banner590
banner589

Değerli okurlarım bu makalemde siz değerli dostlarıma Türk Ceza Kanunumuzun 80. maddesinde yer alan  İnsan Ticareti suçundan bahsetmek istiyorum. Bu suç zorla çalıştırmak için fuhuş yaptırmak için vücudundaki organların verilmesini sağlamak için işlenebilir. Burada Fail aslında kendine bir maddi menfaat  elde  etmek için bu  suçu işler. Bu  suçu işlerken mağdura tehdit  baskı cebir şiddet uygulayabileceği  gibi   nüfusunu kötüye kullanabilir ve böylece mağdurun rızasını alabilir. Veya kinin çaresizliğinden yararlanarak işleyebilir.

Bu  suçu  işlerken mağduru ülkeye sokabilir. Ülke dışına çıkarabilir. Bu suç işlenirken ülke  dışına çıkarma  ülkeye  sokma  şeklinde  işlenebileceği  gibi ülke içinde de işlenmesi mümkündür. Yani  siz  örneğin  Mardin'den İstanbul'a  hırsızlık  için  bazı gençleri  aldınız  getirdiniz ve  gençlere hırsızlık  suçu işletiyorsanız  siz  insan ticareti  suçu işlemiş olursunuz. 

Çocuk  Ticareti  TCK  80.  Madde  3.  Fıkrada düzenlenmiştir. Siz  18  yaşını  doldurmamış  bir çocuğu  zorla  çalıştırırsanız  fuhuş  yaptırırsanız esarete  tabi  kılarsanız  bir  yerden bir  yere  sevk  ederseniz TCK  80. MADDE  1. Fıkradan  ceza  alırsınız.  Burada  siz  çocuğun rızası vardı deseniz  de  bunun  yasal önemi yoktur. 

İnsan Ticareti  suçunu işlediğinizde  8  yıldan  12 yıla kadar  ceza  alırsınız  ve  10 bin  güne kadar adli para  cezası  alırsınız  Eğer bu  suç işlenirken  tüzel kişiler kullanılmışsa  tüzel kişiler hakkında güvenlik tedbirine başvurulabilir.

İnsan Ticareti suçuna  teşebbüs  mümkündür. 

Peki  göçmen kaçakçılığı  ile insan ticareti  suçu  arasındaki  ayrım nedir? Avukat hanım  diye  soracak olursanız  Aradaki niyettir.  İnsan Ticaretinde bu suçu  işleyen   kişiler  kişileri  fuhuş  çalıştırma  amaçlı  bu  suçu  işler.  Göçmen kaçakçılığında  maddi menfaat  için bu  suç işlenir. 

İnsan ticareti  suçunda zor kullanılır. Göçmen kaçakçılığında  zor  kullanılmaz.   

İnsan ticareti suçunda adli para  cezasına  çevirme gibi bir durum olmaz. Hagb kararı da olmaz... Cezanın ertelenme durumu da olmaz.

İnsan  ticareti  suçunda şikayete  tabi  değildir. Uzlaştırmada mümkün  değildir.   İnsan ticareti  suçunda  dava zamanaşımı 15  yıldır. Bu  suçtan ağır ceza  Mahkemesinde  yargılanırsınız. 


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.