banner590
banner589

Değerli okurlarım bu makalemde  siz  değerli okurlarıma  kasten  adam öldürme  diğer  adı ile  cinayet   suçları hakkında  bilgi vermek istiyorum. 

Bu  suç Türk  Ceza  Kanunumuzun  81. Maddesinde  düzenlenmiştir. Nitelikli  kasten  adam öldürme ise TCK  82. Maddede  düzenlenmiştir. 

Eğer siz kasıtlı olarak bir  kişiyi öldürür o kişinin hayatına  son verirseniz bu maddeden yargılanırsınız.   Ama kasıtlı olmadan bir  trafik  kazasında  bir  kişinin  ölümüne  neden olursanız  ya  da  bir  ameliyatta bir  doktorun  tıbbi  bilgisinin   yetersizliği nedeni ile bir  ölüm  vukubulursa  bu  durumda kasten bir  adam öldürmeden bahsedemeyiz.    

Siz cinayetten  yargılanıyorsanız  bu  suçu  bilerek ve  isteyerek işlemiş olmalısınız

Siz  TCK  81 .Maddeden  yargılanıyorsanız  alacağınız ceza  müebbet  ağır hapis cezasıdır. 

Siz  bu  suçu   ancak  yaşayan bir kişi  hakkında  işleyebilirsiniz. Ana rahminde olan bir  bebek için işlerseniz  zaten bu  suç  oluşmaz. 

Siz bu  suçu işlerken  silah kullanırsanız  ya  da  silah  sayılan aletlerle  bu  suçu işlerseniz  aynı cezayı  alırsınız  yani  ister  tüfek  ister tabanca ya  da  ister   bir  kalem ister  sivri bir madde ile  işleyin  aynı  cezayı  alırsınız  .

Siz bu  suçu kasten işleyebileceğiniz  gibi  ihmalkar davranarak da işleyebiliriniz.Ama burada  hassas  bir nokta  var .  siz bir kişiyi ihmalkar  davranarak  bu ihmalkar davranışınızla  ölümüne neden olabilirsiniz.  Ama  sizin  burada  kasten adam öldürme  maddesinden ceza  alabilmeniz  için  sözleşmeden  doğan bir  yükümlülüğünüz  olması gerekir.ya da  yasadan kayanaklanan bir  yükümlülüğünün  olması gerekir.  Örneğin  bir hastanede  cerrah  müsait olduğu ve  görevli olduğu halde ameliyata  girmiyor ve  hasta  ölüyorsa  bu durumda o doktor  ihmalkar davranışı ile  kasten  adam öldürmeye neden olmuştur.Bu  durumda  sizi  ağırlaştırılmış  müebbet   hapis  cezası yerine  20 yıldan  25  yıla  kadar   hapis cezası  alırsınız  müebbet  Hapis cezası   yerine 15  yıldan  20 yıla  kadar  hapis cezası  alırsınız  diğer  hallerde  ise  10 yıldan  15 yıla  kadar  hapis cezasına  mahkum olursunuz. 

Tasarlayarak   plan yaparak önceden bu işi  planlayarak  yaparsanız  TCK  82 DEN YARGILANIRSINIZ  Tabiki  cezanız  artar  nitelikli    adam öldürme  suçu  nedeni ile  ceza  alırsınız.  Ve  sizin cezanız  ağırlaştırılmış  müebbet olacaktır. 

Siz bu  suçu canavarca  eziyet  ederek  yaparsanız  yine  ağırlaştırılmış  müebbet  hapis cezası  alırsınız

Siz kan  gütme  saiki ile bu  suçu işlerseniz  ağırlaştırılmış  müebbedden hüküm  giyersiniz. 

Namusu  konu  ederek  töreyi konu  ederek işlerseniz   ağırlaştırılmış  müebbet  hapis cezası  alırsınız . 

Siz bir kamu  görevlisini  öldürürseniz  örneğin  bir belediye başkanını  öldürürseniz  bir  Avukatı öldürürseniz   cezanız  artar  ağırlaştırılmış  müebbet  hapis  cezası  alırsınız. 

Hamile  bir kadını öldürürseniz  nitelikli  adam öldürmeden ceza  alırsınız ve  ağırlaştırılmış  müebbet cezası  alırsınız .

Siz kendini  savunmaktan  aciz bir çocuğu   öldürürseniz nitelikli  adam öldürmeden yargılanırsınız ve ağırlaştırılmış  müebbet hapis cezası alırsınız.

