Hukuk dünyasına adım atan Yaşar Ceren Kızartıcı, Ahmet Faruk Kurtoğlu, Erdihan Ebeş, Hüsnü Ayhan, Mustafa Kemal Etike, Elif Tan, Melike Aygün, Haluk Özkanbaş, Yasemin Dorak, Muhammed Ali Genç, Cansel Adıbelli, Azize İnci, Elif Duygu Memiş ve Zeynep Melike Tezcan, Yeni Adana Adliyesi Konferans Salonu’nda gerçekleşen mesleğe kabul töreninde heyecan dolu ve duygusal anlar yaşadı. Avukatlık Andı’nı okuyan genç avukatlar kendilerine emek ve katkı sağlayanlara teşekkür ettiler. 

Baro Başkanı Av. Semih Gökayaz yaptığı açılış konuşmasında, genç meslektaşlarını, ailelerini ve büro avukatlarını kutladı. Adana Barosu’nun faaliyetleri ve kent gündemine dair açıklamalarda bulunan Av. Gökayaz “Göreve geldiğimizden bu yana hem ülkemizde hak ihlalleri hem de adaletsizliklere karşı mücadele veriyoruz. Diğer yandan mesleki dayanışmayı artırmak için de yoğun faaliyetler içerisindeyiz. Baro Tesisleri ile ilgili yaptığımız düzenlemeyle, meslektaşlarımızın mutlu günlerine destek ve ortak oluyoruz.” dedi. 

HAK İHLALLERİ SONA ERMELİDİR

Adana Adli Tıp Kurumu önünde yaşanan hak ihlali konusuna da konuşmasında değinen Av. Gökayaz şunları söyledi: “Her yerde suç işleniyor ama en çok Adana haber konusu oluyor. İstatistiklere baktığımızda Adana’daki olayların diğer iller ortalamasında olduğunu görüyoruz ama medyada sanki en çok Adana’da suç işleniyor gibi bir algı var. Şimdilerde Adana Adli Tıp Kurumuna sağlık kontrolü için getirilen şüpheliler, adli tıp kurumu bahçesinde fotoğraflanıyor. Arkasından çoğu şüpheli adliyede serbest bırakılıyor. Bu uygulamaya artık son verilmeli ve insanın isminin lekelenmeme hakkını savunmalıyız. Tespit ettiğimiz bu konuyu ilgili mercilere bildirdik, her yönüyle insan haklarına uygun bir soruşturma süreci yürütülmelidir.” dedi. 

GELECEK KORKUNUZ OLMASIN

Törendeki konuşmasında mesleğe katılan avukatlara seslenen Av. Semih Gökayaz, “Avukatlık gibi onurlu bir mesleğe adım atıyorsunuz. Avukat sayımız her gün artıyor ama meslekte iyi olan, meslek etiği ve kurallarından ayrılmadan çalışan herkes bu yolda başarılı olur. Baromuz da her zaman yanınızda olacak. Meslektaşlarımızın, mesleğin ilk yıllarında yaşadıkları zor dönemi kolayca atlatmaları için kurduğumuz Uyum Büromuzda yerinizi alabilirsiniz. Uyum Büromuzdan yararlanma sınırını, 0-3 yıl meslek kıdeminden 0-5 yıl kıdeme çıkaracağız. Kullanma hakkını ise 1 yıldan 2 yıla çıkaracağız. Meslektaşlarım, vergi levhası ile çalışmaya başlamaktan korkmasın.” dedi. 

CÜBBELERİNİ GİYDİLER

Törende daha sonra genç avukatlara cübbelerini Av. Hasan Çetin, Av. Aydın Kartaca, Av. İsa Ayanoğlu, Av. Ege Can Güzel, Av. Hasan Alkan, Av. Burcu Pul, Av. Vecih Yamanyılmaz, Av. Nazan Fulya Alisinanoğlu Seçer, Av. Öznur Özbek, Av. Tunay İlkkılıç, Av. Yusuf Karaağaç, Av. İbrahim Onur Atasoy, Av. Metin Güven Gül, Av. Mustafa Uğurlu ve Av. Hande Dinkçioğlu giydirdi. 

Törende, Baro Başkan Yardımcımız Av. Miyesser Ersalan Önenli, Genel Sekreterimiz Av. İlker Mengü, Yönetim Kurulu üyelerimiz Av. Nevzat Elçi, Av. Neval Yurtdaş, Av. Gül Yalçın Aslan, Av. İlker Güzel ve Av. Özcan Delihasan  da hazır bulundu.