Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu'nu kabul etti. Yıldırım'ın, Çankaya Köşkü'nde basına kapalı gerçekleşen kabulü, 40 dakika sürdü.

Başbakan Yıldırım'ın yapılan önerileri olumlu karşıladığını ifade eden Feyzioğlu, ziyaretin ardından Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile telefonda görüşürek ele alınan konu başlıklarını aktardı.

Görüşmelerde ana hatlarıyla avukatlar ve avukat adaylarını yakından ilgilendiren şu mesleki konular ele alındı:

- CMK kapsamında baro tarafından görevlendirilen avukata verilen ücretlerin, asgari ücret tarifesi seviyesine yükseltilmesi;

- İş-Kur'un iş yerinde meslek edindirmek için yürüttüğü projenin kapsamına staj boyunca ücret almadan görev yapan avukatların da dahil edilmesi ve bunun için gerekli mevzuat değişikliğinin yapılması;

- 4 ayrı yerde, dağınık şekilde bulunan Ankara Adliyesi'nin, Sıhhıye'deki ana binasının genişletilerek tek yerleşkede toplanması. Bunun için, adliyenin hemen arkasındaki ek bina yapılabilecek Kültür Bakanlığı'na ait bir arazinin Adalet Bakanlığı'na tahsis edilirerek adliye sorununun daha hızlı ve ekonomik çözüme kavuşturulması.

hukukihaber.net