banner590
banner589

Değerli okurlarım bu  makalemde   siz  değerli  okurlarıma  nafaka  davarlı  ve  nafaka  çeşitleri  hakkında bilgilendirme  yapmak istiyorum. 

Siz eğer  eşinizle  boşanmadınız  ama ayrı  yaşıyorsunuz  ve  eşiniz  sizin  ve ya  çocuklarınızın  nafakasını ödemiyorsa  o  zaman    kendiniz  ve  çocuklarınız   için  nafaka  davası  açabilirsiniz. Biz bu nafakaya  tedbir  nafakası ve  bu  davaya  tedbir  nafakası  davası  deriz.  Ancak eşiniz  sizin  çocuklarınız  18  yaşından küçükse  siz  eşinize  çocuklarınız  adına  tedbir  nafakası  davası  açabilirsiniz.  Bunun için  boşanmış olmanız  gerekmez.  Eşiniz  evi  terk  etti  gitti  ya  da  siz bu  evliliği  artık  götüremiyorsunuz ve  ayrı  yaşamaya  başladınız  eşiniz  sizin ve  18 yaşından küçük  çocuklarınızın  nafakasını  ödemek zorunda.  Ancak bunun için  sizin   çalışmıyor  olmanız  gerekir.  Siz  eğer bir meslek  sahibi  iseniz  mahkeme  size nafaka bağlamayabilir.

Bir de iştirak  nafakası  dediğimiz   boşanma  davası  sonucunda   çocuğun  velayeti  kendisine  verilmeyen   eş  aleyhine  mahkeme  tarafından   çocuğun  giderlerine katılmasını  sağlamak  için verilen bir  nafaka  türü  vardır.  Buna  iştirak  nafakası  deriz. 

Yoksulluk  nafakası  dediğimiz  bir  nafaka  türü  daha  vardır.  Bu da  evliliğin  boşanma ile   neticelenmesi  durumunda   yoksulluğa  düşecek  eş  lehine   hükmedilen nafakadır.Ancak  sizin yoksulluk  nafakası  alabilmeniz  için  çalışmıyor  olmanız  ya  da  boşanma  sonrası  yeni bir  evlilik  yapmamış  olmanız  gerekir.

Değerli okurlarım    yardım nafakası  dediğimiz  bir  nafaka çeşidi   vardır.  Bu nafaka  ise  şöyledir. Siz  yoksul olan    alt soyunuza    üst  soyunuza    kardeşlerinize  bakmak zorundasınız.  Bakmaz  iseniz  size karşı yardım nafakası  davası  açabilir.   

Nafaka  davarlarına  Aile  Mahkemeleri  bakar.

Türk  MEDENİ  KANUNU  197/2  MADDE  UYARINCA  “Birlikte  yaşamaya  ara  verilmesi   haklı bir  sebebe dayanıyorsa   hakim  eşlerden birinin istediği  üzerine  birinin  diğerine  yapacağı parasal  katkıya  konut  ve      ev  eşyasından  yararlanmaya   ve  eşlerin  mallarının yönetimine  ilişkin önlemleri  alır.  “hükmünü içerir.    Bu  dava  eşlerden birinin yerleşim  yerindeki  Aile  Mahkemesinde  açılır.  Bu  davayı açtığınızda  mahkeme  sizden  nisbi  harç  alır  talep ettiğiniz  yıllık  nafaka bedelinin  üzerinden  harç  alır.   Eğer  sizin  yanınızda   reşit olmayan çocuklarınız  da  kalıyorsa   bu çocuklarınız  içinde  nafaka  talep  edebilirsiniz.

Şartlar  değiştiği   zaman    eşlerden birinin isteği  üzerine   hakim kararında  değişiklik   yapabilir.  Veya  sebebi  sona  ermişse  tedbir nafakasını   kaldırır. 