Siz  eşiniz  üst soyunuzu   ya  da  alt  soyunuzu  kardeşinizi öldürürseniz  ağırlaştırılmış  müebbet  hapis cezası  alırsınız  . 

Bir  suçu  gizlemek yada  delilleri  ortadan  kaldırmak için bu  suçu  işlerseniz ya  da  yakalanmamak için bu  suçu işlerseniz  ağırlaştırılmış  müebbet  hapis cezası  alırsınız 

Bir suçu  işleyememekten   dolayı duyduğunuz kızgınlıkla bu  suçu işlerseniz  yine  ağırlaştırılmış müebbet  hapis cezası  alırsınız.

Eğer  siz bu  suçu   haksız bir fiilin meydana getirdiği kızgınlık   veya  elem ile işlerseniz  bu  durumda  cezanızda indirim yapılır.  ağırlaştırılmış  müebbet yerine 18 yıldan  24 yıla  kadar   müebbet  hapis cezası yerine  12 yıldan  18 yıla  kadar hapis cezası  alırsınız    

Ama siz kendiniz  meşru müdafaa  halinde bu  suçu işlerseniz  ceza  sorumluluğunuz kalkar

Bu  suç  işlendiği  tarihten  itibaren  25  yıl  içinde  davanın  açılması gerekir.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Dokman yushin 2 yıl önce

Kasten planlayarak ve pusu kurarak ayni anda 3 kisiyi infaz etmenin cezasi ne olur

Misafir Avatar
zxcxc 2 yıl önce @Dokman yushin

120 yıl yanı 3 ağırlaştırılmış

Beğenmedim! (0)
Avatar
Fatos 2 yıl önce

Kazadan adam oldurmeden muebbet alip 25 yil yatar verildi ama kazadan olum var neden kasten oldurmeden dava acildi otopsiden bile kaza yaziyor ama 25 yil aldi ne yapabiliriz

Avatar
metorber 2 yıl önce

kasten adam suçundan yargılanmak için şahsın ölmesi gereklimidir?
sadece yaralamakta olduğu halde (yaşı 16 erkek,yaralayan 18 yaşında erkek),bundan dolayı mahkemede neden kasten adam öldürme suçu ile dava açılmıştır.
yararlanan çoçuğun 18 yaşından küçük olmasından dolayımı yoksa başka nedenler olabilirmi?

Avatar
Ahmet kömür 2 yıl önce

81maddeden ağır tahrik alarak 15yil aldi 3yıldır yatıyor nezaman açı ğa çikar.denetimli serbestlik varmı varsa kaç yıl.

Misafir Avatar
sasas 2 yıl önce @Ahmet kömür

dosya onaylandığı an çıkar cinayetin açığı son 7 yıl

Beğenmedim! (0)
Avatar
Muharrrem avcu 2 yıl önce

Slm idamı getirin asgeri ucretiüonmilyara onaylayin emekliye besbmilyar maaş verin emeklilik yaşını otuza dusurun yuzdeyuzdeybin kar uygulauygulamasini kaldırın

Avatar
metin unal 2 yıl önce

ortada ölüm yoksa (sadece yaralama )neden hala kasten adam öldürme suçu ile yargılanma oluyor? buradaki kıstas neye göre belirleniyor,

Misafir Avatar
zc 2 yıl önce @metin unal

öldürmeye teşebbüsten belirleniyor yani hayati tehlike var ise 15 ile 12 yıl arası yargılanır ama hayati tehlike yok ise ufak bi ceza ile tahliye olur veya ceza ertalnir veyahutta para cezasına çevrilir

Beğenmedim! (0)
Avatar
Ibrhm 2 yıl önce

Sadece yaralanmakla sonuçlanan bir ceza ama 81. Maddeyle yargılanıyor tahrik var ve yaralanan kişi içkiliymiş. Şuan tutuklu yargılanıyor 6. Ayında mahkeme vermişler ceza alma ihtimali nedir lütfen birşey söyler misiniz?

Misafir Avatar
sas 2 yıl önce @Ibrhm

6 yıl ile 8 yıl arası, yatarı ise 6 yılalırsa denetimle beraber 2 yıl yatar 8 yıl alırsı 3,5 sene yatar

Beğenmedim! (0)
Avatar
Coban 2 yıl önce

Kasten planlayarak ve pusu kurarak ayni anda 3 kisiyi infaz eden birisi nahkemenin verecegi ceza muebbet mi agirlastirilmis muebbet mi olur

Misafir Avatar
aa 2 yıl önce @Coban

ağırlaşmış müebbet

Beğenmedim! (0)