DOHA (AA) - Katar'ın başkenti Doha'da, Filistin ile dayanışma gösterisi düzenlendi.

Doha Enstitüsü bünyesindeki Filistin Cemiyeti'nin çağrısı üzerine, ellerinde Filistin bayraklarıyla enstitünün önünde toplanan onlarca öğretmen ve öğrenci hep birlikte Filistin marşları söyledi.

Filistin'e destek sloganlarının atıldığı gösteride Gazze şehitleri için dualar edildi.

İsrail ile Normalleşmeye Karşı Katarlı Gençler Sözcüsü Haya eş-Şehvani, gösteri sırasında yaptığı konuşmada, Kudüs'te ABD büyükelçiliğinin açılmasının ardından Arap halklarının Nekbe'sinin (Büyük Felaket) hala devam ettiğini söyledi.

Filistin halkının tam anlamıyla bir katliama maruz kaldığını belirten Şehvani, Filistinlilerin yalnız bırakıldığını ifade etti.

Şehvani ayrıca büyük saldırılara rağmen Filistin davasının hala varlığını koruduğunu dile getirdi.

Gazze'nin İsrail sınırında çadırlar kuran Filistinliler, ABD Büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınmasını ve İsrail'in kuruluş yıl dönümü olan Nekbe'nin (Büyük Felaket) 70. yılını protesto etmek için "milyonluk yürüyüş" adını verdikleri gösteriler düzenliyor.

İsrail askerlerinin, Gazze sınırında ABD'nin Kudüs'te büyükelçilik açmasını protesto etmek ve Nekbe'nin (Büyük Felaket) 70. yılını anmak isteyen göstericilere ateş açması sonucu 62 Filistinli şehit oldu, yüzlercesi gerçek mermiyle olmak üzere en az 3 bin kişi yaralandı.