Grammy ödüllü ünlü şarkıcı New York'taki duruşmada, "Thinking Out Loud" şarkısının Marvin Gaye'in 1973 tarihli "Let's Get It On" adlı eserinden çalıntı olmadığını savundu. 

32 yaşındaki müzisyen, Gaye'in şarkısının ortak yazarı Ed Townsend'in varislerinin açtığı davada telif haklarını ihlal etmekle suçlanıyor.

Hayatındaki ve ailesindeki birçok şeyden ilham aldığını belirten Sheeran, şarkıyı yazma sürecinin bir beyin fırtınası oturumu sırasında "Şimdi şarkı söylüyorum" cümlesini söylemesiyle başladığını ve bu cümlenin sonunda şarkının adı olarak değiştirildiğini söylediğini belirtti. 

Davaya konu olan şarkıyı kendisinin yazdığı konusunda ısrar eden şarkıcı mahkemeye getirdiği akustik gitarını eline alarak tanık sandalyesinde şarkının açılış melodisini çaldı ve ilk sözleriyle şarkıya giriş yaptı.

Sabah girdiği mahkeme binasında akşama kadar kalan şarkıcı, çıkışta bekleyen basın mensuplarının sorularını cevapsız bıraktı.

1973'ten bu yana bir çok film ve reklamda kullanılan "Let's Get It On" şarkısının söz yazarı Townsend 2003'te vefat etmiş, kızı Kathryn Townsend Griffin, babasının şarkısını çalmakla suçladığı Sheeran'ı 2017'de dava etmişti.

Tam adı Edward Christopher Sheeran olan 1991 İngiliz şarkıcı, "Thinking Out Loud" isimli şarkısıyla 2016'da Grammy ödülüne layık görülmüştü.