Avustralya'da bir temyiz mahkemesi, jürinin dört çocuğunu öldürmekten suçlu bulduğu bir kadının aldığı tüm mahkumiyet kararlarını bozdu.

Ancak şu anda 56 yaşında olan Kathleen Folbigg isimli kadının 20 yılı hapiste geçti. 

Mahkemedeki duruşmada hakkındaki mahkumiyet kararı bozulduktan sonra açıklama yapan Folbigg, gözyaşları içerisinde, "Çeyrek yüzyıl boyunca bana inanmayanların düşmanlıklarıyla karşılaştım. Her türlü istismara maruz kaldım. Bir gün burada adım temizlenmiş olarak durabilmeyi umdum ve bunun için dua ettim." diye konuştu. 

Çocuklarının doğal yollardan öldüğünü defalarca anlatmaya çalıştığını ancak mahkemenin kendisini dinlemediğini belirten Folbigg, "Sistem, çocukların aniden, beklenmedik ve yürek parçalayıcı bir şekilde ölebileceğini ve öldüğünü kabul etmek yerine beni suçlamayı tercih etti" dedi. 

Temyiz mahkemesi, deliller ışığında çocukların doğal yollardan öldüğüne hükmetti.

Avukatı Rhanee Rego, hukuk ekibinin cezaevinde geçirdiği yıllar için eyalet hükümetinden "yüklü miktarda tazminat talep edeceğini" söyledi. 

Folbigg, medyada uzun süre Avustralya'nın 'en kötü kadın seri katili' olarak anılmış ve etiketlenmişti.

Çocukların ölümü

Kathleen Folbigg'in ilk çocuğu Caleb 1989 yılında doğmuş ve 19 gün sonra hayatını kaybetmişti. 

İkinci çocuğu Patrick, 1991 yılında 8 aylıkken öldü. İki yıl sonra kızı Sarah, 10 aylıkken ve 1999'da Folbigg'in dördüncü çocuğu Laura, 19 aylıkken hayatını kaybetti.

Savcılar, anne Kathleen Folbigg'in çocuklarını boğduğunu iddia etti. Folbigg 2003 yılında suçlu bulundu ve 30 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 

Ancak her iki kızın da ani ölümlerine neden olabilecek CALM2 genetik varyantı taşıdığına dair kanıtlar 2018 yılında keşfedildi. (euronews)