Soykırım ve insanlığa karşı suçlar da dahil olmak üzere işlediği suçlardan hüküm giyen Munyemana, Doğu Afrika ülkesinde Nisan ve Haziran 1994 tarihleri arasında 800 bin kişinin öldürüldüğü soykırımda işkence ve cinayetleri organize etmekle suçlanıyordu.

Paris Ceza Mahkemesi, Munyemana'nın "Tutsilerin soykırımına zemin hazırlayan, organize eden ve yönlendiren" bir grubun parçası olduğuna hükmetti.   

Savcılık makamı, Paris'te altı hafta süren duruşma sırasında Munyemana için 30 yıl hapis cezası istemiş, eski doktor ise kendisine yöneltilen suçlamaları reddederek, Tutsilere yerel devlet dairelerinde sığınma hakkı vererek onları kurtarmaya çalışan 'ılımlı bir Hutu' olduğunu iddia etmişti.

1994 yılında Ruanda'nın güneyindeki Butare'de jinekolog olan Munyemena, insanları bir araya getirmek için barikatlar kurulmasına yardım etmek ve öldürülmeden önce yerel devlet dairelerinde insanlık dışı koşullarda tutmakla suçlanıyordu.

Birleşmiş Milletler'e göre (BM) Ruanda soykırımında çoğu etnik Tutsi olmak üzere 800 binden fazla insan hayatını kaybetti.

Fransa'da şu ana kadar altı kişi Tutsi soykırımındaki rolleri nedeniyle 14 yıl ile ömür boyu hapis arasında değişen cezalara çarptırıldı. (euronews)