TÜSİAD\'ın yeni başkanı Boyner\'den ilk mesaj

TÜSİAD 40. genel kurulunda gerçekleştirilen seçimlerde 200 üye oy kullanırken, 2 geçersiz oya karşılık 198 üyenin oyuyla, Ümit Boyner,başkan seçildi.  Yeni yönetim kurulu Ümit Boyner, Lucien Arkas, Mehmet Ali Aydınlar, Cansen Başaran Symes, Tayfun Bayazıt, Haluk Dinçer, Erman Ilıcak, Ali Kibar, Volkan Vural ve Muharrem Yılmaz\'dan oluştu
Ümit Boyner, TÜSİAD 40. Genel Kurulunda, yeni Yönetim Kurulu üyelerinin seçilmesinin ardından yaptığı konuşmasına, yönetim kuruluna seçtikleri için TÜSİAD üyelerine teşekkür ederek başladı.
\"Türkiye’nin sadece cari işlemler açığı, istihdam açığı yoktur. Türkiye’nin demokrasi açığı da vardır\" diyen Boyner, demokratik açılımın bir bütün, bir süreç olduğunu, aşamalı planlanmamış, stratejik bütünlüğe sahip olmayan ve sosyal paydaşlarla olgunlaştırılmamış bir yaklaşımın, toplumsal dalgalanma ve kutuplaşmayı daha da artırabileceğini kaydetti.
Boyner, şöyle devam etti:
\"Hani biz bir köprüydük, medeniyetler ittifakı için örnek ülke bizdik. Hoşgörünün binlerce kültürün beşiğiydik, ne oldu bize? Sorunlarımızı birlikte çözmek yerine herkesten, her şeyden şüphe duyuyoruz. Konuşmuyoruz, bağırıyoruz. Dinlemiyoruz, dinleniyoruz. Gerçeklerle yüzleşmek yerine komplo teorileri üretiyoruz. Ne oldu bize? Niçin farkılıklarımızı zenginlik değil, zafiyet olarak görüyoruz? Hepimiz huzura hasretiz. Hepimiz gergin bir toplum olarak yaşamaktan yorulduk. Hepimiz daha müreffeh bir Türkiye istiyoruz. Gençlerimizin canını ve geleceğini daha güvende hissettiği, iş ve aş bulabildiği bir Türkiye istiyoruz. Korkularından, şüphelerinden sıyrılmış, kendine güvenen bir Türkiye özlüyoruz.\"


-KIZILDERİLİ BEYAZ ÖRNEĞİ-


Türkiye’nin yine özel bir dönemden geçtiğini, bir türlü değerlendirilemeyen fırsatlar, aşılamayan engeller, inatla çözülemeyen sorunlar bulunduğunu ifade eden Boyner, konuşmasını şöyle sürdürdü:
\"Meselelerimizi çözmeden hızla koşmaya çalışıyoruz. Beyaz adam ve kızılderili birlikte ata binerler dört nala... Kızılderili bir anda durur. Beyaz adam şaşırır ve sorar; ’Neden durduk neyi bekliyoruz?’ Kızılderili yanıt verir; ’Çok hızlı gittik, ruhlarımız geride kaldı\"... Çözemediğimiz sorunlar var. Çok derinde, halının altına yıllarca süpürülmüş. El ele vermezsek, sıkılmış yumrukları açıp el sıkışmazsak çözemeyeceğiz. Ruhlarımız rahat etmeyecek. TÜSİAD’a iki kez arka arkaya kadın başkan seçerken ülkemizin bir bölgesinde töre cinayetlerine kurban giden kadınlarımızı unutabilir miyiz? 18-30 yaş arası gençlerimizin yüzde 30’a yakını işsizken, gençleri unutabilir miyiz? Tüm toplumla daha çok paylaşım ve iletişim içinde bir TÜSİAD hayal ediyoruz. TÜSİAD, Türkiye’nin varlıklıları ve şanslıları diğerlerini geride bırakıp ileriye koşamaz. Bugünkü dünyada durup bekleyemeyiz, ama kimseyi geride bırakmadan el ele ilerleyebiliriz.\"
Ümit Boyner, hala demokrasiyi topal kılan pek çok etkinin varlığından da rahatsızlık duyduklarını söyledi.


-TEMSİL ADALETİ KAVRAMIYLA ALAY EDERCESİNE...-


12 Eylül rejiminin kurulmasından neredeyse 30 yıl sonra hala o dönemin \"darbe Anayasasıyla\" yönetilmeyi içlerine sindiremediklerini ifade eden Boyner, şöyle konuştu:
\"Temsil adaleti kavramıyla alay edercesine bu yüzde 10’luk seçim barajı hemen kaldırılsın istiyoruz. Partilerimizi oligarşik yapılara döndüren, onların toplumsal kesimlerle organik bağ kurmalarını önleyen Siyasi Partiler Yasasından ve Seçim Kanunundan, bir türlü bunları değiştirmeyen zihniyetten şikayetçiyiz. Daha çok demokrasi isterken, temsil sistemimizdeki bu aksaklıkları anlamakta gerçekten güçlük çekiyoruz\" şeklinde konuştu.
Ekonomik vizyon sahibi olmanın refahı artırmanın koşullarından biri olduğunu vurgulayan Boyner, demokrasiyi güçlendirmeyi refahı artırabilmenin ön koşulu olarak gördüklerini söyledi.
Yönetim Kurulu olarak önümüzdeki dönemde yapacakları tüm çalışmalar doğrultusunda oluşturulacak TÜSİAD önerilerini mümkün olduğunca geniş bir toplumsal tabanda tartışmak arzusu duyduklarını dile getiren Boyner, Türkiye’deki diğer etkili sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği yapabileceklerini ümit ettiğini, bu hedefe yönelik Türkiye sathında geliştirdikleri bağları daha da güçlendirmek istediklerini kaydetti.
Yeni bir atılım dönemine daha girildiğine dikkat çeken Boyner, Türkiye’nin TÜSİAD’ın birikmiş deneyiminden, bilgisinden ve yönetici enerjisinden yararlandığını, bundan sonra da yararlanabileceğini bildiklerini vurguladı.
Ümit Boyner, \"Bu hedefe yönelik çalışırken, siz değerli üyelerin desteğine kuşkusuz çok ihtiyacımız var. Bunu bizden esirgemeyeceğinizi de biliyoruz\" dedi.
Toplantı sonrasında gazetecilere kısa bir açıklama yapan Boyner, kendisi ve Yönetim Kurulundaki arkadaşlarının çok heyecanlı olduğunu, Genel Kurul sonrasında da ilk toplantıyı yapacaklarını kaydetti.


-PROGRAM ŞUBATTA-


Bundan sonra Yönetim Kurulu ile birlikte çalışıp bir program hazırlayacaklarını belirten Boyner, Şubat ayında hem TÜSİAD üyeleriyle hem de kamuoyuyla 2010-2011 programını paylaşacaklarını bildirdi.
Demokrasi vurgusuna ilişkin sorular üzerine Boyner, konuşmasında dile getirdiklerinden daha fazla birşey söyleyemeyeceğini, hazır olduklarında her şeyi paylaşacaklarını ifade etti. (Radikal)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.