Olay, Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde meydana geldi. İstanbul Barosu’na kayıtlı stajyer avukat Büşra Teksöğüt, haciz işlemlerinin ardından geçtiği Şanlıurfa şehir merkezinde kendisini takip eden borçlu A.E'nin saldırısına uğradı.

Genç avukatı kolundan sürükleyerek minibüsten indiren şahıs, darp etmeye başladı. Teksöğüt'ün yardım çığlıkları sonrası çevredekilerin müdahale ettiği olayda stajyer avukat Büşra Teksöğüt'ün ayakları kırıldı.

"VAHŞİ DUYGULARLA PLANLANARAK YAPILDI"

Dehşet dolu anları anlatan Büşra Teksöğüt, "Minibüste tam şoförün arkasında içeriye bakarak duruyordum. Şahıs, minibüsten beni indirip sürükledi. Aracın en arkasına saklanmış. Minibüs kabalıktı. Bir anda üzerimde montunu gördüm, üzerime saldırışını gördüm. Sonra tuttuğu gibi beni indirip kaldırıma çarptı. Defalarca çarptı. Dizimi parçaladı. Telefonumu bir yere fırlattı. İnsanlar geldi, ondan sonra kaçtı. Kolumdan tutup sürükledi. Onun gücüyle benimki bir değil. Kaldırıma sürekli vurdu. Tasarlanarak, planlanarak, vahşi duygularla yapıldı. Minibüse gizlice binmesi, beni takip etmesi, bunu tasarladığını gösteriyor. Müvekkilimle yaptığı bir sözleşme kapsamında bankadan kredi çekmişti. Dosya kesinleşmiş bir borç. Bunu tahsil etmeye gitmiştim." dedi.

TUTUKLAMA KARARI

Başlatılan soruşturma kapsamında saldırgan A.E., gözaltına alınarak polis merkezine götürüldü. Burada verdiği ifadede saldırıyı, geçirdiği sinir krizi sebebiyle gerçekleştirdiğini beyan eden şüpheli hakkında Şanlıurfa 2. Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklama kararı verildi.

SALDIRIYI LANETLİYORUZ

Saldırıyı kınayan İstanbul Barosu'ndan yapılan açıklamada "Meslektaşımıza yapılan saldırıyı LANETLİYORUZ." denildi.

Barodan yapılan açıklamada; "Avukata karşı her türlü saldırı doğrudan yurttaşa saldırıdır. Avukat, yurttaşın sesidir. Avukat dosyanın tarafı değil vatandaşın temsilcisidir; VEKİLDİR.

Şanlıurfa Suruç’ta haciz işlemi için bulunan meslektaşımız Stj. Av. Büşra Teksöğüt haciz işleminden sonra pusu kurulmak suretiyle toplu taşımadan indikten sonra borçlu A.E. tarafından sadece mesleğini icra etmesi sebebiyle 09.01.2024 tarihinde saldırıya uğramış ve ayakları kırılmıştır. Şüpheli hakkında Şanlıurfa 2. Sulh Ceza Hakimliği tarafından 10.01.2024 tarihinde tutuklama kararı verilmiştir.

Avukat, yurttaşın sesidir. Bu sesi kesmeye çalışanlara taviz verilemez, verilmemelidir. Teker teker saymakla bitireceğinizi sandığınız Avukatlar hiçbir baskıya boyun eğmeyecektir.
Avukat dosyanın tarafı değil vatandaşın temsilcisidir; VEKİLDİR. Yargının kurucu unsurlarından ve üç sacayağından biri olan Avukata saldırı aynı zamanda yurttaşa saldırıdır. Avukatın görevi müvekkilinin haklarını korumaktır. Avukatın rolünü anlamak istemeyenleri açıkça uyarıyoruz. Avukatların sesini kesmeye çalışanlara taviz VERMEYECEĞİZ. Hiçbir baskıya boyun eğmeyeceğiz. Avukat ancak avukatlık mesleğine ve hukuka saygılı bir devlette ve toplumda mesleğini gereği gibi ifa edebilir. Yaşam hakkına, vücut bütünlüğüne, kişiliğine ve mesleki kimliğine yönelik saldırılara karşı sürekli savunma halinde olan Avukatların bu baskıdan ve kuşatmadan kurtuluşu ancak mesleki dayanışma ve omuz omuza mücadele ile mümkün olacaktır.

YETKİLİLERİ GÖREVE ÇAĞIRIYORUZ

Gelinen noktada Avukatlar mesleklerini özgürce ifa edebilmesi mümkün değildir. Türkiye Büyük Millet Meclisi, Adalet Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı’nı Avukatların özgürce görevlerini ifa edebilmeleri ile savunma hakkı ve hak arama hürriyetinin devamlılığının korunması için göreve davet ediyoruz.

Yaralanan meslektaşımıza acil şifalar diliyor ve saldırıyı lanetliyoruz. Adliyelerde, haciz ve keşif mahallerinde özetle görevini yerine getirdiği her yerde Avukatların yani Savunma makamının güvenliğinin sağlanması adına Cumhuriyet Başsavcılıklarını göreve davet ediyoruz. Savunma tehlikedeyse yurttaş tehlikededir.

Meslektaşlarımızla dayanışma içinde hukuki süreci takip edeceğimizi, meslektaşlarımızın yanında olduğumuzu, şiddetin ve baskının Avukatları yıldırmayacağını, Avukatların görevlerini yapmaktan geri durdurmayacağını ve şiddete teslim olmayacağımızı kamuoyuna duyururuz." ifadeleri kullanıldı.

"MESLEKTAŞIMIZIN YANINDAYIZ"

Türkiye Barolar Birliği'nden yapılan açıklamada ise; "09.01.2024 tarihinde İstanbul Barosu’na kayıtlı stajyer meslektaşımız Büşra Teksöğüt, haciz işlemi için gittiği Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde dosya borçlusu olduğu öğrenilen şahıs tarafından hem tehdit edilmiş hem de fiziki şiddete maruz kalmıştır. Saldırı sonucunda meslektaşımızın ayağı kırılmış ve telefonu parçalanmıştır.

Şanlıurfa Barosu Başkanı, Yönetim Kurulu, Şanlıurfa Barosu Avukat Hakları Merkezi, TÜBAKKOM temsilcisi ve meslektaşlarımız ilk andan itibaren meslektaşımızın yanında olmuş ve süreci takip etmişlerdir.

Saldırgan, Şanlıurfa Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklanmıştır.

Avukatı dosyanın tarafı olarak gören ve değişmeyen bu zihniyetle mücadele, caydırıcı cezalandırma ve Birliğimizin ilgili kurumlara sunduğu önerilerin hayata geçmesi ile mümkündür.

Gerekli düzenlemeler ivedi bir şekilde yapılmadıkça, işledikleri suçların karşılığında yeterli cezaları almayan failler kendilerinde şiddete başvurma hakkını görmeye devam edeceklerdir.

Hastanede tedavisi devam eden meslektaşımıza ve İstanbul Barosu’na geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, meslektaşımızın gerek sağlık sürecinin gerekse olaya ilişkin soruşturma sürecinin Birliğimiz tarafından İstanbul Barosu ve Şanlıurfa Barosu ile birlikte etkin bir şekilde takip edildiğini kamuoyuna saygı ile bildiriyoruz." denildi.