Bitcoin’in doğuşuyla birlikte gün geçtikçe yaygınlaşan, on milyonlarca yatırımcının tercihi olan kripto paralar volatil bir grafiğe sahip. Belli dönemlerde tüm coin’ler yükselirken, belli dönemlerde ise düşüşler söz konusu olabiliyor. Bu durum, kripto paralar ne olacak sorusunun sorulmasına yol açıyor. Kripto paraların geleceğini anlamak için, coin’lerin dününü, geçmişini iyi bilmek gerekiyor.

Kripto paralar nasıl ortaya çıktı?

Dijital para kavramı kripto paradan çok eskiye dayanır. Kripto paranın farkı ise merkeziyetsiz, otonom ve şeffaf bir veritabanı olan blokzincirine dayanması. Blokzinciri kavramını dünya ilk kez, Bitcoin ile birlikte keşfetti. Satoshi Nakamoto rumuzlu, kimliği bilinmeyen bir geliştiricinin kapalı bir mail grubu ile paylaştığı Bitcoin blokzinciri madenciler tarafından doğrulanan, herhangi bir ülkeye ya da şirkete ait olmayan bir sistem sundu. Bitcoin’in çıkış noktası, 2008 yılında ABD’de yaşanan ve Lehman Brothers gibi ünlü bankaların batmasına neden olan finans kriziydi. Finansal sisteme karşı duyulan güvensizlik, kripto paraları doğurdu.

Bitcoin, eşler arası P2P para transferini merkeziyetsiz hale getirdi. Bitcoin’in ardından Litecoin, Dogecoin, Ethereum ya da Ripple gibi farklı kripto para projeleri üretildi ve günümüzde, coinmarketcap’te 20 binden fazla coin ve token listeleniyor.

Kripto paralar ne olacak?

Kripto paralarda, yükseliş ya da düşüş trendlerinin uzun vadeli olduğu dönemler ayı ya da boğa piyasası olarak adlandırılır. Aylar, yıllar süren yükselişlerde boğa trendi öne çıkarken, uzun süren düşüşlerde ise ayı trendi öne çıkar. 2021 yılı, kripto paralar için bir rekor yılı oldu. Bu dönemde Bitcoin 69 bin dolar, Ethereum ise 4800 dolarla rekor kırdı. Birçok coin, ATH yani tüm zamanların zirvesini gördü. Bununla birlikte, 2022 yılı içinde kar satışları ve farklı etkenler nedeniyle düşüş yaşandı. 2023 ve sonrasında, yatırımcılar “kripto paralar ne olacak” ya da “kripto para alınır mı” sorularını soruyor.

Genel olarak bakıldığında, coin piyasası eskisine nazaran çok daha profesyonel ve stabil. Birçok işletme BTC ve diğer coinlerle ödeme alıyor, kurumsal fonlar, Bitcoin ETF’leri işlem görüyor. En önemlisi de on milyonlarca yatırımcının kripto parası var. Bu durum, kısa vade için net bir yorum yapma imkanı vermese de uzun vadede kripto paraların fırsat barındırdığını göstermekte.

Örnek vermek gerekirse, Kucoin borsasında da listelenen ve dünyanın en büyük coin’lerinde olan DOGE hala birçok coin sepetinde bulunuyor. DOGEUSDT işlem çiftinde alınabilecek coin, Elon Musk’ın Twitter’ı satın almasıyla hareketlendi ve birçok yatırımcı DOGE coin’e güveniyor.

2023’te kripto paralar yükselir mi?

Kripto paraların grafikleri incelenirken en önemli konuların başında Bitcoin yarılanması geliyor. Bitcoin blok ödülünün yarıya düşmesi olan halving, Bitcoin’in üretim maliyetini artırıyor. Buna ek olarak BTC arzı da yarılanmadan sonra düşüyor. Bitcoin’de genellikle yarılanmanın ardından yükselişlere tanık olunuyor. Bitcoin yarılanması 4 yılda bir gerçekleşiyor ve kripto para piyasasında 2013, 2017 ve 2021 yılları oldukça hareketli geçti. Buna ek olarak boğa trendi gibi dönemlerde, faizlerin düştüğü ve yatırımcıların yüksek getiri aradığı dönemlerde de kripto paralar yükselebilir.

Kripto para yatırımında kazançlı çıkmak isteyenler için, uzun vadeli beklemek ve HODL kavramları önemli. FOMO ya da FUD gibi yatırımcı psikolojilerinden etkilenmeden sağlıklı bir yatırım için, güvenilir kripto para borsalarında uzun vadeli yatırım tercih edilebilir. 2017 yılından bu yana dünyanın en iyi borsaları içinde yer alan Kucoin bunun için doğru adres. En düşük işlem komisyonu ile Bitcoin ve altcoin almaya olanak tanıyan borsa, yeni üyeler için 500 USDT’ye varan Kucoin kripto bonusu sunuyor.

Kripto paraların geleceği ne olacak?

Blokzinciri teknolojisiyle yalnızca finans değil birçok alanda çığır açan kripto paralar gelecekte finans dünyasının kalbinde olmayı sürdürecek. Ancak yeni trendleri doğru analiz etmek yatırımcılara kazanç sağlayabilir. Kripto para piyasasında takip edilmesi gereken önemli konseptler şu şekilde:

●      DeFi: Merkeziyetsiz finans

●      Metaverse

●      NFT

●      GameFi: Play to earn

Yukarıdaki alanlarda geliştirilen projeler, son birkaç yılda yatırımcıların 50X hatta 100X üzeri kazanç sağlamasına neden oldu. Yeni çıkan coinler ile kârlı yatırımlara imza atmak için, en düşük işlem komisyonu ile hizmet veren Kucoin borsasına üye olabilirsiniz.