Kaş Adliyesi’nde Başsavcı Gökhan Feyzoğlu ile avukat Hakan Tüzen arasında, 'makam tuvaleti' kavgası yaşandı. Avukat Tüzen, tuvalete doğru yürürken Feyzoğlu "Burası personel tuvaleti" diyerek tuvaleti kullanmamasını istedi. Bu durum, Tüzen ile Feyzoğlu arasında tartışmaya neden oldu. Başsavcının koruma polisi Tüzen’i tuvaletten çıkardı. Olayla ilgili tutanak tutuldu.

Olay dün saat 16.50 sıralarında Kaş Adliyesi’nde yaşandı. Antalya’nın Kaş ilçesinde avukatlık yapan Hakan Tüzen, baro odasındaki anahtarı alarak tuvalete doğru yürümeye başladı. Bu sırada Kaş Adliyesi Başsavcısı Gökhan Feyzoğlu da tuvalete doğru yürüyordu. Tüzen, elindeki anahtarla kapıyı açmak üzereyken başsavcıdan "Beyefendi burası personel tuvaleti. Aşağıda tuvalet var" diyerek tuvaletten çıkmasını istedi. Tüzen ise "Ben de avukatım. Kaş avukatıyım" dedi. Başsavcı, “Burası personel tuvaleti. Kullanamazsın” dedi ve dışarı çıkmasını istedi.

"TUVALETİ KULLANMANA İZİN VERMİYORUM"

Hakan Tüzen, tuvaleti kullandıklarını söylese de ‘kriz’ çözülemedi. "Ben başsavcıyım. Bu tuvaleti kullanmana izin vermiyorum" diyen Feyzoğlu’na, Tüzen “Avukatım ve bu tuvaleti kullanma hakkım var" karşılığını verdi.

Avukat Hakan Tüzen, yaşananlara ilişkin olayın tanıklarının imzasıyla tutanak tuttu.

"SENİNLE UĞRAŞACAĞIM"

İmza altına alınan tutanağa göre başsavcı, avukatın ismini aldıktan sonra “Ben başsavcı olarak uğraşacağım seninle. Göreceksin. Çık dışarıya burayı kullanamazsın" dedi. Tüzen ise “Ne yapmak istiyorsan yap” şeklinde karşılık verdi.

AVUKATI ZOR KULLANARAK ÇIKARTTILAR

Bu esnada, Başsavcı Feyzoğlu adliye polisi G.Ç. ile koruma polisi olan S’yi yanına çağırdı. Başsavcı, polislerden, avukat Tüzen’i tuvaletten çıkarması talimatı verdi. Tüzen, bu talimata karşılık, çıkmayacağını söylese de, polisler, kendisini çıkarmak için hamle yaptı.

Polislerden G.Ç. tuvaletin kapısında beklerken, başsavcının koruma polisi S, Tüzen’in yanına gelerek zorla tuvaletten çıkardı.

Adliyedeki işleri bittikten sonra Baro odasında bulunan erkekler tuvaletinin anahtarını alarak adliye personelinin ve avukatların sürekli kullandığı tuvalete gittiğini belirten Hakan Tüzen, tutanakta yaşananları şöyle anlattı:

"O sırada Kaş Cumhuriyet Başsavcısı Gökhan F de tuvalete giriyordu ve kapı açıktı. Ben de elimde anahtarla içeri girdim. Savcı bana dönerek, 'Beyefendi burası personel tuvaleti aşağıda tuvalet var' dedi ve çıkmamı istedi. Ben de kendisine cevaben, 'Ben de avukatım, Kaş avukatıyım' dedim. Adı geçen Başsavcı bana tekraren, 'Burası personel tuvaleti, kullanamazsın' dedi ve tekrar tuvaletten dışarı çıkmamı söyledi. Ben de bu defa kendisine, 'Yıllardır bu tuvaleti bizler kullanırız. Tüm avukatlar kullanır, bizler de bu adliyedeyiz' dedim. Kendisi daha ileri giderek, 'Ben Başsavcıyım ve bu tuvaleti kullanmana izin vermiyorum' dedi. Ben de 'Avukatım ve bu tuvaleti kullanma hakkım var' dedim. Sonrasında ismimi sordu. Ben de 'Avukat Hakan T' dedim. Bana cevaben ve yüksek ses tonu ile 'Ben Başsavcı olarak seninle uğraşacağım, göreceksin, çık dışarıya, burayı kullanamazsın' dedi. Ben de 'Ne yapmak istiyorsan yap' dedim. Tuvaletin kapısı da açıktı bu arada. Adliyede görevli polis memuru Gökhan Çakır ile kendi özel koruması olan polis memuru Samet'i koridorda bağırarak çağırdı. Bu olaya o sırada koridorda bulunan görevli personel ve diğer avukat meslektaşlar da tanık oldu. Görevli iki polis memurundan beni tuvaletten zorla çıkarmalarını istedi. Ben de kendisine çıkmayacağımı söyledim. Polis memuru Gökhan Ç., tuvaletin kapısında beklerken, koruma polisi Samet arkama dolaştı ve sol kolumdan ve sırtımdan tutarak, zorla beni tuvaletten dışarıya koridora doğru ittirdi ve zorla dışarıya çıkardı. Olay sonrasında diğer meslektaşlarımız eşliğinde Baro odasına geçtim. Baro odasına geçtiğimde benim sicilimi almak üzere adliye personeli (İdari İşler Sorumlusu) Hasibe Arıkan'ı gönderdi. Bu olay şahsıma yöneltildiği kadar mensubu olduğum meslek grubu açısından da son derece üzücü ve kabul edilemezdir."

