BAĞDAT (AA) - Irak Meclis Başkanı Selim el-Cuburi, Kürt milletvekillerin boykotuna rağmen onaylanan bütçede Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) itiraz ve taleplerinin değerlendirildiğini söyledi.

Cuburi, 2018 bütçesinin onanması sonrası yaptığı basın toplantısında, "Bütçede petrol üreten kentlere paylarının verilmesi kararlaştırıldı. Bütçede ayrıca Peşmerge'nin maaşları ve IKBY'nin diğer itiraz ve talepleri açık şekilde değerlendirildi." dedi.

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi de bütçenin onanmasının ardından yaptığı açıklamada, Irak halkını tebrik ederek, bütçenin geçmesinin meclisle hükümet arasında güçlü koordinasyon sonucu olduğunu belirtti.

Irak'ta siyasi krize dönüşen, Erbil'in payının düşürüldüğü ve "kemer sıkma" içeren 2018 yılı bütçesi, Kürt milletvekillerinin boykotuna rağmen 328 milletvekilinin 176'sının hazır bulunduğu oturumda oy çokluğuyla onaylanmıştı.

Yaklaşık 104 trilyon dinar (88 milyar dolar) olarak belirlenen bütçede, 10 milyar dolar civarında açık bulunduğu belirtiliyor.

Söz konusu bütçede petrol satışı varil başına 46 dolar olarak hesaplanırken, günlük 250 bin varili Kerkük’ten olmak üzere 3,88 milyon varil petrol ihracatı yer alıyor.

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, mecliste bir türlü oylamaya sunulmayarak krize dönüşen 2018 yılı bütçesinin kentlerdeki nüfus sayısına göre dağıtıldığını ve bunda kendisinin rolü olduğunu söylemişti.

Irak'ta daha önceki yıllarda yapılan bütçeler, daha çok özellikle Bağdat ve Erbil arasında yapılan siyasi ittifaklara göre şekilleniyordu. Söz konusu ittifaklar sonucu IKBY, bütçeden yüzde 17’lik gibi önemli bir pay alıyordu.