Bilindiği üzere, “Instagram”, Meta Platforms Inc. çatısı altında, Türkiye ve dünya çapında milyonlarca kullanıcısı olan bir sosyal medya platformu. Instagram, kullanıcılara ücretsiz olmakla birlikte reklam satışı ve pazarlaması yaparak internet reklamcılığı hizmeti vererek bu yolla ticari kazanç elde etmekte.

AVUKATIN REKLAM YAPMASI YASAK

Bu platform üzerinde; Avukatlar tarafından sponsorlu gönderi ve hikâye paylaşımı, anahtar kelimelerle hedef kitleye ulaşılması ve benzeri yollarla gerçekleştirilen Avukatlık Reklam Yasağı Yönetmeliğine aykırı fiiller giderek yaygınlaşmış durumda.

Avukatlık Kanununun “Reklam Yasağı” başlıklı 55. maddesi ve TBB Avukatlık Reklam Yasağı Yönetmeliği gereğince avukatların iş elde etmek için reklam sayılabilecek her türlü girişim ve eylemde bulunması kesin surette yasaklanmıştır.

Avukat Hakları Grubu'ndan reklam yasaklarına ilişkin yapılan açıklamada "Instagram’ın, ilgili mevzuattan kaynaklı yükümlülükleri çerçevesinde, bu tarz reklamları yayınlaması, yayınlanmasına aracılık etmesi hukukumuza aykırılık ve sorumluluk doğurmaktadır. Söz konusu hukuka aykırı reklamlar, mesleğimizin saygınlığına zarar vermekte. Barolar, reklam yasağını ihlallerinin çokluğu karşısında, sorumlu avukatlara caydırıcı yaptırımlar uygulayamamakta ve sorun giderek büyümektedir." denildi.

HAKSIZ REKABET ORTAMI OLUŞMAKTA

Açıklamada ayrıca; "Bunun yanı sıra reklam yapılmasının yasak olmasına rağmen Instagram platformu bu tarz reklamlara izin verdiği için Kanuna, meslek etiği ve kurallarına uygun şekilde davranan meslektaşlarımız cezalandırılmış olmakta ve dürüst ve ilkeli avukatlar aleyhine giderek büyüyen bir haksız rekabet ortamı oluşmaktadır.

INSTAGRAM’A DAVA AÇTIK

Mesleğimizi ve meslektaşlarımızı savunmak üzere, Instagram’a karşı; “Avukatlık/hukuk hizmetleri ve danışmanlığı faaliyetlerine yönelik sunulan reklam ve tanıtım hizmetlerinin;

Haksız rekabet oluşturduğunun tespiti,

Haksız rekabetin önlenmesi ve durdurulması, sonuçlarının ortadan kaldırılması hususlarına ilişkin ihtiyati tedbir kararı verilmesi” istemiyle İstanbul 9. Asliye Ticaret Mahkemesinde Avukat Hakları Grubumuz adına dava açtığımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz." ifadeleri kullanıldı.