Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde davanın 23 Ekim 2023 Pazartesi günü görülen 7. duruşmasına, tutuklu sanıklar  Kadir İ. ve Yusuf Ziya G., avukatları ve müdahil avukatlar dışında, kapalılık kararı bulunduğu için sadece gözlemci sıfatıyla İstanbul Barosu Başkan Yardımcısı Av. Ali Gürbüz, Yönetim Kurulu Üyesi  Av. Bahar Ünlüer Öztürk, Kayseri Barosu Başkanı Av. Ali Köse, Samsun Barosu Başkanı Av. Pınar Gürsel Yıldıran, Tekirdağ Barosu Başkanı Av. Egemen Gürcün,  Av. CHP Milletvekili, TBB önceki Başkan Yardımcısı Av. Sibel Suiçmez, Kocaeli Barosu Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Av. Dilek İlhan Dalkıran, Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi, TÜBAKKOM Eşgüdüm Sorumlusu Av. Hicran Kandemir, Dönem Sözcüsü , Kırklareli  Barosu Kadın Hakları Merkezi Başkanı Av. Ilgaz Lale Kundakçı, TUBAKKOM Yürütme Kurulu Üyeleri İzmir Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Av. Elçin Kılınçer Ot, Bilecik Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Av. Pervin Taşçı Durak ve İstanbul Barosu Kadın Hakları Merkezi Sözcüsü Av. Birsen Baş Topaloğlu; Kadın Hakları Merkezi Yürütme Kurulu Sekreter Üyesi  Av. Şükran Güven, Yürütme Kurulu Üyeleri  Av. Esma Memi, Av. Filiz Akyol Akar, Kadın Hakları Merkezi Üyeleri Av. Ersoy Turan, Av. Eren Kutluk,  Av. Ezgi Ulukoca, Kayseri Barosu Çocuk Hakları Komisyonu temsilen Av. Nihal Başpınar Akıncı ve İstanbul Barosu üyesi avukatlar katıldı.

Saat 10.20’da başlayan duruşmada önce sanıklar ardından avukatları savunma yaptı. Saat 13.40 verilen aranın ardından mahkeme heyeti, saat 14.20’da kararını açıkladı.

Kararın açıklanmasının ardından duruşmaya gözlemci olarak katılan Baro Başkan ve yöneticileri tarafından Anadolu Adliyesi önünde basın açıklaması yapıldı.

“H.K.G’NIN CESARETİ KIZ ÇOCUKLARIMIZ İÇİN YARATILMAK İSTENEN KARANLIĞA IŞIK OLSUN”

İstanbul Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Av. Bahar Ünlüer Öztürk yaptığı açıklamad, “olay kamuoyuna yansıdığı ilk günden bu yana olayın takipçi ve yönlendiricisi olduk. Şikayetimiz üzerine istimara uğrayan H.K.G.’nin kemik yaşı tespitinde yapılan hilelere ilişkin dosya yeniden açıldı. Yargılaması devam eden o dosyanın da sonuna dek takipçisiyiz” dedi.

Av. Bahar Ünlüer Öztürk sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu davada yargılama boyunca  koskoca bir cemaatin, ailesinin elbirliği ile 6 yaşında bir çocuğu istismarını gördük. Dosyadaki gizlilik kararı sebebiyle süreç boyunca çok az bilgi verebilsek de gerek İstanbul Barosu gerekse tüm Türkiye’den Barolarımız, Barolar Birliği, TUBAKKOM, STK avukatları, Siyasi Parti milletvekilleri takibi hiç bırakmadık. . H.K.G. de böylesine kapalı bir cemaatten tek başına şikayetçi olabilecek kadar cesur bir kadın. Bu cesareti kız çocuklarımız için yaratılmak istenen karanlığa ışık olsun. Bizlerde yaratılmak istenen bu karanlığa asla izin vermeyeceğimizi,  Cumhuriyet Meşalesini 100.yılında daha da yükseğe çıkartacağımızı sizler aracılığı ile duyurmak isteriz”

İNDİRİM UYGULANMADI

İstanbul Kadın Hakları Merkezi Sözcüsü Avukat Birsen Baş Topaloğlu da sanıklar Kadir İ., Yusuf Ziya G. ve Fatıma G.’e verilen hapis cezalarına ilişkin detaylar hakkında bilgi verdi.

Avukat Birsen Baş Topaloğlu, “Mahkeme, sanık Kadir İ’ye 'Çocuğun nitelikli cinsel istismarı' suçundan 20 yıl, ardından da zincirleme suç olması nedeniyle yarı oranında artırarak 30 yıl hapis cezası verdi. Herhangi bir indirim uygulamadı. Sanık babaya 'Çocuğun nitelikli cinsel istismarı' suçundan 16 yıl, bunu 1/4 oranında arttırarak sonuç olarak 20 yıl hapis cezası verdi. Yine indirim uygulanmadı. Sanık anneye 'Çocuğun nitelikli cinsel istismarı’ suçundan 16 yıl, 1/4 oranında arttırarak 20 yıl hapis cezası verdi. Anneye 62. maddeden yani takdiri indirim uygulayarak neticeden 16 yıl 8 ay hapis cezası verildi. Ayrıca anne için tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıktı” dedi.

 “ARTIK KİMSE SUSMASIN”

Kararın ardından Anadolu Adliyesi’nin önünde açıklama yapan CHP Trabzon Milletvekili Av. Sibel Suiçmez, “Mahkeme, Cumhuriyetin 100. yılını kutlamaya birkaç gün kalmışken bu noktada çok anlamlı bir karar verdi. Bu karar tüm çocuklar için, tüm kadınlar için umut kararı oldu. Artık kimse susmasın, herkes konuşsun. Bizler yani barolar, sivil toplum örgütleri, gazeteciler, siyasi partiler alanda çalışıyoruz. Çoklukla gördüğümüz şey şudur ki, özellikle cemaat ve tarikatlarda çocuğun cinsel istismarına maruz kalma durumlarında, çocukların ilk önce çıkan sesleri aileleri tarafından kıstırılmaktadır. Zaman zaman aciz kaldığımız bu nedenle dosyalarımız olmaktadır. Bu olayda cesaretiyle Türkiye’ye umut olan herkesin konuşması gerektiğini söyleyen H.K.G.’ye çok şey borçluyuz" dedi.