Türkiye Barolar Birliği (TBB) tarafından, Ankara Barosu üyesi iki avukatın yürütmüş oldukları mesleki faaliyetleri dolayısıyla vesayet altına alınmaları talebini işleme koyan Ankara 2. Sulh Hukuk Mahkemesi Hakimi hakkında Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Başkanlığına şikayette bulunuldu.

KARAR KABUL EDİLEMEZ

TBB'den yapılan açıklamada, "Yürüttükleri davaların ilgilisi tarafından mahkemeye yapılan başvuruda, meslektaşlarımıza tespit edilecek bir yakınının ya da davacının kendisinin vasi olarak atanması talebi üzerine, Ankara 2. Sulh Hukuk Mahkemesi Hakiminin, meslektaşların hastaneye sevkine yönelik kararı kabul edilemez.

SAVUNMA DOKUNULMAZLIĞINA MÜDAHALE

Dosya hâkiminin, yargının kurucu unsuru olan avukatlar ve avukatlık mesleğine yönelik dilekçeyi 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu’nun 32/2. maddesi uyarınca “uygunsuz dilekçe” olarak değerlendirmesi gerekirken davayı aydınlatma ödevini yerine getirmeksizin meslektaşlarımızın hastaneye sevkine yönelik karar kurması evrensel ilkelere aykırı olduğu gibi savunma dokunulmazlığı ve hak arama hürriyetine de müdahale niteliğindedir.

Bu kapsamda Birliğimiz tarafından meslektaşlarımızla da görüşerek anılan hukuka aykırı kararı tesis eden hâkim hakkında inceleme başlatılması ve görevden uzaklaştırma tedbirinin uygulanması talep edilmiştir." denildi.

>> Barodan 'avukatların akli dengesinin yerinde olup olmadığının tespiti'ni isteyen hakime sert tepki