TBB ve İstanbul Barosu'ndan 'Ömer Kavili' açıklaması

Türkiye Barolar Birliği'nden yapılan açıklamada "sokak diliyle yazılmış, haksız ve savunmayı susturmaya ve sindirmeye yönelik vahim bir kararla tutuklanmasını Türkiye Barolar Birliği ve Barolar olarak kınıyoruz." denildi.

İstanbul Barosu'ndan yapılan açılamada ise "Bu tutuklamayı asla kabullenmeyeceğiz. Bugün bütün avukatlar olarak tutuklandık. Bu kararın anlamı budur. Tutukluluğumuza itiraz ediyoruz." ifadeleri kullanıldı.

>> Avukat Ömer Kavili tahliye edildi

İŞTE O AÇIKLAMALAR;

Kamuoyuna

"Av. Ömer Kavili'nin duruşma sırasında gözaltına alınmasını ve  sonrasında çıkarıldığı Silivri Sulh Ceza Mahkemesinde, hukuksuz bir şekilde, sokak diliyle yazılmış, haksız ve savunmayı susturmaya ve sindirmeye yönelik vahim bir kararla tutuklanmasını Türkiye Barolar Birliği ve Barolar olarak kınıyoruz. Asıl bu kararın gerekçesi olarak sunulan "savunmanın sulandırılması ve yargının itibarsızlaştırması" ibareleri yargıyı sulandırmış ve itibarını zedelemiştir. Bu haksız ve Avukatlık Kanunu'ndaki usule aykırı tutuklamaya ilişkin süreçte meslektaşımızın ve mesleğimizin yanında  ve kendisini savunmaya hazır olduğumuzu kamuoyu ile paylaşırız."

TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ

---

"Bunu Kabullenmeyeceğiz"


"04.10.2018 tarihinde Silivri’de görülmekte olan davada, savunma görevi yapan meslektaşımız Av. Ömer Kavili, Mahkeme Yargıcı ile yaptığı tartışma sonrasında güvenlik güçleri marifetiyle duruşmadan çıkarılmıştı.

Bugün (05.20.2018) aynı yargıcın şikâyeti üzerine, Silivri’de gözaltına alınmış ve yapılan sorgusunu takiben de tutuklanmıştır.

Yukarıdaki iki cümle, çok zor yazılmıştır.

Bir avukat, savunma görevini yaparken, hiçbir koşulda duruşmadan çıkarılamaz.

Bir avukat, duruşmadan çıkarılması amacıyla yargıç tarafından salona çağırılan güvenlik güçlerine mukavemet göstermiş olsa dahi, asla tutuklanamaz.

Av. Ömer Kavili, duruşma salonunda avukat olarak bulunmaktadır. Açık deyişle isnat edilen fiil sabit olsa dahi, avukatlık görevinin yerine getirilmesi sırasında ika edildiği açıktır. Avukatlık Kanununun 58 ve 59. Maddeleri gereğince, hakkında soruşturma açılması Adalet Bakanlığının iznine bağlıdır. Bu izin alınmadan soruşturma yapılması yasaya açıkça aykırıdır. Bu denli kısa sürede iznin alınması mümkün olmadığına göre, yargı makamlarının yasaya aykırı bir soruşturmasından ve yasaya aykırı bir tutuklamadan söz edilmektedir.

Kaldı ki, tutuklama gerekçesi olarak yazılanların, hukukla zerrece bağıntısı yoktur. Sulandırmaktan, ters psikolojiden, mağdur göstererek haklı çıkmaktan tutuklama kararı oluşturmak, adliye adı verilen binalarda değil, kahvehane adı verilen mekânlarda duyulabilecek türden gerekçelerdir. Savunma olgusu, başlı başına bir stratejidir ve avukat bu anlamda da stratejinin uygulayıcısıdır. Avukatın savunma stratejisini, aklındaki karara uygun bulmayanların çaresizliği, hukuksuzluğu doğurmuştur.

Avukatı duruşmadan çıkararak, adaleti yok edenler, yargının içine düştüğü durumun sorumluları olacaktır.

Bu tutuklamayı asla kabullenmeyeceğiz.

Bugün bütün avukatlar olarak tutuklandık. Bu kararın anlamı budur. Tutukluluğumuza itiraz ediyoruz.

Bütün yetkilileri göreve davet ediyoruz.

Meslektaşlarımıza konu ile ilgili, ayrıca açıklama yapılacaktır."

İSTANBUL BAROSU BAŞKANLIĞI

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ord.Prof.Dr. 5 ay önce

Avukat beyin de iyi reklamı oldu, "REKLAMIN, İYİSİ KÖTÜSÜ OLMAZ"

Avatar
Mesleğe ve meslektaşa GERÇEKTEN sahip çık TBB 5 ay önce

Mesleği ilgilendirmeyen konularda uzun uzadıya ahkam kesen açıklamalar yapan TBB ve İstanbu Barosu meslektaşın uğradığı haksızlık konusunda bir kaç cümleye bir kaç paragrafı yeterli görmüş. Size de bu yakışır!!!