Keylogger nedir?

Casus ve takip programları arasındaki popüler uygulamalardan biri olan keyloggerlar klavyede basılan tuşları kaydeder. Kullanıcının akıllı telefonunu kullanırken dokunduğu her tuş programın veri bankasına geçer. Böylece parola ve kullanıcı adı gibi hassas olan bilgilerin hepsi program tarafından takibe alınır. Uygulamanın kurulu olduğu telefonda bir hesaba giriş yapıldığında şifre ve kullanıcı adı kısımlarına girilen yazılar da kaydedilir.

Temelinde bir takip yazılımı olan ve keylogger Android programı olarak da bilinen bu yazılımların amacı hassas bilgileri elde etmektir. Başka bir şekilde öğrenilmesi oldukça zor olan bilgiler, kullanıcının sadece klavyesine dokunarak onları girmesiyle kaydedilmiş olur. Bu yöntem çocuğunun dijital ortamdaki güvenliğinden endişe duyan ebeveynler tarafından da kullanılır. Aynı zamanda eşinin ya da partnerinin sadakatinden kuşkulanan insanlar da klavye takip yazılımına başvurabilir. Fakat casus yazılımı en çok kullanan insanlar zararlı niyetlere sahip olan kişilerdir.

En İyi 5 Android Keylogger Programı

1. mSpy

mSpy klavye tuşlamalarını görmek istediğiniz kişinin haberi olmadan size bir tuş raporu sunacaktır. Bir kişinin yazdığı her şeyi görmenizi sağlayan mSpy, keylogger özelliğiyle piyasadaki en hızlı, en etkili ve en iyi keylogger uygulama olarak öne çıkmaktadır. mSpy sadece klavyede basılan tuşları kaydetmekle kalmaz. Başarılı casus uygulaması onlarca farklı mesajlaşma uygulamasında alınan ve gönderilen mesajları görmenize de izin verir. Ekranda dokunan her tuş hakkında bilgi sahibi olmak ve yazılan her şeyi görüntülemek en iyi seçim mSpy olacaktır.

2. Cocospy

Cocospy bir hesaba giriş esnasında girilen bilgileri görüntülemenizi sağlar. Aynı zamanda mesajlaşmalar esnasındaki tüm mesajlaşmalar da Cocospy’ın kayıt menzili içerisindedir. Diğer taraftan sadece yazılanları görüntüleyebilen uygulama doğrudan bir takip imkânını bünyesinde barındırmamaktadır.

3. Spyine

Android keylogger oluşturma alternatifleri arasında Spyine de yer almaktadır. Bir başkasının telefonunu bizzat kontrol etmeden klavye dokunuşlarını görüntüleyebilirsiniz. Spyine def akıllı cihazda dokunulan her buton hakkında bilgi sahibi olmak için iyi bir alternatiftir. Uygulamayı sosyal medyada gönderdiği mesajları görmek için de kullanabilirsiniz. Fakat Spyine’in bir keylogger özelliği haricinde çok fazla özellik sunmadığını belirtelim.

4. Spyier

Spyier de listemizdeki diğer klavye takip uygulamalarına benzer özellikler sunmaktadır. Uygulama çevrimiçi hesaplara giriş yaparken klavyede girilen tuşları okur. Böylece şifre kutusuna girilen parola tamamen ortaya çıkar. Diğer yandan herhangi bir sosyal ağda atılan mesajlar da Spyier sayesinde gözler önüne serilmektedir. Dilersenzi arama kayıtlarını ve internet tarayıcısı geçmişini de görüntüleyebilirsiniz.

5. Snoopza

Ücretsiz bir keylogger Android keylogger programı olan Snoopza bir akıllı telefon ya da tablette dokunulan tuşları izlemeye alır. Böylece hedef telefondan veri toplamak isteyen kişiler Snoopza ile istedikleri bilgiye ulaşabilmektedir. Diğer taraftan tamamen ücretsiz bir uygulama olan Snoopza ücretli emsallerine kıyasla nispeten daha kısıtlı bir takip imkânı sunmaktadır.

Keylogger Yüklerken Güvende Kalın

Geçtiğimiz süreçte casus yazılımların tehlike seviyesinde büyük artış görüldü. Dolayısıyla hem kendi cihazınıza hem de hedef cihaza bu programları yüklerken dikkat etmelisiniz. En iyi keylogger programları ücretsiz rakiplerine kıyasla daha güvenilir olabilir. Fakat yine de casus yazılımların sizin akıllı cihazınız üzerinden de bilgi toplayabileceğini unutmamalısınız. Birçok uygulama başka insanlar hakkında bilgi vermek için sizin bilgilerinizi talep etmektedir. Özellikle son dönemde artış gösteren casus yazılım riskleri süreci çok daha tehlikeli bir noktaya getirmiştir. Güvende kalmak ve bu uygulamaların risklerine karşı tedbir almak için incelemelere göz atabilirsiniz.

İndirmeyi planladığınız uygulamayı yüklemeden önce gerçek insanların incelemelerini okuyabilirsiniz. Böylece programın güvenilirliği ve işlevselliği hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sonuç

Sonuç olarak eğer telefona keylogger atılır mı diye merak ediyorsanız bolca alternatifiniz mevcut. Fakat aralarından en güvenilir olanı seçerek hedef telefondaki klavye dokunuşlarını okuyabilirsiniz. Keylogger programlarının sunduğunu avantaj ve risklere bu rehber içerisinde yer verdik. Gerekli önlemleri aldıktan sonra ve ciddi durumlarda sizde bu uygulamalara başvurabilirsiniz.