banner590

21 Mart 2020

E-duruşma dönemi başlıyor!

Türk yargısının 5 yıllık yol haritasını oluşturan Yargı Strateji Belgesi’nin (YSB) 63 maddelik ikinci paketi TBMM Başkanlığı’na sunuldu. AK Parti milletvekillerinin imzasını taşıyan kanun teklifinde, YSB’deki “Hukuk Yargılamasının Sadeleştirilmesi ve Etkinliğinin Artırılması” hedefi kapsamında, hukuk davalarıyla ilgili önemli düzenlemeler yer alıyor.

YARGILAMA HIZLANACAK

Düzenlemeyle, bölge adliye mahkemelerinin daha hızlı yargılama yapabilmelerine ilişkin hükümler getiriliyor. Böylece istinaf kanun yolunun etkinliği arttırılması ve hızlanması hedefleniyor. Paketin yasalaşması durumunda, yargıda e-duruşma dönemi başlayacak. Teklife göre taraflar, tanıklar, bilirkişi ve uzmanlar, duruşmalara bulundukları yerden ses ve görüntü nakli yoluyla katılabilecek ve bu yöntemle usuli işlemleri de yapabilecek.

İHTİSAS MAHKEMELERİ

Heyet halinde çalışan ticaret mahkemelerinin usul esasları ilk kez müstakil bir düzenlemeyle belirleniyor. Böylece bu mahkemeler daha işlevsel ve etkin hale getirilecek. Ticaret mahkemeleri ile fikri ve sınai haklar mahkemelerinin il merkezlerinde kurulması ve o ile bağlı ilçelerdeki davaların da bu mahkemelerde görülmesi imkanı getirilecek. Düzenlemeyle teknik nitelikli davaların uzman mahkemelerde görülmesi ve ihtisaslaşması da sağlanacak.

ARABULUCU ŞARTI

İş ve ticari uyuşmazlıklarda olduğu gibi tüketici uyuşmazlıklarının önemli kısmında da arabulucuya başvuru dava şartı haline getiriliyor. Bu sayede, hakem heyetlerinin görev alanı dışında kalan ve doğrudan tüketici mahkemelerine açılan yıllık 50 bine yakın dosyanın zorunlu arabuluculuk kapsamına alınması öngörülüyor.

TAZMİNATA ÖZEL TAKİP

Sigorta şirketlerinden veya güvence hesabından talep edilecek tazminat alacakları için özel bir takip usulü gelecek. Buna göre, tazminat alacakları, bizzat hak sahibi tarafından ya da birinci derece yakınlar, kanuni temsilciler veya sadece avukatlar vasıtasıyla takip edilecek. Bu alacak hakları, belirtilen kişiler dışındakilere de devredilemeyecek.

DAHA HIZLI VE MASRAFSIZ

Söz konusu düzenlemelerin, hukuk uyuşmazlıklarındaki bütün yargısal süreçler dikkate alındığında ilk derece yargılamasında 3.7 milyon ve kanun yolu incelemesinde 550 bin olmak üzere toplam 4.2 milyondan fazla dosyanın daha hızlı şekilde ve daha az masrafla sonuçlanmasına katkı sağlayacak. (Osman Özgan / Yeni Şafak)

MHP’YE BİLGİLENDİRME

AK Parti önümüzdeki hafta muhalefetle görüşeceği düzenleme konusunda MHP’yi bilgilendirdi. Grup Başkanvekili Mehmet Muş ve bazı AK Partili Adalet Komisyonu üyeleriyle, MHP hukukçu kurmayları dün bir araya geldi. AK Partililerin taslağa ilişkin MHP’lileri bilgilendirip, önerilerini aldığı kaydedildi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hele şükür 2 yıl önce

Bakmayın bazı baroların karşı çıkmasına, çok çok önemli bir kolaylık. Duruşmaların büyük kısmı zaten gereksiz, eksik hususlar giderilsin demek için duruşmaya gidiyoruz. Fiziken duruşma salonunda bulunmamızı gerektirecek duruşmalara zaten gideceğiz.

Avatar
Murat 2 yıl önce

Büyük hukuk firmaları tasradaki dava dosyalarinida tarifenin altinda nir rakama takip edebilecek tasradaki avukatlar için rekabet daha zor olacak...

Avatar
av. 2 yıl önce

Yargının modernleşme zarurettir. Eğer bu sistem SEGBİS ile entegre olur ve SEGBİS gibi duruşmanın kaydedilmesi de sağlanır ise işte o zaman tam olarak modern, medeni ve şeffaf bir yargılama sağlamış oluruz.

Avatar
Bülentbalkan 2 yıl önce

Hiçbi cacık yok..cakcakcakcakcak......

Avatar
Oncelik 2 yıl önce

Oncelik beklenen aftir ve af genel olmalidir.