Boşanma  davasını açtınız  diyelim  o  takdirde mahkeme  sizin ve  reşit olmayan çocuklarınız  için  tedbir nafakasına  hükmeder.  Zaten  siz  boşanma   davası  açarak  ayrı yaşama hakkını  da  elde  etmiş oluyorsunuz.    Boşanma  davanıza bakan hakim  hem  sizin için  hem  de  reşit olmayan çocuğunuz için  tedbir nafakasına  hükmeder.  Ama bu  geçici bir  tedbirdir.  Burada  kim haklı kim  haksız  ona  bakılmaz.    Boşanma  davası  açıldıktan  sonra  hakim gerekli önlemleri  almak  zorundadır.  Siz  talep  etmeseniz bile  hakim  tedbir nafakasına  hükmeder.  Davanız  devam   ederken  hakim  resen  ya  da talep  üzerine  nafaka miktarını   artırabilir.  Azaltabilir.   Boşanma  davasından  önce  siz  tedbir  nafakası  davası  açtı iseniz  hakim   yeni bir karar verinceye  kadar tedbir nafakanız devam  eder.    Eşiniz  bu nafaka kararına  karşı    nafakanın  indirilmesi  ya  da  kaldırılması için  dava açabilir.  Tedbir  nafakasını  indirme  yada kaldırma  davasına     ilk  kararı  veren mahkeme   bakar. 

Boşanma  davanızda  size  tedbir  nafakası verildi  diyelim  bu  tedbir  nafakası  karar  kesinleşinceye kadar  devam  edecektir.   Boşanma  davası kesinleştikten  sonra  hakimin  size hükmettiği  nafak  tamamen kalkar   ama yoksulluk  nafakasını hak  etti  iseniz  o  devam  eder.

Uygulamada hakimlerimiz  tedbir  nafakasına  hükmetmek için    tarafların  sosyal  ve  ekonomik  durumlarını   araştırmaktadır.  Bunun neticesi geldikten  sonra  karar vermektedir.  Ancak  bunların  cevaplarının  gelmesi  ayları bulmaktadır. 

Hakim  nafaka  takdir  ederken  tarafların  işlerine  aldıkları  maaş  ya  da  ücrete   eğitim  durumlarına bakar  çocukların yaşı  eğitim  durumuna bakar.

Tedbir  nafakasını  hak  ettiniz  ama  eşiniz  ödemiyor  ne yapacaksınız  ?  Bu  durumda cebri icra yolu ile  tahsil  edebilirsiniz.   İcra  iflas  kanununa  göre  344 .maddeye  göre  nafakaya ilişkin  mahkeme   kararları  yerine getirilmez ise  disiplin  hapis cezasına  hükmedilir. 

İştirak  nafakasına  velayeti  kendine  verilmeyen  eş  aleyhine    ergin olmayan  çocuk lehine  hükmedilir.   Bu nafaka verilirken  eşin kusurlu olup olmamasının önemi yoktur.   Bu nafakadaki  amaç  reşit olmayan çocuğun  eğitim  barınma  sağlık  vs  giderlerine   velayet  kendinse verilmeyen    eşin mali  gücü  oranında  katılımının  sağlanmasıdır. 

İştirak  nafakası  18  yaşını    doldurmak ile  sona  erer.  Ama  çocuk  18 yaşını  doldurmuş   ama  eğitimine  devam  ediyorsa  iştirak nafakası devem  eder. Eğitimi  devam  edinceye kadar  ödenir.   Çocuk  eğitimine  devam  etmiyorsa  evlenirse  bu  nafaka  kesilir. 

Nafaka  alacakları   sıra cetvelinde  1.  Sırada  alacaklar    arasında  yer alır   Nafaka   alacaklarının tahsili  için  emekli maaşına  haciz konulabilir.    Nafaka  borçlusu  nafaka bedelini ödemez  ise  3  aylık  hapis  cezasına  çarptırılabilir. 

Hakim  yoksulluk  nafakasında  nafaka miktarının  TEFE  TÜFE  DİE  DÖVİZ  ARTIŞ  KURU ALTIN  FİYATLARI  ENDEKSİNE GÖRE artırılacağına  hükmedebilir.  Nafaka miktarı  TUİK  tarafından  tespit  edilmiş   olan  ÜFE  artış  oranını    geçmemeli.

Siz  tazminat  elde  etmiş  olsanız  bile  yoksulluk  nafakasını  da  kazanabilirsiniz. 

Birikmiş  nafaka  alacaklarınızı  en  geç  10  sene içinde  icraya vermenizi  öneriyorum.  Eşiniz bu nafakayı  ödemez  ise  3  ay  hapis cezasına   hükmedilir.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Dursun tosun 1 yıl önce

Selam hayırlı geçer bn 15 yıl önce eşimden ayrıldım bir kızım var nafakasını elden veriyordum smdi mahkemye vermişler bugün davaya çıktık davaya yetişemedim dava görülmüş 20milyar istiyorlar geriye dönük nafaka odenirmi bilgisini almak istiyorum mumkunmu