ndan da öte hakaret, küfür, tehdit ve şiddet hattına dönüştüğünü belirten Dr. Hatice Çerçi Balcı, Sağlık sistemi aksıyor, işlemiyor, doğru ama, bunun sorumlusu asla Hekimler değil. Sorunları tespit etmek ve çözmek için de önerileri sorulacak ilk adresin; Hekim Sendikaları olduğunu” sözlerine ekledi.