Anayasa Mahkemesi (AYM) Genel Kurulu’nda dün başkanlık için seçim yapıldı. Zühtü Arslan yeniden aday oldu. Seçimde, 15 üyenin salt çoğunluğu olan 8 oyu alan Arslan üçüncü kez başkan seçildi. Kulislerde aday olduğu dile getirilen AYM’nin en yeni üçüncü üyesi olan İrfan Fidan ise 5 oy aldı. Aday olmamasına rağmen AYM Başkanvekili Kadir Özkaya’ya da 2 oy çıktı. Arslan, AYM Genel Kurulu’nca 10 Şubat 2015’te ilk kez Anayasa Mahkemesi Başkanlığı’na seçilmişti. 25 Ocak 2019 tarihinde yapılan seçimi de kazanarakyeniden başkanlık koltuğuna oturmuştu. Böylece, Arslan AYM’ye üçüncü kez başkan oldu.

1 YIL 2 AY SONRA BIRAKACAK

AYM Başkanı Arslan’ın başkanlık görev süresi 13 Şubat’ta sona eriyordu. Yeniden aday olan Arslan, 12 yıllık görev süresinin dolacağı 1 yıl 2 ay sonra dört yıllık başkanlık süresini tamamlayamadan görevden ayrılacak. 59 yaşındaki Arslan, AYM üyelerinin görev süresi 12 yılla sınırlandırıldığı için 65 yaşına kadar AYM’de görev yapamayacak. AYM Başkanı, AYM Genel Kurulu tarafından üyeler arasından gizli oyla ve üye tam sayısının salt çoğunluğuyla 4 yıl için seçiliyor. 

HDP KARARLARINDA GÖREV ALACAK

başkan sıfatıyla gündem belirleme yetkisine sahip olan Arslan, yeni döneminde HDP’nin Hazine yardımına geçici bloke kararının kaldırılıp, kaldırılmaması ve HDP’nin kapatma davası gibi kritik birçok davada başkan olarak görev alıp karar verecek. 

ERDOĞAN TEBRİK ETTİ

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Zühtü Arslan’ı tebrik etti. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anayasa Mahkemesi Başkanlığı’na yeniden seçilen Zühtü Arslan’a gönderdiği mesajda, tebriklerini ve başarı dileklerini iletti.

KILIÇDAROĞLU’NDAN KUTLAMA TELEFONU

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdarağlu, Anayasa Mahkemesi Başkanlığı’na yeniden seçilen Zühtü Arslan’ı telefonla arayarak kutladı. (Oya Armutçu / Hürriyet)

ZÜHTÜ ARSLAN KİMDİR?

1/1/1964 tarihinde Yozgat'ın Sorgun ilçesinde doğmuştur. İlk ve ortaöğrenimini Sorgun'da tamamlamıştır. 1987 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünden mezun olmuştur. Yüksek lisansını İngiltere'de Leicester Üniversitesi Hukuk Fakültesinde insan hakları ve sivil özgürlükler alanında, doktorasını da aynı Fakültede anayasa hukuku alanında yapmıştır. 2002 yılında doçent, 2007 yılında ise profesör unvanını almıştır.

2001 yılında bir süre Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde çalışmıştır. Ayrıca 23/12/2010 tarihinden itibaren Basın İlan Kurumu Genel Kurul üyeliği görevini yürütmüştür. 2009 yılında başkanlığına atandığı Polis Akademisinde uzun yıllar lisans ve lisansüstü düzeyde "Anayasa Hukuku", "İnsan Hakları", "Devlet Kuramları" gibi dersler vermiştir. Ayrıca 2000-2003 yılları arasında Bilkent Üniversitesinde "Turkish Public Law" dersini, 2003-2009 yılları arasında da Başkent Üniversitesinde "Hukuk ve Siyaset" dersini vermiştir.

Anayasa Teorisi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nde Din Özgürlüğü ve Türk Parlamento Tarihi 1957-1960 (üç cilt) kitapları vardır. Bunun yanında Constitutional Law in Turkey (Türkiye'de Anayasa Hukuku) başlıklı bir ortak kitabı ve ABD Yüksek Mahkemesi Kararlarında İfade Özgürlüğü adlı bir derleme eseri bulunmaktadır. Ayrıca anayasa yargısı, insan hakları, özgürlük-güvenlik ilişkisi ve siyasi partiler hukuku gibi alanlarda Türkçe ve İngilizce yayımlanmış makaleleri ve bildirileri vardır.

Arslan, Yükseköğretim Genel Kurulunca gösterilen üç aday arasından Sayın Cumhurbaşkanı tarafından 17/4/2012 tarihinde Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçilmiş; 20/4/2012 tarihinde göreve başlamıştır.

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulunca 10/2/2015 tarihinde Anayasa Mahkemesi başkanlığına seçilmiştir.

25/1/2019 tarihinde, Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu tarafından yeniden Anayasa Mahkemesi Başkanı olarak seçilmiştir.

Evli ve dört çocuk babasıdır.