BOŞANMA DAVALARINDA MAL PAYLAŞIMI

Mevcut Medeni Kanununda,  yasal mal rejimi olarak , Edinilmiş Mallara Katılma Rejiminin uygulanması esastır. Yani eşlerin evlilik süresince elde ettiği mallar yarı yarıya bölüştürülecektir.

Mal paylaşımı davası için usulüne uygun bir dava açılması gerekmektedir. Mahkeme kendiliğinden mal paylaşımına karar veremez. Uygulamada Boşanma davası dilekçesinde boşanma ile birlikte talep edilse de, Mal paylaşımı davası boşanma davasından tefrik edilir. Yani ayrı bir dava olarak görülür. Boşanma davası bitmeden Mal paylaşımı davasına geçilmez.

Boşanma davası sona erdikten sonra taraflar Mal paylaşımı davasının görülmesi için talepte bulunabilirler. Taraflar Mal paylaşımı davasında üç talepte bulunabilirler. Katılma alacağı, katkı payı alacağı, değer artış alacağıdır. Mal paylaşımı evlilik birliği içerisinde edinilen mallar üzerinden yapılır.

Boşanma davasından sonra açılan mal paylaşımı davasında sırasıyla şu yol izlenmektedir:

1) Paylaşımda öncelikle eşlerin kişisel malları ayrılır. Kişisel mallar paylaşıma dahil edilmezler. Kişisel mallar mal paylaşımına dahil edilmezler. Kişisel mallar Kanunun 220. Maddesine göre şunlardır.

a) Eşlerden birinin yalnız kişisel kullanımına yarayan eşya; Buna örnek verir isek işinin şahsi kullanıma özgülediği giyim eşyaları, saat, mücevher vb. mallar kişisel mal kabul edilmektedir. Yine cep telefonu, bilgisayar, makyaj malzemeleri de kişisel kullanıma yarayan eşyalardır ve kişisel mal kabul edilecektir.

b) Mal rejiminin başlangıcında, eşlerden birine ait bulunan, veya bir eşin sonradan miras yoluyla, ya da herhangi bir şekilde karşılıksız kazanma yoluyla, elde ettiği malvarlığı değerleri;  

Türk Medeni Kanunun yürürlüğe girdiği tarih olan 1.1.2002 tarihinden önce eşlerin sahip oldukları her türlü mal varlığı kişisel mal kabul edilmektedir. Şayet eşlerden birisinin TMK’nın yürürlüğe girmeden önce edindiği mal varlığı değerleri var ise bu malvarlıkları kişisel mal kabul edilmektedir. Elde edilen bu malların bir kazanım ile mi elde edildiği, miras yoluyla mı intikal edildiği önemsizdir. Ne şekilde edinilmiş olursa olsun TMK’nın yürürlüğe girdiği tarih olan 1.1.2002 tarihinden önce sahip olunan mal varlığı değerleri kişisel mal kabul edilir.

Miras yoluyla kazanımı gerçekleştirilen eşyada diğer eşin herhangi bir payı yoktur. Bu nedenle malların paylaşımına tabi tutulmayacak, kişisel mal kabul edilecektir.

Karşılıksız kazanım yoluyla elde edilen eşyalara örnek vermek gerekirsek, Kişilerin şans oyunlarından elde ettiği kazanımlar

c) Manevi tazminat alacakları; Eşlerden birisinin evlilik birliği süresince elde etmiş oldukları manevi tazminatlar o eşin kişisel malı kabul edilir. Nitekim manevi tazminat tamamen eşin kendisi ile alakalı olup diğer eşin burada herhangi bir katkısı söz konusu değildir

d) kişisel mallar yerine geçen değerler;  Yukarıda da bahsettiğimiz üzere kişisel mal olarak kabul edilen bir eşya nitelik değiştirebilir ve o mal ile başkaca bir mal elde edilebilir. Böyle bir durumda da kişisel mal yerine geçen mal da kişisel mal kabul edilir. Nitekim kişisel mal kabul edilen taşınmazı (Arsa,bağ,bahçe,daire) olan eş bu taşınmazı satıp başkaca bir taşınmaz alabilir. Böyle bir durum yine kişisel malın yerine geçen değer de kişisel mal kabul edilir.

2) Her eş kendi kişisel mallarını aldıktan sonra evlilik içerisinde elde edilen “edinilmiş mallar” yarı yarıya paylaşılır. Evlilik içerisinde elde edilen “edinilmiş mallar” kanunda şu şekilde tarif edilmiştir: Edinilmiş mal, her eşin bu mal rejiminin devamı süresince, karşılığını vererek elde ettiği malvarlığı değerleridir.

Bir eşin edinilmiş malları özellikle şunlardır.
a) Çalışmasının karşılığı olan edimler,
b) Sosyal güvenlik veya sosyal yardım kurum ve kuruluşlarının veya personele yardım amacı ile kurulan sandık ve benzerlerinin yaptığı ödemeler,
c) Çalışma gücünün kaybı nedeniyle ödenen tazminatlar,
d) Kişisel mallarının gelirleri,
e) Edinilmiş malların yerine geçen değerler.

Eşler, nelerin kişisel mal sayılacağını evlilik içerisinde sözleşme yaparak kararlaştırabilirler. Yani sözleşme ile bazı mallarını boşanma durumunda kişisel mal olacağını kararlaştırabilirler.

Boşanmada Mal Paylaşımı Davası Açma Süresi (Zamanaşımı)

Mal paylaşımı davası, boşanma kararının kesinleşmesinden itibaren 10 yıl içinde açılmalıdır. Kanunun belirlediği 10 yıllık süre geçtiği takdirde, mal paylaşımı talebinde bulunmak mümkün değildir.