TBB VE ANTALYA BAROSU, TÜZEN'E DESTEK AÇIKLAMASI YAPTI

Antalya Kaş Adliyesi'nde, Başsavcı'nın sözlü şiddetine ve güç gösterisine hedef olan meslektaşımız Av. Hakan Tüzen'e destek vermek üzere, olayın gerçekleştiği adliye önünde Türkiye Barolar Birliği (TBB) ve Antalya Barosu tarafından basın açıklaması yapıldı.

TBB adına Yönetim Kurulu Sayman Üyesi ve Avukat Hakları Merkezi Koordinatörü Av. Gökhan Bozkurt'un katıldığı açıklamada Antalya Barosu Başkanı Av. Hüseyin Geçilmez, Yönetim Kurulu üyeleri ile Kaş'ta görev yapan çok sayıda meslektaş hazır bulundu.

Av. Gökhan Bozkurt, TBB adına yaptığı açıklamada, savunma makamını temsil eden avukatların Cumhuriyet savcıları, hakimler ve adliye çalışanları ile iletişimlerinde nezakete azami ölçüde dikkat ettiklerini, bu nezaketin istismar edilmesinin yargının ve yargıdan adalet bekleyen halkın da sorunu olduğunu söyledi.

Yurttaşların adliyeden skandallar, ego savaşları, tuvalet üzerinden bile çıkarılabilen kavga haberleri değil yalnızca adalet beklediklerini hatırlatan Bozkurt, herkesi sorumlu davranmaya ve görevlerini layıkıyla yerine getirmeye davet etti.

Meslektaşımıza yönelik saldırının hukuken karşılıksız kalmayacağını vurgulayan Bozkurt, olay anına ilişkin kamera kayıtlarının derhal muhafaza altına alınması talebinde bulundu. Bozkurt, Hakimler ve Savcılar Kurulu'na da zaman geçirmeksizin harekete geçme çağrısında bulunurken, "Süreci Antalya Barosu ile birlikte sonuna kadar takip edeceğiz" dedi.

Antalya Barosu Başkanı Av. Hüseyin Geçilmez ve Avukat Hakları Merkezi temsilcisi de birer açıklama yaparak, meslektaşımıza yönelik muameleyi kabul etmediklerini, izahı olmayan bu olaya ilişkin hukuki sürecin takipçisi olacaklarını kaydettiler.

Türkiye Barolar Birliği'nden olaya ilişkin yapılan açıklama şöyle;

YAPILMAYA ÇALIŞILAN GÜÇ GÖSTERİSİNİN UTANCI BİR KİŞİYE AİT OLSA DA VERDİĞİ ZARAR YARGI ERKİNİN TAMAMINADIR

Meslektaşımız Av. Hakan Tüzen, Antalya İli Kaş Adliyesi içerisindeki tuvaleti kullanmak isterken Başsavcı Gökhan Feyzoğlu tarafından sözlü şiddete uğramış ve Başsavcının emriyle harekete geçen kolluk görevlisince zor kullanılarak dışarı çıkartılmıştır.

Liyakat ve hakkaniyetle doldurulması gereken makamların, oturduğu koltuğu hak etmeyenler için bir kibir ve zulüm aracına dönüşebildiği ve bu durumun da toplumsal yozlaşmaya kapı araladığı bilinen bir gerçektir.

Ancak bir tuvalet üzerinden yapılmaya çalışılan güç gösterisinin utancı bizzat o kişiye ait olsa da verdiği zarar yargı erkinin tamamınadır. Aciz duruma düşen bulunduğu konumu hazmedemeyen bu kişi olsa da esasen itibarı zedelenen, önünde “Cumhuriyet” sıfatı olan savcılık makamıdır.

Elbette mesleğimize yönelen bu saldırıya karşı Antalya Baromuzla birlikte ilgililer hakkında her türlü idari ve yasal girişimde bulunacağız. Ancak şunu da ifade etmek gerekir ki; yargı teşkilatını kamuoyu önünde bu kadar küçük düşürmeye hiçbir yargı mensubunun hakkı yoktur. Hakimler ve Savcılar Kurulu’nu herhangi bir başvuruya gerek kalmaksızın 2802 sayılı Hakimler ve Savcılar Kanunu’nun 1. Maddesinde belirtilen amaç doğrultusunda 77. Madde kapsamında değerlendirme yaparak harekete geçmeye davet ediyoruz.

Saygılarımızla

Türkiye Barolar Birliği