Uygulamada boşanma davası sonuçlanmadan, ayrı bir dava ile mal paylaşımı talep edilmektedir. Bu durumda , mal paylaşımı davasına bakan mahkeme boşanma davasının kesinleşmesini beklemektedir. Boşanma davası kesinleştikten sonra Mal paylaşımı gerçekleştirilir.

Boşanmada Mal Paylaşımı Davasında Yetkili ve Görevli Mahkeme

Boşanmada mal paylaşımı davasının nerede ve nasıl açılacağı; yani yetkili ve görevli mahkeme 4787 sayılı Aile Mahkemelerinin Kuruluş, Görev ve Yargılama Usullerine Dair Kanun ve MK m.214 ile belirlenmiştir.

Boşanmada Mal Paylaşımı Davası Görevli Mahkeme: Boşanma halinde eşler arasında görülecek mal paylaşımı davasına bakmaya, Aile Mahkemesi görevlidir.

Boşanmada Mal Paylaşımı Davası Yetkili Mahkeme: Mal paylaşımı davasının görüleceği yetkili mahkeme, yani davanın Türkiye’deki hangi il veya ilçede açılacağı ise şu şekilde belirlenir (MK md.214):

a) Eşlerden birinin ölümü nedeniyle mal rejimi sona ermiş ise, ölenin son ikametgahı mahkemesi , mal paylaşımı davasına bakmakla yetkilidir.
b) Evlilik boşanma kararı ile sona ermişse veya devam eden bir boşanma davası varsa, boşanma davasına bakmaya yetkili olan mahkeme, mal paylaşımını yapmakla da yetkilidir.
c) Diğer tüm hallerde davalı eşin ikametgahı aile mahkemesi boşanmada mal paylaşımı davasına bakmaya yetkilidir.

Av. Aysel ABA KESİCİ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Elif 4 hafta önce

Annem ve babam 24 yıllık evliler babam senelerdir şiddetli ve sözlü olarak geçimsizlik çıkarıp kavga edip evimizin düzenini bozuyor annem artık kaldıramıyor ve boşanma davası açma kararı aldı ben 22 abim 23 yaşında ve kardeşim 13 yaşında bizde senelerdir bu huzursuzluğu yaşıyoruz babam bizede her türlü hakareti ve şiddeti uyguladı şuan mal varlığına güveniyor babamın bağı dükkanı var annemin ise üzerine ev var bunların hepsi 2002 yılından sonra alındı mal paylaşımı nasıl olur ve tazminat davası açsak ne kadarlık bi dava açabiliriz bizden sonraki hayatında malına güvenip istediği gibi rahat bi hayat sürmesini istemiyoruz çünkü biz zorluk çektik ve öyle alındı alınan varlıklar abim 14 yaşından beri çalışıyor onunda çok emeği var annem kapıcılık yaptı bina temizledi ama bunlardan babamın sigortası yattı biz hepimiz evlenip yuva kuracağız belli bi miktar para gerekecek babalık yapıp arkamız da durmayacağı için bütün bunların karşılanması lazım bi avukat abim ablam aydınlatırsa sevinrm

Avatar
Dilek yılmaz 3 hafta önce

Eşimle ayın 22 sinde tartışdık va ağız kavgası yaptık ve ben onu evden kovdum cok sirlendim kıriz gecirdim cocuklarımın önünde bu olaylar yaşandığı için çok üzgünüm o gün eşim evi terk etdi bize para bile borakmadan bana hakaretli kelimeler konuşdu tabi bende ona şu anda hiç bir gelirimiz yok ekmek paramız dahi yok 2 çoçukla ne yaparız diye bile düşünmedi kısaca 2009 dan sonra alınan evimiz arabamız bankada bir miktar paramız var bunları boşanma davası acmadan satarsa ne gibi ben hak talep ede bilirim eğer satmamış ise ne yapabilirim bilgilendirirseniz cok sevinirim

Avatar
Ayşe özcan 3 hafta önce

Eşimle 17 yıldır evliyiz.Eşim sürekli tartışma çıkarıp, çocuklarıma ve bana hakaret edip pdikolojik şiddet uyguluyor.Benim artık dayanacak gücüm kalmadı ,çocuklarımın psikolojisi bozuldu.Evlendiğimizde eşimin evi vardı. 2010 yılında ev aldık. Benim altınlarım ve annemin verdiği bir miktar para peşinata yatırdık.10 yıllık ödeyeceğimiz evin 3.5 yılının taksidini ödedik fakat sonra zorlanınca eşim kendi evini satıp aldığımız evin kalan borcunu kapattı.2016 ta da köyde ev yaptık .160 tl ye mal olan evin yanlızca 15 tl si kendi parasıdır.diğeri benim babamdan aldığım paradır .şimdi benim sorum boşanırsam ben hangi hsklara sahip olurum. Bilgilendirmenizi rica ediyorum.

Avatar
Deniz 3 hafta önce

27 yıllık evliyim. 2 tane evden ayrı okuyan ve çalışan oğullarım var. Eşim ile sadakatsizliklerinden dolayı 6-7 kere ayrılmaya kalktık ama çocuklar için düzelttik her seferinde. Artık düşünecek çocuklarım kalmadı ve yine sadakatsizlik var. Çevremdede bir sürü şahidim var. Bir ortak evimiz birde onun üzerine evimiz var. Bankada yüklü miktarda parası ve şirketleri var. Bir sürüde kira geliri var. Mal paylaşımı nasıl olur. Evler 2002 den sonra alındı

Avatar
Bahadır yüksel 2 hafta önce

Boşanma davasında avukat ücreti dışında
Malların bölüşümü için ücretine mal deyerinin
Yüzde 10 taleb edebilirmi?